Fizjoexpert Futuro

Karboksyterapia, czyli terapia dwutlenkiem węgla po raz pierwszy została zastosowana w latach 30. XX wieku. Początkowo zastrzyki gazowe były używane do leczenia zaburzeń krążenia w kończynach dolnych, w niektórych chorobach serca i chorobach stawów. W latach 40. francuscy kardiolodzy podawali podskórnie dwutlenek węgla w powikłaniach naczyniowych, w leczeniu owrzodzeń pochodzenia miażdżycowego oraz przy odleżynach. Stosowano także kąpiele w wodzie nasyconej dwutlenkiem węgla. Z czasem zauważono, że gaz ten ma pozytywny wpływ na kondycję skóry. W ostatnich latach karboksyterapia zyskała znaczącą popularność w dermatologii i medycynie estetycznej. Zabieg znajduje swoje zastosowanie również w trychologii, która zajmuje się terapią łysienia i leczeniem chorób skóry głowy.

Karboksyterapia - co to jest i jak działa

Na czym polega karboksyterapia

Zabieg karboksyterapii polega na śródskórnym lub podskórnym podawaniu dwutlenku węgla. Aplikację wykonuje się w formie wstrzyknięć za pomocą małej igły. Zabieg nie wymaga znieczulenia. Jest to metoda bezpieczna, bez skutków ubocznych, ponieważ dwutlenek węgla jest gazem naturalnie występującym w organizmie człowieka. Jego kumulacja w tkance wywołuje procesy prowadzące do zwiększenia natlenienia obszaru poddanemu zabiegowi, ponieważ organizm traktuje to miejsce jako niedotlenione. Gdy organizm dąży do zwiększenia podaży tlenu, poprawia się funkcjonowanie obecnych naczyń krwionośnych, a nawet dochodzi do tworzenia nowych gałązek unaczynienia (neoangiogeneza). Wzrost podaży tlenu do tkanki powiduje zwiększenie potencjału oksydacyjnego wywołując działanie lipolityczne – rozpad lokalnej tkanki tłuszczowej. Innym skutkiem podania dwutlenku węgla jest stymulacja syntezy kolagenu.

Zależnie od okolicy i celu zabiegu efekty mogą być widoczne już po dwóch zabiegach, jednak często potrzebna jest seria sześciu do dziesięciu zabiegów, niekiedy nawet do dwudziestu. W zależności od potrzeb zabieg przeprowadza się raz lub dwa razy w tygodniu, trwa on zwykle od kilku do kilkunastu minut. Decydując się na zabieg karboksyterapii warto zwrócić uwagę na urządzenie do wykonywania zabiegów tą metodą, szczególnie na możliwą wielkość przepływu dwutlenku węgla – powinna być nie mniejsza niż 100 cc/min. Dobrze jest, gdy aparat posiada funkcje podgrzewania gazu, co powoduje zmniejszenie bolesności zabiegu. Urządzenie powinno posiadać certyfikat medyczny oraz pobierać gaz z butli z medycznym dwutlenkiem węgla. Zarówno igła, jak i wężyk przy niej są jednorazowego użytku. Niektóre urządzenia posiadają automatyczny „pistolet” wykonujący wstrzyknięcia z określoną częstotliwością i na określoną głębokość. Istnieje wtedy możliwość jednoczesnego podawania osocza bogatopłytkowego.

Karboksyterapia – działanie

– poprawa miejscowego przepływu krwi;
– zwiększenie ilości tlenu w tkance;
– wygładzenie skóry;
– redukcja lokalnej tkanki tłuszczowej;
– redukcja cellulitu;
ujędrnienie skóry;
– odnowienie owłosienia;
– rozświetlenie skóry.

Sklep Spirulina

Karboksyterapia – wskazania

– rozstępy;
– zmarszczki;
– cienie pod oczami;
– cellulit;
– łysienie;
– łupież i problemy skóry głowy;
– nadmiar tkanki tłuszczowej;
– oznaki starzenia się skóry;
– stan po zabiegu liposukcji;
– blizny;
– zaburzenia erekcji i funkcji pochwy.

Karboksyterapia – przeciwwskazania

– astma i zaburzenia oddechowe;
– ciąża i karmienie piersią;
– ciężkie zaburzenia naczyniowe;
– niewyrównane nadciśnienie;
– stan po operacji, zawale, udarze;
– nowotwory.

Okolice najczęściej poddawane zabiegom karboksyterapii to brzuch, uda, pośladki, ramiona, twarz, szyja, dekolt, skóra głowy. Dobre efekty można uzyskać przy redukcji podwójnego podbródka lub obwisłej, otłuszczonej skóry w różnych miejscach ciała.
Na zabieg karboksyterapii można udać się do gabinetu medycyny estetycznej lub salonu kosmetycznego, który posiada odpowiednie urządzenie i przeszkolony personel. Należy liczyć się z odczuciami związanymi z podskórnym lub śródskórnym aplikowaniem gazu za pomocą igły. Zależnie od indywidualnej wrażliwości dyskomfort może powodować nie tyle samo wkłucie, co rozpieranie tkanek poprzez gaz. Przez chwilę widoczne staje się wybrzuszenie skóry, które znika gdy dwutlenek węgla się wchłonie.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław