Szukaj
Szukaj

Drganie powieki

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Drganie powieki to częsta dolegliwość występująca zwykle u osób dorosłych. Za główną jej przyczynę uważa się niedobór magnezu. Za objaw ten odpowiedzialne są także choroby układu nerwowego. W celu zapobiegania drżenia powieki warto zrezygnować z używek, permanentnego stresu oraz uzupełniać niedobory minerałów (szczególnie magnezu).

Drganie powieki

Drganie powieki – objawy

Drganie powieki powodują częste, mimowolne i nieregularne skurcze mięśni okrężnego oka, które z kolei odpowiedzialne są za ich zamykanie. Dolegliwość ta dotyczy głównie górnej powieki jednego oka, choć zdarza się również, że objawy dotyczyć mogą powieki dolnej. Niekiedy zjawisko drgania występuje po obu stronach. Napady te trwają zwykle kilka minut, gdzie powieka jest w stanie drgać nawet kilka razy w ciągu sekundy.

Drganie powieki – przyczyny

Zarówno przyczyny jak i sam mechanizm powstawania drgań nie jest do końca wyjaśniony. Uważa się jednak, że stanowi on wynik nadmiernej aktywności układu nerwowo-mięśniowego. Zjawisko to związane może być również z niedoborami związków mineralnych np. magnezu.

Do innych czynników wywołujących drżenie powieki należą:

  • zmęczenie (nadmierna aktywność fizyczna);
  • niewyspanie;
  • nadmierna ilość kawy, alkohol, papierosy;
  • podrażnienie rogówki oka;
  • podrażnienie spojówek;
  • przyjmowanie niektórych leków;
  • choroby oczu (jaskra, zespół suchego oka).

Czy drganie powieki może zwiastować chorobę?

W wielu sytuacjach objaw drgającej powieki nie jest ściśle związany z groźną chorobą. Jednak gdy podczas drgania występują również inne objawy, warto skonsultować się ze specjalistą. Może to bowiem zwiastować chorobę o podłożu neurologicznym na przebiegu, której może dojść do uszkodzenia nerwu trójdzielnego lub struktur układu nerwowego odpowiedzialnego za kontrolę mięśni mimicznych.

Drgająca powieka może zwiastować:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Niepokojące objawy drgającej powieki to:

Drganie powieki – leczenie

Zjawisko drgającej powieki, podczas którego nie występują inne symptomy zwykle ustępuje samoistnie w trakcie kilku, kilkunastu dni, dzięki czemu nie wymaga żadnej interwencji lekarskiej.

Jednak bez względu na to czy drganie powieki jest izolowane czy też nie, zaleca się eliminację tzw. szkodliwych czynników ryzyka. Wówczas warto korzystać z suplementacji bazującej na pierwiastkach takich jak magnez.

Jeśli objaw drgającej powieki jest na tyle uciążliwy, istnieje możliwość wykonania zabiegu z zakresu medycyny estetycznej i podanie w określone mięśnie toksyny botulinowej. Efektem tego jest porażenie części konkretnego mięśnia, a w konsekwencji brak możliwości wykonywania przez niego skurczu.

W sytuacji gdy drganie powieki wynika z chorób neurologicznych lub okulistycznych, wówczas pomocne jest określone leczenie tego typu schorzeń, do których należy m.in. stosowanie soli fizjologicznej w zespole suchego oka. Jednak o tym decyduje lekarz specjalista po wcześniejszej konsultacji z pacjentem.

Zapobieganie objawom drgającej powieki

W prewencji drgającej powieki kluczową rolę odgrywa eliminacja tzw. czynników ryzyka. Osoby, u których często zachodzi to zjawisko powinny dużą uwagę przywiązać zarówno do jakości jak i właściwej ilości snu. Ponadto zaleca się wykluczenie z diety alkoholu, napojów energetycznych, spożywania nadmiernej ilości kawy oraz palenia papierosów. Oprócz tego wskazane jest unikanie nadmiernego stresu oraz korzystanie z technik relaksacyjnych. Może to być np. trening Jacobsona czy trening autogenny Schultza.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *