Szukaj
Szukaj

5 wskazówek jak poprawić pamięć

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Jak poprawić pamięć? To częste pytanie, szczególnie u studentów podczas zbliżających się egzaminów. Jeżeli próbujesz nauczyć się czegoś nowego lub zwiększyć swoją zdolność do zapamiętywania informacji, spróbuj tych 5 wskazówek.

5 wskazówek jak poprawić pamięć

5 wskazówek jak poprawić pamięć

W celu poprawy pamięci warto zastosować kilka podstawowych zasad. Pozwoli to łatwiej i szybciej zapamiętać to co mamy do nauczenia się lub to co chcemy pamiętać znacznie dłużej niż zazwyczaj.

Dziel informacje na części

Jednym ze sposobów, aby łatwiej zapamiętywać dużą ilość informacji jest dzielenie ich na części. Na przykład, zamiast starać się zapamiętać te liczby: 2, 7, 5, 3, 8, 7, 9, 3, 2, 6, 5, 8, 9, 5 lepiej jest je zapamiętać je w ten sposób: 2753, 8793, 2658 i 95. Twój mózg może przyswoić więcej informacji jeśli są one pogrupowane, w przeciwieństwie do tego gdy myślisz o każdej jak o odrębnej, pojedynczej liczbie. Badania pokazują, że dzielenie na części informacji jest szczególnie skuteczną metodą w początkowej fazie choroby Alzheimera.

Dlatego przygotowując materiały do nauki warto pogrupować je zgodnie z indywidualnymi preferencjami na partie. Mogą być one tematyczne.

Zapamiętaj numer 7

Naukowcy doszli do wniosku, że jeżeli próbujesz przechować informacje w pamięci krótkotrwałej, mózg może pomieścić w niej około 7 rzeczy. Starając się zapamiętać listę 12 produktów co kupić w sklepie, będzie więc wyzwaniem.

Przygotowując materiały do nauki warto zatem nie tylko podzielić je na partie ale pogrupować w tej sposób, aby jedna partia zawierała co najwyżej 7 głównych, nowych zagadnień.

Dołączaj znaczenia

Możesz również zapamiętać coś łatwiejszego, a do tego dodać kolejne rzeczy. Jeśli starasz się zapamiętać np. pozycje na liście spożywczej, można zrobić z nich takie zdanie:

„Indyk jadł chleb z masłem orzechowym, zanim złożył jajka i pił mleko o smaku sałaty„.

To może być pomocne podczas, gdy chcemy kupić indyka, chleb, masło orzechowe, jajka, mleko i sałatę. Dodawanie znaczeń jest również przydatne jeśli jesteś osobą, która ma trudności w zapamiętywaniu nazwisk. Kojarzenie czyjegoś imienia można okazać się bardzo przydatne gdy ponownie spotkasz osobę, a miałbyś trudność w jej zapamiętaniu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Wyobraźmy sobie, że właśnie spotkałeś Adama. Pomyśl o kimś innym, kogo znasz i również nazywa się Adam. A teraz znajdź wspólną cechę obu Adamów. Wtedy myśląc o Adamie świadomie połączysz twarz z nowo poznaną osobą.

Powtarzaj

To może wydawać się oczywiste, ale musisz powtarzać jeżeli chcesz, aby dana informacja znalazła się w pamięci długotrwałej po przetrzymaniu jej w pamięci krótkotrwałej. Powtarzając sobie nazwy w głowie, wraz ze znaczeniem jakie im nadałeś, łatwiej przypomnisz sobie ich znaczenie.

Zapisuj

Zapisuj to czego chcesz się nauczyć. Najlepiej działa to w przypadku jeżeli masz konkretne miejsce na zapisanie rzeczy. Może to być notes czy telefon, który zawsze masz przy sobie. Zapisanie może pomóc „zakotwiczyć” wspomnienia w mózgu, a także służyć jako przypomnienie i punkt odniesienia gdy o czymś zapomnisz.

Twórz mapy myśli

Na pewno zauważyłeś, że często udawało Ci się zapamiętać obraz, jednak nie pamiętałeś już co było na nim lub obok niego napisane. Nasz mózg lepiej zapamiętuje kolorowe, graficzne informacje niż tylko tekst.

Robiąc notatki umieść najważniejsze rzeczy w centrum kartki i kieruj się na boki tworząc mapę z graficznymi informacjami, tak zwaną mapę myśli. To w znacznym stopniu ułatwi przywołanie potrzebnej informacji poprzez odwołanie się skojarzonego obrazu.

Podsumowanie

To najczęściej wykorzystywane sposoby pokazujące jak poprawić pamięć. Wykorzystując je i regularnie ćwicząc z pewnością zaczniesz zauważać poprawę w możliwościach zapamiętywania.

Należy ponadto pamiętać, że naukę najlepiej rozpocząć będąc wyspanym i najedzonym, aby nic nie rozpraszało uwagi. W pomieszczeniu powinno być cicho. Niektórzy decydują się na suplementację lub spożywanie produktów wspomagających pamięć, jak np. marchew czy orzechy. Mogą być one dobrą przekąską podczas nauki, ważna jest jednak regularność.

Zobacz również: Kofeina może zwiększyć pamięć.

Bibliografia

  1. Davis M., Paleg K., Fanning P., Jak zwiększyć wydajność pamięci i umysłu?, Wydawnictwo Sensus, Gliwice 2007.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *