Szukaj
Szukaj

Ból mięśni pleców

Spis treści

Pytanie


Witam serdecznie,
ostatnio mam ból mięśni pleców. 2 lata siedziałam w domu z powodu narodzin dziecka i aktywność bardzo podupadła. Ostatnio byłam u fizjoterapeuty, który po moich wynikach rezonansu magnetycznego stwierdził mała przepuklinę w odcinku szyjnym, która nie powinna sprawiać dużego bólu. Wykonał masaż i zalecił delikatne ćwiczenia do domu. Tylko, że po tych ćwiczeniach odczuwam przeszywający ból między łopatkami, nie umiem dokładnie ocenić lokalizacji. Zastanawiam się czy to efekt pracy mięśni po tak długim braku ruchu czy powinnam zmienić fizjoterapeutę? Kontaktując się z nim dziwił się że odczuwam bóle.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dorota

 

Odpowiedź


Pani Doroto,
przeszywający ból między łopatkami może być spowodowany różnymi przyczynami, takimi jak np. napięcie mięśniowe, zapalenie mięśni czy problem z kręgosłupem. W Pani przypadku może być związany z niedawną aktywnością fizyczną po dłuższym okresie braku ruchu. Jeżeli nie uprawiała Pani żadnej aktywności fizycznej przez tak długi czas, Pani mięśnie mogą być znacznie osłabione, co może prowadzić do bólu i napięcia mięśniowego po wprowadzeniu ćwiczeń.

Jeżeli pojawiający się ból jest umiarkowany i zniknie w ciągu kilku dni, najprawdopodobniej jest to normalna reakcja na ćwiczenia po długiej przerwie. Jeżeli jednak ból jest intensywny i utrzymuje się przez dłuższy czas lub pojawia się z innymi objawami takimi jak zawroty głowy, nudności, drętwienie lub mrowienie w kończynach górnych to powinna Pani skonsultować się z fizjoterapeutą lub lekarzem.

W przypadku ćwiczeń, ważne jest, aby pamiętać o stopniowym zwiększaniu intensywności i czasu trwania treningu. Ważne jest również uniknąć nadmiernego obciążenia mięśni i kręgosłupa. Może Pani skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który specjalizuje się w terapii manualnej i terapeutycznym treningu medycznym. Doradzi on odpowiednie, indywidualnie dobrane ćwiczenia. Dodatkowo pokaże techniki, którymi należy je wykonywać, aby uniknąć kontuzji i bólu między łopatkami.

W przypadku gdy odczuwa Pani jakiekolwiek niepokojące dolegliwości po terapii, ważne jest, aby zawsze poinformować fizjoterapeutę o wszelkich odczuwanych bólach lub dyskomforcie gdy taki się pojawił. Będzie on mógł dostosować swoje techniki do Pani indywidualnego stanu zdrowia i uniknąć nadmiernego obciążenia mięśni i kręgosłupa w trakcie następnej terapii. Jeżeli jednak zdziwił się, warto skonsultować się z innym fizjoterapeutą (jak już wcześniej wspomniałem, najlepiej specjalizującym się z terapii manualnej i terapeutycznym treningu medycznym).

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *