Szukaj
Szukaj

Kurs Rehabilitacja w sporcie – opinie i recenzje

Spis treści

„Rehabilitacja w sporcie” to kurs prowadzony jednocześnie przez lekarza i fizjoterapeutę. Dwa pierwsze moduły prowadzone są w wersji online i mają na celu przybliżenie anatomii i fizjologii narządu ruchu, częstych problemów w sporcie oraz teorii prawidłowego wykonywania treningu i dobierania aktywności. Natomiast moduł trzeci skupia się na praktyce i trwa 2 dni. To właśnie trzeci moduł przybliżymy w recenzji.

Kurs Rehabilitacja w sporcie

Przebieg kursu „Rehabilitacja w sporcie”

III moduł kursu „Rehabilitacja w sporcie” trwał 2 dni, co dało 16 godzin dydaktycznych. 80% czasu poświęcono praktyce, zaś jedynie 20% na przypomnienie najważniejszych, teoretycznych zagadnień z poprzednich modułów. Kurs prowadził dr Tomasz Chmielewski – lekarz od kilkunastu lat pracujący ze sportowcami, w tym z Kadrą Narodową w gimnastyce artystycznej. Towarzyszył mu mgr Mateusz Makulik – fizjoterapeuta, trener personalny i instruktor kursów z zakresu rehabilitacji.

Dzień I

Dzień pierwszy rozpoczął się krótką autoprezentacją instruktorów oraz uczestników kursu. Chwilę poświęcono na przypomnienie zagadnień teoretycznych, po czym od razu wdrożono praktykę. Uczestnicy dobrani w 3-osobowe grupy oceniali wzajemnie postawę ciała i wykonywali zaprezentowane wcześniej testy funkcjonalne, szukając dzięki temu restrykcji w układzie ruchu swoich kolegów. Następnie prowadzący kurs wdrażali techniki terapeutyczne z punktu widzenia lekarza i fizjoterapeuty.

Pierwszy dzień obejmował również naukę prawidłowego rolowania się i rozciągania wybranych części ciała. Każdy uczestnik samodzielnie, w sposób prawidłowy wykonywał zalecone czynności po wcześniejszej prezentacji ich grupie przez prowadzących. Dr Chmielewski oraz mgr Makulik na bieżąco chodzili po sali i korygowali ewentualne błędy techniczne. Przeprowadzono również dwie przykładowe jednostki treningowe obejmujące m.in. ćwiczenia pośladków, mięśni dwugłowych uda i brzucha. Uczestnicy uczyli się, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia z obciążeniem, w parach i z wykorzystaniem różnych akcesoriów treningowych (sztang, hantli, gum treningowych, piłeczek i dużych piłek).

Dzień II

Drugi dzień obejmował wyłącznie praktykę. Rozpoczął się zaprezentowaniem problemów aparatu ruchu, które mogą rzutować na występowanie kontuzji w sporcie, a także metod ich diagnostyki i leczenia. Wprowadzono elementy masażu, stretchingu i terapii manualnej. Następnie miała miejsce dalsza część prawidłowych technicznie ćwiczeń wzmacniających stabilizację i wytrzymałość gorsetu mięśniowego. Prowadzący ułożyli tzw. „treningową stację obwodową” – uczestnicy przydzieleni do poszczególnych stacji wykonywali zalecane ćwiczenia, po czym zmieniali się idąc po obwodzie. Wszystkie ćwiczenia były na bieżąco sprawdzane i korygowane przez prowadzących.

Ostatni element kursu obejmował kolejną porcję ćwiczeń rozciągających, które są tak ważne celem uniknięcia wielu kontuzji sportowych. Ćwiczenia były wykonywane w parach oraz samodzielnie, z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała, ciężaru ciała osoby współtowarzyszącej lub akcesoriów treningowych (głównie gumy). Kurs zakończył się rozdaniem certyfikatów.

Zalety kursu

Kurs posiadał wiele zalet, w tym między innymi:

  • nastawienie na praktykę;
  • regularną korekcję błędów wykonywanych ćwiczeń i metod terapeutycznych przez instruktorów;
  • dobry kontakt z instruktorami – możliwość zadawania wielu pytań i uzyskiwanie dokładnych odpowiedzi;
  • przyjazną atmosferę;
  • dużą dawkę wiedzy;
  • kanapki, napoje i owoce w ramach kursu.

Uczestnicy kursu mogli spojrzeć na treningi i problemy w sporcie zupełnie z innej strony. Po zakończeniu kursu wiedzą już na co warto zwrócić szczególną uwagę planując jednostkę treningową osoby wysoce aktywnej fizycznie oraz jak zapobiegać i jaką terapię wdrażać przy pojawieniu się kontuzji sportowych. Elementy rolowania, stretchingu i treningu siłowego mogą wdrożyć zarówno do własnego życia, jak i do terapii swoich pacjentów.

Kurs „Rehabilitacja w sporcie” – cena

Koszt III modułu kursu „Rehabilitacja w sporcie” wynosi 790 zł.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *