Napięcia więzadłowo-stawowe. Osteopatyczne techniki manipulacyjne
Autor: Conrad Speece, Steven Simmons, William Thomas Crow
Wydawnictwo: Galaktyka
popularnonaukowa
Data wydania: 14 listopada 2017
Liczba stron: 200
Język: polski
ISBN: 978-83-7579-646-9
„Napięcia więzadłowo-stawowe. Osteopatyczne techniki manipulacyjne” to książka skupiająca się na przybliżeniu zalet medycyny osteopatycznej i fizjoterapii wraz z przedstawieniem najczęściej stosowanych, skutecznych metod przy leczeniu wybranych dolegliwości różnych części ciała. Na samym początku można w niej znaleźć elementy historii i zasad osteopatii, co jest ciekawym wprowadzeniem dla osób szczególnie zainteresowanych tematyką. W dalszej części książki prezentowane są różne osteopatyczne techniki manipulacyjne, którymi możemy zlikwidować między innymi problemy takie jak: bolesne miesiączkowanie, bóle głowy i szyi, bóle kręgosłupa i pleców, problemy z oddychaniem, częstomocz, bóle w pachwinie czy parestezje. Będą skuteczne również przy zmniejszaniu napięć mięśniowych. Techniki te są niezwykle wszechstronne, ponieważ można je stosować w różnych dziedzinach fizjoterapii, w tym ortopedycznej, uroginekologicznej czy neurologicznej. Autorzy w przystępny sposób wyjaśniają, czym są techniki angażujące własne mechanizmy zdrowienia ciała, co w rezultacie przekłada się na efekty terapeutyczne.
Prezentowane techniki opisane są bardzo szczegółowo. Do każdej dołączono zdjęcie lub obrazek wraz z opisem. W opisie znajdziemy informacje dotyczące pozycji terapeuty, pozycji pacjenta, procedury krok po kroku oraz dokładnej nazwy wykonywanej czynności. Pomocne są również wstawki od autora wskazujące na konkretne problemy, podczas których możemy wykorzystać przedstawiane techniki osteopatyczne. W efekcie książkę podzielono na 3 części: informacyjną – wyjaśniającą funkcje powięzi, przybliżającą podstawowe zasady osteopatii i koncepcję wektora uszkodzenia, praktyczną – prezentującą techniki osteopatyczne oraz podsumowującą – łączącą poszczególne części ciała w całość.
Rozdziały
- Wprowadzenie. Tło historyczne i zasady osteopatii.
- Historia.
- Podstawy naukowe oraz zasady leżące u źródeł rozluźniania więzadłowo-stawowego. Ogólne techniki osteopatyczne.
- Kończyny dolne.
- Miednica i dolne partie brzucha.
- Brzuch i klatka piersiowa.
- Kręgosłup.
- Kończyny górne. Integracja.
- Kluczowa lezja.
- Cięciwa.
- Koordynacja ośmiu przepon.
Każdy rozdział zawiera autentyczne zdjęcia prawidłowego wykonania poszczególnych technik wraz z opisami, jak krok po kroku je wykonać. W książce znajdują się także ryciny i obrazki, dzięki którym wizualizacja metod osteopatycznych oraz ich zrozumienie stają się niezwykle proste. Dodatkowo umowny podział książki na 3 części umożliwia przejście od teorii do przykładów praktycznych, aby ostatecznie połączyć wszystko w całość. W związku ze szczegółowymi opisami popartymi zdjęciami książka nada się zarówno dla osób rozpoczynających przygodę z osteopatią, jak i dla wieloletnich praktyków.
„Napięcia więzadłowo-stawowe. Osteopatyczne techniki manipulacyjne” można kupić bezpośrednio u wydawcy pod adresem: www.galaktyka.com.pl