Szukaj
Szukaj

Wózek inwalidzki

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Wózek inwalidzki często jest niezbędnym sprzętem pomocniczym w życiu niepełnosprawnej osoby. Ze względów finansowych lub z powodu niewystarczającej wiedzy wiele osób decyduje się na tradycyjny, wskazany przez sprzedawcę wózek z najniższej półki cenowej. Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego sprzętu, ponieważ będzie on towarzyszył choremu przed długi czas, a niekiedy przez całe życie. Wygodny, dobrany indywidualnie wózek inwalidzki może znacząco wpłynąć na poprawę jakości życia niepełnosprawnej osoby.

Wózek inwalidzki

Budowa wózka inwalidzkiego

Wózek inwalidzki to konstrukcja składająca się z wielu elementów. Każdy z nich ma ogromne znaczenie przy zakupie. Elementy, które powinien posiadać dobry wózek inwalidzki:

  • rama – zwykle wykonana ze stali, akrylu, tytanu, włókna węglowego, chromo molibdenu lub innego metalu. Lekki, ale jednocześnie wytrzymały materiał jest dużą zaletą produktu. Rama może być krzyżakowa lub stała;
  • adapter – to miejsce wpięcia kół napędowych w ramę, dzięki czemu można regulować środek ciężkości;
  • camber – jest to nachylenie kół napędowych względem podłoża. Im jest większy, tym większa będzie również zwrotność wózka;
  • tapicerka;
  • siedzisko;
  • koła napędowe – duże koła z tyłu wózka;
  • belka – element wspomagający wstawanie po upadku;
  • ciągi – obręcz napędowa przy kołach;
  • podnóżek;
  • przednie koła;
  • hamulce;
  • urządzenie antywywrotne – tak zwane wąsy;
  • poduszka przeciwodleżynowa;
  • boczki;
  • rączki.

Wózek inwalidzki – na co zwrócić uwagę?

Wybór wózka powinno rozpoczynać się od sprawdzenia rodzaju ramy. Krzyżakowa jest najczęściej wykorzystywana w szpitalach, ponieważ płasko się składa, dzięki czemu można ją szybko złożyć, przetransportować, bądź odłożyć i nie zajmie dużej powierzchni. Wózek z tym typem ramy jest mniej wytrzymały oraz cięższy. Rama stała jest bardziej wytrzymała i lżejsza, można ją znaleźć u 99% wózków aktywnych.

Równie ważnym elementem jest adapter. Wpięcie koła nawet o 1 cm w przód może powodować mniejszą stabilność, ale i większą mobilność wózka. Ma to szczególne znaczenie przy pokonywaniu przeszkód, zwłaszcza wśród tetraplegików, którzy nie posiadają funkcji chwytnej. Wystarczy wówczas delikatne odchylenie tułowia do tyłu.

Tapicerka w wybranym wózku inwalidzkim powinna być łatwo zdejmowalna, szybko schnąca oraz wykonana z wytrzymałego tworzywa. Dodatkową zaletą będzie możliwość jej regulacji poprzez paski, śruby czy sznurówki.

Siedzisko powinno mieć odpowiednią długość i szerokość. Właśnie z tego względu nie należy kupować pierwszego lepszego wózka. Każdy człowiek ma inne wymiary, zatem siedzisko powinno również indywidualnie zostać dobrane. W przypadku nieodpowiedniego siedziska zauważa się odleżyny, otarcia, patologiczne napięcie grup mięśniowych czy najzwyczajniej – brak wygody.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Cechy długości siedziska:

  • kończy się w miejscu dołów podkolanowych;
  • obejmuje całą długość ud chorego, aby ciężar ciała był rozłożony na jak największej powierzchni (profilaktyka odleżyn).

Cechy szerokości siedziska:

  • w miarę wąskie, aby zwiększyć integrację z wózkiem, prawidłowo utrzymywać ciało oraz zmniejszać ryzyko wystąpienia wad postawy;
  • dobrane w ten sposób, aby dłonie zmieściły się płasko między biodrem a bokiem wózka.

Równie istotne jest oparcie, które dla tetraplegików wynosi średnio 25-30 cm, natomiast dla paraplegika około 20-25 cm. Jest ono w miarę niskie, ponieważ ma na celu aktywizowanie mięśni tułowia. Dodatkowo, im niższe oparcie, tym wózek jest bardziej zwrotny.

Na końcu warto zwrócić uwagę na ciągi. Mogą być wykonane z aluminium, stali lub gąbki i mają ogromne znaczenie dla niepełnosprawnej osoby. Ciągi stalowe są bardzo wytrzymałe, jednak zupełnie nie nadają się dla tetraplegików, ponieważ nie posiadają oni funkcji chwytnej. Nie będą w stanie napędzić wózka, gdyż stalowe ciągi są jednocześnie śliskie i nie stanowią oporu dla skóry. W ich przypadku poleca się ciągi gąbkowe, aby samo tarcie powodowało napędzanie kół.

Podsumowanie

Wybór wózka inwalidzkiego dla osoby niepełnosprawnej jest ważnym krokiem i powinna być to decyzja przemyślana. Taka osoba spędzi na nim większość życia, zatem ważne, aby dostosować go do potrzeb pacjenta, liczy się również wygoda. Osoba bardziej aktywna (być może planująca uprawiać sport) będzie potrzebowała wózka bardziej aktywnego. Osoba starsza, poruszająca się głównie po domu może mieć mniejsze wymagania.



Polecane produkty:

Bibliografia:

  1. Syrod M., Wybór i eksploatacja wózka inwalidzkiego, Poznań 2003.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *