Sklep Spirulina

Test Soto-Halla jest niespecyficznym testem oceniającym funkcję szyi. Często wykonuje się go na oddziałach ortopedycznych oraz jako wstęp do terapii manualnej. Należy jednak wiedzieć, że test o identycznej nazwie wykonuje się w odniesieniu do stawu kolanowego.

 

Test Soto-Halla dla kręgosłupa szyjnego

W przypadku oceny czy leczenia manualnego kręgosłupa szyjnego należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ struktury tego odcinka są bardzo delikatne.

Wykonanie

Pacjent leży na plecach i najpierw czynnie unosi lekko głowę starając się (na ile to możliwe) zbliżyć podbródek do klatki piersiowej. Następnie fizjoterapeuta wykonuje bierne zginanie głowy do przodu. Jednocześnie wywiera drugą ręką lekki ucisk na mostek.

Pisząc w skrócie, test Soto-Halla odnosi się do maksymalnego, czynnego zbliżenia podbródka do klatki piersiowej, co powoduje w niektórych przypadkach szereg dolegliwości.

Interpretacja

Dolegliwości bólowe karku spowodowane uciskiem przy biernym unoszeniu głowy świadczą o chorobach kości lub więzadeł szyjnego odcinka kręgosłupa. Ciągnące bóle, występujące przy czynnym unoszeniu głowy, spowodowane są głównie skróceniem mięśni karku.

Zobacz również: Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym.

Test Soto-Halla dla stawu kolanowego

Zespół zwiększonego przyparcia rzepki testuje się przypierając rzepkę do powierzchni kości udowej, jest to właśnie tak zwany objaw Soto-Halla. To dobry test również w przypadku diagnozowania chondromalacji rzepki. Jest to schorzenie w przebiegu, którego dochodzi do rozmiękania chrząstki stawowej rzepki. W efekcie dochodzi do niestabilności kolana czy bólu nasilającym się zwłaszcza po długim chodzeniu.

Wykonanie

Pacjent leży na plecach, kolano utrzymuje w wyproście. Należy zwrócić uwagę, żeby zarówno mięśnie, jak i rzepka były rozluźnione.  Następnie fizjoterapeuta naciska na rzepkę przypierając ją do kości udowej.

Interpretacja

Test jest dodatni, gdy pacjent skarży się na silne dolegliwości bólowe w czasie czynnego, izometrycznego napięcia mięśnia czworogłowego uda pociągającego rzepkę do góry. Test Soto-Halla w przypadku stawu kolanowego wskazuje źródło dolegliwości bólowych w uszkodzonej chrząstce stawu rzepkowo-udowego.

Bibliografia

  1. Adamczyk G., Diagnostyka kliniczna uszkodzeń więzadeł krzyżowych stawu kolanowego, Acta Clinica, Grudzień 2001.
  2. Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  3. Wziętek B., Wyniki artroskopowego bocznego uwolnienia rzepki w leczeniu zespołu rzepkowo-udowego, nawykowego i nawrotowego zwichnięcia rzepki, Kraków 2006.
Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław