Objaw Lachmana (test szuflady przedniej)

///Objaw Lachmana (test szuflady przedniej)
Szkolenie Centrum Fizjoterapeuty

Objaw Lachmana wskazuje na obecność uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego. Do jego stwierdzenia stosuje się tzw. test szuflady przedniej (test Lachmana).

Objaw Lachmana (test szuflady przedniej)

 

Wykonanie – test szuflady przedniej

Pacjent w leżeniu tyłem, badana kończyna dolna zgięta w stawie kolanowym pod kątem 20 stopni, stopa oparta o podłoże. Badający znajduje się po stronie badanej kończyny, jedną ręką stabilizuje podudzie w okolicy kostek. Drugą ręką badający obejmuje podudzie pacjenta tuż pod zgięciem kolanowym i pociąga je w przód (do siebie) jednocześnie obserwuje i wyczuwa palpacyjnie kciukiem przemieszczanie (translację) podudzia względem uda.

Inną wersją testu szuflady przedniej jest wykonanie go przy zgięciu w stawie kolanowym pod kątem 90 stopni. Wtedy stabilizacja podudzia jest możliwa przez przyciśnięcie stopy pacjenta udem badanego (półsiad).

Poniżej przedstawiamy jak wygląda wykonanie testu Lachmana.  Na filmie widać dodatni test szuflady przedniej.

Interpretacja – objaw Lachmana

Prawidłowo translacja powinna być niewielka, z dużym, sztywnym oporem. Większe przemieszczenie podudzia w przód oraz miękki opór świadczy o niestabilności – uszkodzeniu więzadła krzyżowego przedniego – dodatni test szuflady przedniej.

Polecane produkty:

  Rehabilitacja kadry olimpijskiej

Zostaw komentarz