Szukaj
Szukaj

Badanie wytrzymałości mięśni posturalnych

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Badanie wytrzymałości mięśni posturalnych ma szczególne znaczenie podczas tworzenia planu fizjoterapii osób z dysfunkcjami. Bardziej utrudnione i zmodyfikowane metody badań często są wykorzystywane w sportach siłowych bądź wytrzymałościowo-kondycyjnych. Współcześnie – prowadząc głównie siedzący tryb życia – wiele zdrowych osób wykazuje znaczne osłabienie mięśni posturalnych.

Badanie wytrzymałości mięśni posturalnych

Testy i badanie wytrzymałości mięśni posturalnych

Zgodnie z definicją wytrzymałość jest zdolnością do kontynuowania pracy o określonej intensywności bez obniżenia efektywności działań. Istnieją różne testy sprawdzające tę cechę motoryczną u mięśni stabilizujących ciało.

Zobacz również: Testy funkcjonalne w fizjoterapii.

Test Slump

Test Slump wykorzystuje połączone ruchy tułowia i kończyny dolnej. Zaleca się go w celu wykrycia niesprzyjającego napięcia układu nerwowego.

Pozycją wyjściową jest siad na krześle lub kozetce z pełnym zgięciem całego kręgosłupa (podbródek zbliżony do klatki piersiowej, zaokrąglone plecy). Następnie zadaniem pacjenta jest powolny wyprost kończyny dolnej w kolanie oraz wyprost w stawie skokowo-goleniowym.

Test uważany jest za pozytywny tylko wtedy, gdy wywołuje znane pacjentowi objawy. Wiele osób zdrowych zgłasza dolegliwości podczas jego wykonywania. Często dolegliwości bólowe podczas jego wykonywania związane są z przykurczem tylnej grupy mięśni uda.

Test leżenia tyłem z uniesionymi biodrami i wyprostowaną kończyną dolną

Pacjent znajduje się w zamkniętym łańcuchu kinematycznym. Test służy do oceny wytrzymałości wszystkich mięśni zapewniających stabilizację centralną tułowia i stawu biodrowego.

Pozycją wyjściową jest leżenie tyłem z ugiętymi stawami kolanowymi. Następnie pacjent napina mięśnie: poprzeczny brzucha, wielodzielny, pośladkowy wielki i tylną grupę mięśni uda oraz unosi biodra z leżanki. W celu utrudnienia testu pacjent unosi wyprostowaną jedną kończynę dolną. Sprawdza się czas, jaki pacjent wytrzyma w danej pozycji.

Test w pozycji klęku podpartego z uniesioną kończyną dolną i przeciwną kończyną górną

Podstawą badania jest fakt, że wzajemny ruch kończyny górnej i przeciwnej kończyny dolnej jest współzależny od aktywacji części lędźwiowej mięśnia wielodzielnego, a także piersiowej części mięśnia biodrowo-żebrowego.

Nie istnieją normy dla tego testu. Jak w przypadku wyżej, mierzy się czas utrzymania określonej pozycji.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Test w pozycji mostka bokiem

Test ten sprawdza w szczególności izometryczną, obustronną czynność mięśnia czworobocznego lędźwi.

Pacjent leży na boku z górną częścią tułowia podpartą na łokciu. Kończyny dolne są wyprostowane, jedna z nich powinna być lekko wysunięta ku przodowi, lecz obie stopy opierają się o kozetkę. W efekcie całe ciało podpierane jest tylko przez stopy i przedramię.

Jak w poprzednich testach, mierzy się czas. U mężczyzn prawidłową normą jest wytrzymanie 95 sekund, natomiast u kobiet wystarczy 75 sekund.

Test „gorsetu brzusznego”

Test sprawdza wytrzymałość mięśnia prostego brzucha podczas utrzymywania tułowia w zgiętej pozycji.

Pacjent na początku testu zostaje ułożony w pozycji siedzącej z klinem za plecami, aby między linią pleców a kozetką wytworzył się kąt 60 stopni. Następnie fizjoterapeuta wyciąga klin,a zadaniem pacjenta jest utrzymanie pozycji wyjściowej.

Norma dla kobiet wynosi 134 sekundy, natomiast dla mężczyzn 136 sekund.

Test wytrzymałości prostownika grzbietu

Osłabienie prostownika lędźwiowego grzbietu wiąże się z ryzykiem wystąpienia problemów obejmujących dolny odcinek kręgosłupa lędźwiowego.

Pozycją wyjściową jest leżenie przodem na kozetce. Następnie pacjent wysuwa się do przodu do momentu, aż górna część tułowia do miednicy znajdzie się poza płaszczyzną kozetki. Fizjoterapeuta przykłada znaczny nacisk na miednicę i kończyny dolne w celu stabilizacji i asekuracji pacjenta. Tułów musi być utrzymywany równolegle do podłoża.

Prawidłowa wartość u kobiet to 185 sekund, natomiast u mężczyzn 160 sekund.

Bibliografia

  1. Donatelli R., Rehabilitacja w sporcie, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, Warszawa 2012.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *