Szukaj
Szukaj

Hamowanie zwrotne

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Hamowanie zwrotne (ang. reciprocal inhibition) odnosi się do współdziałania i powiązania funkcjonalnego niektórych mięśni, co wykorzystuje się często w rehabilitacji. Celem zabiegu jest poszerzenie zakresu ruchomości przez hamowanie/zmniejszanie napięcia mięśni antagonistycznych. Można zatem napisać, że jest to technika rozluźniania mięśni, w której stosuje się napięcie izometryczne antagonistów dla wyhamowania czynności poddawanych rozciąganiu agonistów.

Hamowanie zwrotne

Hamowanie zwrotne – mechanizm

Hamowanie zwrotne należy do odpowiedzi autonomicznej organizmu, choć niekiedy może występować z ruchami świadomymi. Jeśli fizjoterapeuta dąży do uruchomienia procesu w pozycji statycznej, musi postarać się świadomie go uruchomić, gdyż pojawia się on wtedy, gdy ciało znajduje się w ruchu.

Przykładowo, podczas angażowania mięśni agonistycznych, np. mięśni czworogłowych uda, mięśnie antagonistyczne – w tym przypadku mięśnie tylnej grupy uda – rozluźniają się.

Zobacz również: Ćwiczenia izometryczne.

Wykonanie

Na granicy zakresu ruchomości mięśnie agonistyczne przez kilka sekund należy napiąć statycznie. Następnie w sposób świadomy lub nieświadomy wykonać dalsze poruszanie po odpuszczeniu oporu w wyznaczonym kierunku.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Całą metodykę można zatem określić kilkoma punktami:

  • umieszczenie mięśnia w połowie możliwego do osiągnięcia zakresu ruchu;
  • pchanie przez pacjenta w kierunku ograniczonego ruchu, przy czym fizjoterapeuta przeciwstawia opór temu ruchowi. W efekcie dochodzi do wywołania skurczu izometrycznego lub izotonicznego w mięśniu antagonistycznym;
  • rytmiczne i głębokie oddychanie podczas skurczu.

Przykład

Ograniczenie zginania w stawie kolanowym spowodowane nadmiernym napięciem mięśni prostowników kolana. W maksymalnym zgięciu stawu kolanowego należy wykonać przez kilka sekund statyczne napięcie mięśni zginaczy kolana. Następnie, bez przerwy na rozluźnianie mięśni, pogłębia się aktywnie dalsze zginanie w stawie.

W innej sytuacji, przy rozciąganiu mięśnia dwugłowego ramienia pacjent napina izometrycznie (terapeuta blokuje ruch) mięsień trójgłowy ramienia.

Wskazania

Za główne wskazanie uznaje się ograniczenie ruchomości lub hipertoniczne napięcie mięśni antagonistycznych.

Przeciwwskazania

O ile pacjent jest w stanie samodzielnie się poruszać, przeciwwskazania nie występują. Należy jednak pamiętać, że w przypadku złamań stabilnych nie wolno ćwiczyć z zastosowaniem oporów w odcinku dalszym od złamania i z długotrwałym zastosowaniem dźwigni.

Bibliografia

  1. Ebelt-Paprotny G., Preis R., Fizjoterapia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2012.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *