Szukaj
Szukaj

Fibroadenoma

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Fibroadenoma to inaczej gruczolakowłókniak, czyli łagodny nowotwór piersi. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza takie zmiany do mieszanych guzów nabłonkowo-łącznotkankowych. Są one najczęściej występującymi łagodnymi zmianami sutka i dotyczą przeważnie kobiet między 20. a 40. rokiem życia.

Fibroadenoma

Przyczyny fibroadenomy

Nie wiadomo, co jest dokładną przyczyną tej dolegliwości. Wyróżnia się jednak kilka czynników ryzyka, takich jak np. przypadki nowotworów piersi w rodzinie. Jedna z teorii łączy powstawanie takich zmian z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, zwłaszcza w odniesieniu do estrogenów. Fibroadenoma może zwiększać swoje rozmiary wraz z upływem czasu, szczególnie podczas ciąży i stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych.

Fibroadenoma – objawy

Gruczolakowłókniak lokalizuje się przeważnie w górnych kwadrantach sutka i manifestuje się jako wyraźnie odgraniczona, bezbolesna zmiana. Jest elastyczna i można ją łatwo przesunąć. Zwykle ma średnicę od 1 do 3 cm. U co piątej kobiety dotkniętej dolegliwością gruczolakowłókniak występuje jako postać mnoga.

W mammografii gruczolakowłókniaki widać jako dobrze odgraniczone, okrągłe, owalne lub zrazikowe zmiany guzowate, które wraz z upływem czasu mogą ulegać zwapnieniu. Początkowo zwapnienia te są małe, położone obwodowo, później łączą się i stają gruboziarniste. Typowe zwapniałe gruczolakowłókniaki nie wymagają dalszej diagnostyki ani biopsji. W badaniu USG gruczolakowłókniaki są dobrze odgraniczonymi, eliptycznymi zmianami litymi. Kobiety regularnie wykonujące samobadanie piersi są w stanie podczas takiej czynności wyczuć guzek pod palcami.

Jak leczyć gruczolakowłókniaki?

Jeśli zmiany zostały wykryte przed 35. rokiem życia zazwyczaj nie podejmuje się żadnego leczenia. Wskazane są regularne wizyty kontrolne u lekarza raz na pół roku, aż do momentu ukończenia 35. roku życia. Należy obserwować, czy podczas takiego oczekiwania zmiana zwiększa się lub zmniejsza (może się okazać, że samoistnie zaniknie).

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Po ukończeniu 25. roku życia, gdy zmiana zwiększa się lub zachowuje pierwotne rozmiary, metodą z wyboru jest zabieg operacyjny. Należą usunąć ją wraz z marginesem zdrowej tkanki. Wskazaniami do operacji są również:

  • dolegliwości bólowe;
  • widoczna asymetria piersi wywołana guzem;
  • powiększanie się gruczolakowłókniaka;
  • średnica zmiany powyżej 4 cm;
  • podejrzenie złośliwości zmiany.

Duża część przypadków znika wraz z wiekiem, znacznie rzadziej obserwuje się rośnięcie guzka. Ryzyko, że zmieni się ono w postać złośliwą jest mniejsze niż 0,01%.

Jak samodzielnie badać piersi?

Samobadanie to podstawowa czynność prewencyjna nowotworów piersi. Należy ją wykonywać regularnie od momentu ukończenia 20. roku życia raz w miesiącu, najlepiej tydzień po zakończeniu miesiączkowania. Badanie należy wykonywać powoli i spokojnie, najlepiej z wykorzystaniem lustra. Na początku zbadaj piersi w pozycji stojącej – unieś obie ręce do góry i sprawdź przed lustrem, czy nie widzisz żadnych asymetrii, zgrubień i widocznych, niepokojących różnic między obiema piersiami. Zwróć uwagę na ewentualne marszczenie się skóry lub wciągnięcie brodawek. Następnie przejdź pod prysznic i wykonuj dalszą część badania w jego trakcie, Wilgotna skóra ułatwia poślizg dłoni, dzięki czemu zmiany są lepiej wyczuwalne. Połóż jedną rękę na potylicy, drugą zaś na przeciwnej piersi. Trzema palcami zataczaj okręgi w każdym kierunku. Skontroluj drugą pierś.

Samobadanie piersi można również wykonywać w pozycji półleżącej. Do lekarza na profesjonalną kontrolę należy zgłosić się wówczas, gdy podczas samobadania wykryjemy guzki, stwardnienia, nadżerki, zaczerwienienia skóry, wyciek z brodawki sutkowej czy powiększenie węzłów chłonnych pachowych lub żył na piersiach. Kobiety w młodym wieku mogą podczas takiego badania wyczuwać grudkową strukturę, ponieważ w pewnym wieku piersi posiadają budowę gruczołową. Jest to zjawisko fizjologiczne. W razie wątpliwości należy jednak skonsultować się z lekarzem ginekologiem.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Materny J., Chojnacka H., Gurda P., Karpińska-Kaczmarczyk K., Gawrych E., Guzy piersi u dziewcząt – czy leczenie chirurgiczne jest uzasadnione?, Pediatria, 11/2014.
  2. Gupta A., Zhang H., Huang J., The Recent Research and Care of Benign Breast Fibroadenoma: Review Article, Scientific Research Publishing, 3/2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *