Szukaj
Szukaj

Zespół ogona końskiego

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zespół ogona końskiego jest zespołem objawów głównie neurologicznych, występujących w dolnym odcinku kręgosłupa w efekcie uszkodzenia struktur ogona końskiego.

 

Czym jest koński ogon?

Mianem ogona końskiego obejmuje się ostatnie nerwy odchodzące od rdzenia kręgowego wraz z nicią końcową oraz stożkiem rdzeniowym. Powstaje w efekcie wzrostu kręgosłupa na długość, czemu nie nadąża rdzeń kręgowy (rzekome wstępowanie rdzenia kręgowego). Nerwy te odchodzą od rdzenia skośne lub niemal równolegle do niego.

Zespół ogona końskiego – przyczyny

Zespół ogona końskiego może się rozwinąć w przypadkach przewlekłej choroby krążka międzykręgowego lub w efekcie ostrego wypadnięcia „dysku” po przeciążeniu lub urazie.

Do pozostałych przyczyn można zaliczyć:

  • nowotwory;
  • swoiste lub nieswoiste zapalenia;
  • urazy komunikacyjne;
  • nagłe szarpnięcie ciężkiego przedmiotu;
  • złamanie osteoporotyczne.

Bardzo często przyczyną jest jednak masywna centralna przepuklina, która powoduje ucisk na wiele korzeni ogona końskiego. Najczęściej dochodzi do niego przy przepuklinach L1-L2, L3-L4 oraz L5-S1.

Zobacz również: Przepuklina kręgosłupa – rehabilitacja.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zespół ogona końskiego – objawy

Zespół cechuje się bólem o charakterze rwy kulszowej, z ubytkowo narastającymi objawami neurologicznymi. Objawy zespołu ogona końskiego są zazwyczaj asymetryczne i obejmują:

  • bóle korzeniowe, rzadziej rozlane – nasilają się m.in. podczas kaszlu czy śmiechu;
  • wyraźne osłabienie siły mięśniowej w kończynach;
  • osłabienie czucia powierzchniowego typu spodenki jeździeckie – w okolicy anogenitalnej;
  • osłabienie lub brak odruchów kolanowych bądź skokowych;
  • zaburzenia zwieraczy.

Głównym objawem urazu są zaburzenia dyzuryczne, w tym nietrzymanie lub zatrzymanie moczu oraz parcie na mocz. Dochodzi do tego zaburzenie czynności zwieraczy z wiotkością zwieracza odbytu. Ponadto odnotowuje się problemy z erekcją. Objawy dyzuryczne są spowodowane uszkodzeniem układu przywspółczulnego. Zwykle pojawiają się przy urazach wyższych pięter i niekoniecznie wiążą się z niedowładem kończyn dolnych.

Bardzo szybko obserwuje się narastający niedowład kończyn dolnych z osłabieniem siły mięśnia czworogłowego uda (osłabienie wyprostu stawu kolanowego), opadaniem stopy i osłabieniem wszystkich zginaczy oraz prostowników.

Zespół ogona końskiego – leczenie

W przypadku pojawienia się objawów porażennych (zespołu ogona końskiego) zalecana jest pilna diagnostyka obrazowa i operacja, optymalnie w ciągu 24 godzin od porażenia. Z kolei przewlekły zespół ogona końskiego jest wskazaniem względnym do leczenia operacyjnego.

Nie należy zapominać o rehabilitacji, której celem jest profilaktyka przykurczy mięśniowych, wzmacnianie siły mięśni czy zapobieganie infekcjom dróg moczowych. Zaleca się ćwiczenia czynne, czynno-bierne, izometryczne wzmacniające, a także zabiegi fizykalne. Nie należy ograniczać się wyłącznie do okolicy objawów, gdyż równie ważne są ćwiczenia ogólnokondycyjne czy obręczy kończyny górnej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Stępień A., Neurologia tom II, Wydawnictwo Medical Tribune, Warszawa 2014.
  2. Stępień A., Neurologia tom III, Wydawnictwo Medical Tribune, Warszawa 2015.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *