Fotodepilacja Wrocław

Dermatom to obszar skóry, który jest unerwiony przez jeden/pojedynczy nerw rdzeniowy. U człowieka znajduje się aż 30 par dermatomów od czaszki aż po plecy, a każdy z nich może być śledzony „wstecz” tj. od miejsca, w którym odczuwamy ból do korzenia nerwowego, który zaopatruje ten obszar. Choć większość dermatomów pokazuje odrębne strefy to w rzeczywistości są one ze sobą powiązane (np. nerw wychodzący z L3 unerwia okolice stawu kolanowego). Dla diagnostyki oraz leczenia ogromne znaczenie ma poznanie w jaki sposób „pracują” dermatomy.

dermatom

 

Wzdłuż tułowia dermatomy wyglądają jak poziome pasy, z których każda para dermatomów odpowiada danym korzeniom nerwowym.

Kończyny górne i dolne mają podłużne pasma dermatomów co wyjaśnia, dlaczego ból nierzadko promieniuje właśnie w dół do rąk i stóp (jest to zgodne z przebiegiem dermatomu).

Sklep Spirulina

Odcinek kręgosłupa: szyjny, piersiowy, lędźwiowy oraz krzyżowy zaopatrują czuciowo różne partie ciała, np. od tyłu kończyna dolna (podudzie) jest unerwiona przez nerw wychodzący z S1 (krzyżowy pierwszy).

U pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi, w szczególności związanymi z dermatomem, ujawniają się objawy.
Lekarz może zbadać objawy bólowe oraz idąc wstecz poszukiwać przyczyny niejednokrotnie w ucisku na nerwy rdzeniowe śledząc problem w danym obszarze. Np. kompresja (ucisk na rdzeń, czy poszczególne gałązki nerwu) powoduje objawy bólowe dermatomu unerwionego przez niego. Podobnie ma to miejsce w przebiegu półpaśca, podczas schorzenia obszar bólowy będzie odpowiadał poszczególnym nerwom rdzeniowym dotkniętym wirusem, który powoduje właśnie półpasiec.

Ból dermatomu jest objawem, a nie stanem. Warto więc śledzić objawy gdyż są one bardzo ważne. Pacjenci, którzy skarżą się na ból przewlekły czy przemijający w określonym obszarze ich ciała, może ujawniać ważne informacje na temat stanu neurologicznego, problemu z rdzeniem kręgowym. Lekarz posiadający ogromną wiedzę może skojarzyć i wykorzystać te informacje, aby wprowadzić odpowiednie leczenie, skierować do odpowiedniego specjalisty czy zlecić dodatkowe badania.

Ten typ bólu może być bardzo frustrujący dla chorego, ponieważ nie widać wyraźnej przyczyny fizycznej. W zależności od rodzaju uszkodzenia objawy mogą czasowo same zaniknąć, przy czym często nawracają. Skóra może swędzieć, piec lub odbierać całkiem inne bodźce, które tak naprawdę nie mają miejscowej przyczyny.
Poprzez śledzenie bólu wstecz, aż do nerwu, lekarz może opracować plan leczenia w celu rozwiązania przyczyny oraz jej kontrolowania i nie dopuszczenia do wtórnych objawów niepożądanych związanych z uszkodzeniem nerwów lub innych zaburzeń w funkcji nerwu.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław