Szukaj
Szukaj

Proloterapia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Proloterapia jest techniką polegającą na wielokrotnym wstrzykiwaniu środków drażniących do więzadeł lub przyczepów ścięgnistych. Celem jest między innymi wywołanie reakcji zapalnej, co w teorii ma wzmacniać te struktury i tym samym zmniejszać ból oraz ich ewentualną niepełnosprawność.

Proloterapia

Proloterapia – charakterystyka

Proloterapia ma za zadanie nie tylko wywołać miejscowy stan zapalny celem wzmocnienia wybranych struktur. Powoduje ona bowiem także:

  • pobudzanie komórek w tych strukturach do wzrostu;
  • stymulację naturalnych mechanizmów samoleczenia organizmu.

Wielu specjalistów uznaje, że sama proloterapia nie jest aż tak skuteczna i nie likwiduje problemu. Jednak w połączeniu z innymi metodami, jak kinezyterapia, fizykoterapia, kinesiotaping czy terapia manualna, może w znacznym stopniu wspomagać leczenie dolegliwości bólowych. W Polsce w dalszym ciągu metoda nie jest popularna i rozpowszechniona.

Zastosowanie

Liczne badania potwierdziły skuteczność zabiegu w entezopatiach, chronicznych bólach pleców czy bólach stawowych. Jeden z takich eksperymentów wykazał, że 3 miesiące po rozpoczęciu wstrzyknięć u pacjentów z przewlekłym bólem stawu krzyżowo-biodrowego doszło do zwiększenia grubości więzadła krzyżowo-biodrowego o ponad 50%.

Wśród wskazań do zabiegu można znaleźć:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zabieg łagodzi dolegliwości bólowe o nasileniu od łagodnych do umiarkowanych. Ploroterapia jest stosunkowo nową metodą, w związku z czym nie ma na ten temat jeszcze zbyt wielu badań. Naukowcy w dalszym ciągu obserwują korzystne zmiany następujące po takim zabiegu.

Metodyka zabiegu

Jak wspomniano na wstępie, zabieg polega na wstrzykiwaniu w określone struktury środków drażniących. Czynność wykonuje się w odstępach tygodniowych, dwutygodniowych lub miesięcznych, co wymaga od około 3 do 8 aplikacji. Uznaje się jednak, że nie warto przekraczać 6 zabiegów. W efekcie rezultaty zazwyczaj widać po kilku miesiącach.

Środkami, które są wstrzykiwane to często różne roztwory glukozy, połączone z lidokainą, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe. Ponadto sama czynność trwa kilka minut, a pacjent odczuwa znieczulenie miejscowe przez kilka następnych godzin.

Działania niepożądane

Głównym ryzykiem leczenia proloterapią jest uszkodzenie nerwu, co może być spowodowane wstrzyknięciem w miejscu zbyt blisko niego. Należy pamiętać, że proloterapia jest ingerencją w ciało pacjenta, w związku z czym zalicza się do metod inwazyjnych. Z tego typu zabiegami zawsze może wiązać się ryzyko działań niepożądanych. W efekcie przed wykonaniem zabiegu pacjent musi podpisać zgodę. Zwykle przez kilka dni po wstrzyknięciu pacjent odczuwa ból w tym miejscu, co jest naturalną reakcją organizmu.

Bibliografia

  1. Corra-Serrania L., Herrera-Flores R., Villasenor-Moreno J., Escobar-Reyes V., Sánchez-Ortiz Á., Proloterapia: agentes proliferativos en el manejo del dolor cronico de origen musculoesqueletico, Revista Mexicana de Medicina Fisica y Rehabilitacion, 2/2015.
  2. Terrasa S., Aguero M., Frusso R., Uso de la Proloterapia en pacientes con sindromes asociados a disfuncion tendinosa cronica, Evidencia, 2/2010.
  3. Aljaro R., Proloterapia y desgarro parcial del manguito rotador, otra opcion terapeutica: a proposito de un caso; Rehabilitacion, 2/2011.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *