Szukaj
Szukaj

Masaż w zespole bólowym krzyża

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Masaż w zespole bólowym krzyża jest często pierwszym wyborem pacjentów. Przemawia za nim zarówno skuteczność jak i powszechność oraz dostępność. Dodatkowo masaż wiąże się z przyjemnymi doznaniami, co skłania wielu pacjentów do podjęcia takiego leczenia.

Masaż w zespole bólowym krzyża

Zespół bólowy krzyża

Zmiany zwyrodnieniowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa bardzo często są przyczyną dyskopatii, czyli tak zwanego lumbago. Lumbago to inaczej zespół bólowy krzyża, dotyczy odcinka lędźwiowego. Ból pojawia się nagle lub stopniowo, towarzyszą mu silne napięcia mięśni tej okolicy.

Do przyczyn schorzenia zalicza się głównie zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych, jednakże mogą go spowodować również stany zapalne stawów krzyżowo-biodrowych oraz choroba reumatyczna. Bólom o charakterze lumbago może sprzyjać skolioza w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, znaczna otyłość brzuszna, ciąża czy nierówności kończyn.

Zobacz również: Leczenie otyłości.

Zespół bólowy krzyża może mieć charakter ostry bądź przewlekły. W okresie ostrym występuje bardzo duży ból w okolicy lędźwiowej. Nasila się on przy każdym ruchu, może się zwiększać podczas kichania czy kaszlu, co jest dowodem na jego korzonkowy charakter. Okres ostry trwa od kilku do kilkunastu dni, a jego konsekwencją jest okres przewlekły.

W okresie przewlekłym ból jest stały i tępy, lokalizuje się również w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Zwykle promieniuje w kierunku kości krzyżowej i pośladków, a niekiedy nawet na tylne powierzchnie ud oraz w okolice pachwin. Postać przewlekła trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, po czym całkowicie zanika.

Przyczyny bólów kręgosłupa

Dolegliwości bólowe kręgosłupa mogą wystąpić u każdego, z wielu przyczyn. Mechanizmy te nie są w pełni poznane. Nie do końca znany jest wpływ zaburzeń anatomicznych na powstanie bólu, ponieważ takie zaburzenia obserwuje się również u osób niezgłaszających żadnych objawów. Podsumowując, przyczyną bólów krzyża mogą być:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • przeciążenia tkanek;
  • degeneracja krążka międzykręgowego lub jego przepuklina;
  • zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze trzonów kręgów;
  • zwyrodnienia stawów międzywyrostkowych.

Masaż w zespole bólowym krzyża

W okresie ostrym przeciwwskazane jest podejmowanie jakichkolwiek rękoczynów. Chory powinien odpoczywać nawet do 2 tygodni. W tym czasie można jednak stosować wybrane metody fizykalne bądź zażywać środki przeciwbólowe.

Do masażu klasycznego można przystąpić po ustąpieniu stanu ostrego. Rozpoczynając je – w pierwszym etapie – ograniczamy się do delikatnego głaskania, rozcierania oraz wibracji na odcinku lędźwiowym kręgosłupa i grzbietu.

Techniki prezentują się następująco:

  • głaskanie podłużne kręgosłupa i grzbietu;
  • głaskanie poprzeczne grzbietu;
  • rozcieranie podłużne kręgosłupa i grzbietu;
  • rozcieranie poprzeczne grzbietu;
  • wibracja labilna grzbietu.

Po kilku masażach wstępnych można przystąpić do masaży zasadniczych, podczas których należy opracować przede wszystkim odcinek lędźwiowy kręgosłupa i grzbietu, a także pośladki. Jeżeli ból promieniuje na tylne strony ud wskazane jest również opracowanie również tych obszarów.

Pozostałe metody leczenia

Pierwszą metodą z wyboru jest zwykle farmakoterapia, czyli stosowanie środków przeciwbólowych. W leczeniu zachowawczym znaczne korzyści odnotowuje się po zastosowaniu różnego rodzaju form fizjoterapii i balneoterapii.

W tej jednostce chorobowej często stosuje się okłady i zawijania borowinowe. Mechanizm działania tych zabiegów polega na oddziaływaniu termicznym i chemicznym. Działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, rozluźniają mięśnie i zwiększają elastyczność tkanki łącznej. W fizykoterapii stosuje się prądy diadynamiczne, interferencyjne, metodę TENS, laseroterapię, pole magnetyczne, a także ultradźwięki i krioterapię. Wartościowe są również terapie łączone, np. prądy interferencyjne z podciśnieniem.

Na końcu warto wspomnieć o terapii manualnej, ponieważ wiele jej technik jest w stanie całkowicie zlikwidować dolegliwości bólowe kręgosłupa.

Bibliografia

  1. Zawadka M., Fijewski A., Gawda P., Bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa a zmiany zwyrodnieniowe, Geriatria, 11/2017.
  2. Magiera L., Klasyczny masaż leczniczy, Wydawnictwo BIO-STYL, Kraków 2007.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *