Komfort pacjenta – fundament pracy masażysty

///Komfort pacjenta – fundament pracy masażysty
Fotodepilacja Wrocław

Komfort i bezpieczeństwo pacjenta to podstawowe fundamenty pracy masażysty. Nieżalenie od tego czy mówimy o masażu relaksacyjnym, czy też o masażach, które mogą sprawiać czasowy ból (a przecież mogą), punktem wyjścia dla naszej pracy – a raczej naszej współpracy z pacjentem – jest jego gotowość do oddania się w nasze ręce. Z grubsza mówimy tu o trzech czynnikach.

Komfort pacjenta - fundament pracy masażysty Vita Pad

 

Czynniki udanej terapii

Pierwszym jest nasza wiedza i doświadczenie. Pewność ruchu, wiara we własne umiejętności poparta godzinami praktyki uspokajają nie tylko nas, ale i naszych pacjentów.
Drugim czynnikiem są nasze umiejętności interpersonalne. Relacja z pacjentem, sposób nawiązywania i podtrzymywania z nim kontaktu okazuje się być prawdziwą sztuką. Część z nas to „coś” po prostu w sobie ma, inni muszą tę sztukę opanować. Najzwyklejsze – zdawałoby się – pytania potrafią zdziałać cuda. „Jak się Pan/Pani ma?”, „czy jest Pani/Panu wygodnie?”, „czy mogę zrobić coś jeszcze, by czuła się Pani/Pan bardziej komfortowo?”. Nawet odrobina zainteresowania, empatii i troski może w krótkim czasie zbudować terapeutyczne porozumienie miedzy masażystą, a pacjentem.
Wreszcie trzeci czynnik – sprzęt. Możemy co prawda powiedzieć, że na niego mają wpływ jedynie producenci, ale na całe szczęście to my sprzęt ten wybieramy. Za każdym razem, gdy tylko szykuję pacjenta do zabiegu zastanawiam się, jak sama czułabym się na jego miejscu. Czy używany przeze mnie stół i zestaw klinów, poduszek i wałków naprawdę zapewnia optymalny komfort?

Komfort zabiegu znaczy wiele

Każdy stół do masażu wyposażony w otwór na twarz umożliwia komfortowe ułożenie pacjenta przodem. Rozwiązanie to – przy jego bezdyskusyjnych zaletach – ma jednak pewne wady: u części pacjentów pojawić się mogą odciski na twarzy utrzymujące się jakiś czas po zabiegu, a zarumieniona skóra może wydawać się lekko piekąca. Próbowałam radzić sobie z tym problemem na różne sposoby – korzystałam z ręczników, wałków, a nawet poduszek samolotowych. Efekt tak prowizorycznych rozwiązań, był – mówiąc delikatnie – mizerny. Po kilku minutach pacjenci zazwyczaj ponownie odczuwali dyskomfort. Podkładanie ręczników wydawało się mało profesjonalne, a poduszki samolotowe zbyt głęboko wchodzą na ramiona pacjenta, co utrudnia pracę z odcinkiem szyjnym.

Vita Pad

Od niedawna problem z prawidłowym ułożeniem głowy mam… z głowy. Zaczęłam korzystać z poduszek Vita Pad wykonanych z medycznego silikonu, które nie tylko doskonale dopasowują się do kształtu głowy, ale też do otworu w stołach. Efekt był natychmiastowy. Pacjenci przestali się „wiercić” i napinać. Niemal wszyscy zgodnie mówili: „No! Teraz to już w ogóle super!”. Reszta była w moich rękach.

Poduszka Vita Pad całkowicie wyeliminowała nieprzyjemny ucisk na twarzy u moich pacjentów. Co ważne, jest ona nie tylko przyjemna w dotyku i łatwa w dezynfekcji, ale też po prostu ładna. W zależności od koloru stołu, ale i estetycznych preferencji pacjenta, mogę wybierać spośród trzech dostępnych kolorów – cielistego, czarnego i niebieskiego. Niby drobiazg, ale naprawdę działa!

Nasi pacjenci muszą czuć, że dbamy i opiekujemy się nimi na każdym kroku. Dzięki temu zabiegi, w niektórych przypadkach bolesne, jednak konieczne do wykonania w celu poprawienia stanu zdrowia, są łatwiejsze do zniesienia, a pacjenci, którzy widzą że liczy się dla nas ich komfort, chętniej współpracują i z pewnością do nas wrócą.
Profesjonalizm to nie tylko wiedza i umiejętności, ale również szacunek i najzwyklejsza w świecie troska.

Autor: Magdalena Marzec
Artykuł sponsorowany

Rehabilitacja Wrocław

4 komentarze

 1. teresa 18 listopada 2016 w 14:36 - Odpowiedz

  Właśnie moja koleżanka wróciła z masażu,gdzie korzystała z poduszki.Jest zachwycona.Miała wrażenie,że to był zupełnie inny rodzaj zabiegu.

 2. teresa 16 listopada 2016 w 13:58 - Odpowiedz

  Polecam produkt wszystkim fizjoterapeutom.Właśnie miałam okazję korzystać z poduszki podczas zabiegu.Rewelacja!

 3. Kinga 14 listopada 2016 w 12:18 - Odpowiedz

  Mój masażysta korzysta z tej poduszki. Teraz po zabiegu mogę spojrzeć w lustro bez obaw i po prostu wrócić do swoich obowiązków. Odciski na twarzy zniknęły! Polecam!

 4. Andrzej 2 listopada 2016 w 11:03 - Odpowiedz

  Kupiłem ostatnio. Z powodzeniem używam w swoim gabinecie, polecam.

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!