Taping stawu skokowego górnego oraz ścięgna Achillesa.
Kinesiotaping na mięsień trójgłowy łydki z uwzględnieniem górnego stawu skokowego w celu jego ustabilizowania. Ten sposób aplikacji można wykorzystać w zapobieganiu, chroniąc ścięgno Achillesa przed urazem bądź w trakcie rehabilitacji po skręceniu stawu skokowego.
Na poniższym filmie fizjoterapeuta Sebastian z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak krok po kroku wykonać aplikację taśmami do kinesiotapingu.
Taping stawu skokowego – sposób wykonania aplikacji:
- Oczyść skórę (odtłuść).
- Usuń włosy w celu lepszego przyklejenia się plastrów do kinesiotapingu.
- Pacjent w leżeniu przodem (na brzuchu).
- Weź wcześniej przygotowaną aplikację, indywidualnie dociętą do długości kończyny pacjenta. Oderwij część plastra i podstawę (bazę) naklej na wysokości guza piętowego od strony podeszwowej.
- Wykonujemy zgięcie grzbietowe stopy do maksymalnego zakresu ruchu lub do pierwszego bólu.
- Naciągnij taśmę (około 30-40% napięcia) i naklej wzdłuż przebiegu mięśnia, delikatnie przekraczając dół podkolanowy. Koniec taśmy do kinesiotapingu przyklej bez napięcia.
- Potrzyj plaster, aby aktywować klej i zwiększyć przyleganie do skóry.
- Weź drugą, wcześniej przygotowaną taśmę (w kształcie litery Y z odpowiednio i symetrycznie dociętymi, długimi ramionami). Podstawę (bazę) naklej poniżej bazy pierwszego tejpa, na guzie piętowym. Prawe ramię będzie przebiegało wzdłuż brzuśca mięśnia trójgłowego łydki. Naklej plaster z napięciem około 30-40% delikatnie przekraczając staw kolanowy. Koniec taśmy do kinesiotapingu przyklej bez napięcia. Lewe ramię plastra przyklej po lewej stronie analogicznie do prawego.
- Potrzyj plaster, aby zwiększyć jego przyleganie do skóry.
- Weź trzecią taśmę (wcześniej przygotowaną o odpowiedniej długości). Przedrzyj w połowie papier ochronny i trzymając za końce plastra, od strony podeszwowej naklej go z submaksymalnym napięciem na staw skokowy. Końce taśmy bez napięcia.
- Potrzyj plaster w celu zwiększenia jego przylegania do skóry.
- Weź czwartą taśmę (wcześniej przygotowaną o odpowiedniej długości). Przedrzyj w połowie papier ochronny i trzymając za końce plastra, a następnie od strony tylnej naklej na ścięgno Achillesa (analogicznie jak poprzedni tejp do kinesiotapingu).
- Potrzyj całą aplikację (wszystkie taśmy), aby aktywować klej i zwiększyć przyleganie plastrów do kinesiotapingu.
Więcej informacji jak oklejać plastrami do kinesiotapingu znajdziesz tutaj.
Polecane produkty:
![]() |
Plastry Kinesio Tex Gold Finger Print
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia.Zobacz więcej... |
![]() |
Plastry Kinesio Tex Classic
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walceZobacz więcej... |
Aktualizacja:
Witam, mam pytanie ad taping’u stawu skokowego, Kiedy powinno się go zrobić?
Co miałeś na myśli “submaksymalne: napięcie, gdyż tego nie rozumiem? Dlamnie submaksymalny może być od 99% do 55% i tak dalej. Bardzo zle określenie!
submaskymalnie czyli bez konkretnej wartości ale przed granicą maksymalnego napięcia.
W ogóle nie rozumiem jaki jest sens aplikacji…
Na rozciagniety mięsień przyklejamy aplikację z napieciem?
Koncepcji tapingu jest wiele. Z naszej praktyki wynika, że jednoczesne napięcie mięśnia i taśmy przynosi oczekiwane efekty aplikacji mięśniowej.
W opisie przy punkcie 5. zamiast zgięcie podeszwowe, powinno być grzbietowe ;)
Pozdrawiam
Tak, już poprawiliśmy. Dziękujemy za zwrócenie uwagi :)