Szukaj
Szukaj

Taping stawu skokowego (stabilizacja kostki)

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Taping stawu skokowego górnego oraz ścięgna Achillesa znajduje zastosowanie głównie w leczeniu urazów i kontuzji ortopedycznych. Niekiedy aplikację można wykonać w celach profilaktycznych lub po nadwyrężeniu czy przeciążeniu tkanek miękkich tej okolicy.

Taping stawu skokowego

Taping stawu skokowego

Kinesiotaping na mięsień trójgłowy łydki z uwzględnieniem górnego stawu skokowego w celu jego ustabilizowania. Ten sposób aplikacji można wykorzystać w zapobieganiu, chroniąc ścięgno Achillesa przed urazem bądź w trakcie rehabilitacji po skręceniu stawu skokowego.

Na poniższym filmie na przykładzie jednego z naszych pacjentów z Centrum Fizjoterapeuty pokazujemy jak krok po kroku wykonać aplikację taśmami do kinesiotapingu:

Sposób wykonania aplikacji

W pierwszej kolejności oczyść skórę (odtłuść), aby plastry miały lepszą przyczepność. Następnie usuń włosy w celu lepszego przyklejenia się plastrów do kinesiotapingu.

Pacjent powinien się znajdować w leżeniu przodem (na brzuchu). Po przygotowaniu pacjenta weź wcześniej przygotowaną aplikację, indywidualnie dociętą do długości jego kończyny. Oderwij część plastra i podstawę (bazę) naklej na wysokości guza piętowego od strony podeszwowej.

Następnie wykonujemy zgięcie grzbietowe stopy do maksymalnego zakresu ruchu lub do pierwszego bólu. Po tym naciągnij taśmę (około 30-40% napięcia) i naklej wzdłuż przebiegu mięśnia, delikatnie przekraczając dół podkolanowy. Koniec taśmy do kinesiotapingu przyklej bez napięcia.  Potrzyj plaster, aby aktywować klej i zwiększyć przyleganie do skóry.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Weź drugą, wcześniej przygotowaną taśmę (w kształcie litery Y z odpowiednio i symetrycznie dociętymi, długimi ramionami). Podstawę (bazę) naklej poniżej bazy pierwszego tejpa, na guzie piętowym. Prawe ramię będzie przebiegało wzdłuż brzuśca mięśnia trójgłowego łydki. Naklej plaster z napięciem około 30-40% delikatnie przekraczając staw kolanowy. Koniec taśmy do kinesiotapingu przyklej bez napięcia. Lewe ramię plastra przyklej po lewej stronie analogicznie do prawego. Potrzyj plaster, aby zwiększyć jego przyleganie do skóry.

Następnie weź trzecią taśmę (wcześniej przygotowaną o odpowiedniej długości). Przedrzyj w połowie papier ochronny i trzymając za końce plastra, od strony podeszwowej naklej go z submaksymalnym napięciem na staw skokowy. Końce taśmy pozostaw bez napięcia i potrzyj plaster w celu zwiększenia jego przylegania do skóry.

Na końcu weź czwartą taśmę (wcześniej przygotowaną o odpowiedniej długości). Przedrzyj w połowie papier ochronny i trzymając za końce plastra, a następnie od strony tylnej naklej na ścięgno Achillesa (analogicznie jak poprzedni tejp do kinesiotapingu). Potrzyj całą aplikację (wszystkie taśmy), aby aktywować klej i zwiększyć przyleganie plastrów do kinesiotapingu.

Zobacz również: Jak oklejać plastrami do kinesiotapingu.

Zalety

Kinesiotaping wykonany w celach prewencji zwiększy nieco wytrzymałość tkanek miękkich i wpłynie korzystnie na ich napięcie. W przypadku leczenia kontuzji ustabilizuje staw, a poprzez swój wpływ na powięź i tkanki miękkie – zmniejszy obrzęk ułatwiając odpływ gromadzącej się limfie. Ponadto aplikacja zmneijszy ból i stan zapalny, poprawiając ukrwienie w miejscu urazu.

Podsumowanie

Wyżej wymieniono jedną z technik wykorzystania kinesiotapingu na staw skokowy. Istnieje jeszcze wiele innych sposobów oklejania i rodzajów nacięć. Jednak mimo przekazywanej przez nas wiedzy na temat kinesiotapingu, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie jej na certyfikowanych, międzynarodowych szkoleniach gdzie uzyskuje się informacje o tym jak prawidłowo oklejać plastrami do kinesiotapingu i jakie aplikacje używać przy danym schorzeniu.

Kod rabatowy na kurs kinesiotapingu

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy, szkolenia i konferencje z najnowocześniejszymi metodami w Kinesio® University prowadzone przez certyfikowanych instruktorów, którzy byli szkoleni przez samego dr Kenzo Kase – wynalazcę metody kinesiotapingu. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów na stronie kinesio.com.pl/kursy wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY

Bibliografia

  1. Mikołajewska E., Kinesiotaping, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
  2. Kaźmierczak U., Kwiatkowski S., Radzimińska A., (i inni), Leczenie zachowawcze skręcenia stawu skokowego w świetle najnowszej literatury, Journal of Education, Health and Sport, 7/2017.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

7 odpowiedzi

    1. Koncepcji tapingu jest wiele. Z naszej praktyki wynika, że jednoczesne napięcie mięśnia i taśmy przynosi oczekiwane efekty aplikacji mięśniowej.

  1. Co miałeś na myśli „submaksymalne: napięcie, gdyż tego nie rozumiem? Dlamnie submaksymalny może być od 99% do 55% i tak dalej. Bardzo zle określenie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *