Szukaj
Szukaj

Syntaza ATP

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Syntaza ATP to niezwykle ważny enzym, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego ustroju ludzkiego. Zwana jest często molekularnym silnikiem, który napędza organizm. Choć nie poznano do końca zasad jej funkcjonowania, wiadomo, że bez niej życie nie byłoby możliwe.

 

Czym jest syntaza ATP?

Syntaza ATP jest białkowym enzymem z grupy syntaz katalizujących reakcję wytwarzania ATP z ADP i fosforanu nieorganicznego. W komórce omawiany związek gromadzi się na błonie wewnętrznej mitochondriów, na błonach tylakoidów wewnątrz chloroplastów oraz w błonach komórkowych organizmów prokariotycznych.

Wyróżnia się 3 podstawowe kompleksy omawianego enzymu w zależności od miejsca występowania. Są to syntazy ATP: mitochondrialna, prokariotyczna oraz chloroplastowa. Wszystkie charakteryzują się bardzo podobną strukturą i każdą z nich budują dwie tak zwane domeny.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Znaczenie syntazy ATP

Dlaczego syntaza ATP jest aż tak istotna? Otóż dzięki niej możliwe jest sprawne produkowanie odpowiedniej ilości ATP, czyli przenośnych cząsteczek energii. ATP używane jest przez większość komórek ludzkiego organizmu celem zapoczątkowywania i przeprowadzania wielu procesów komórkowych. Można zatem powiedzieć, że cząsteczki ATP są uniwersalnym źródłem energii dla potrzeb metabolicznych komórek.

Bierze ona udział w procesie oddychania wewnątrzkomórkowego, w którym energia wiązań chemicznych w cząsteczkach dostarczanych z pożywieniem jest konwertowana do energii użytecznej biologicznie. Podsumowując, syntaza ATP jest białkiem, które odgrywa centralną rolę w funkcjonowaniu wszystkich żywych organizmów.

Przyszłość syntazy ATP

Trwają liczne badania nad wykorzystaniem tego białka w medycynie i farmakoterapii, zarówno w leczeniu chorób infekcyjnych, jak i nieinfekcyjnych. Wykazano, że opracowanie odpowiednich preparatów wpływających na jej poziom może zwalczać lekooporne komórki wywołujące gruźlicę. Syntaza ATP może mieć znaczenie w terapii chorób autoimmunologicznych i nowotworowych. W efekcie poznanie sposobu jej działania ułatwi również pracę nad takimi substancjami. Zrozumienie mechanizmu działania syntazy ATP jako prototypowego rotacyjnego białka motorycznego o bardzo wysokiej sprawności będzie miało również duże znaczenie dla rozwoju przyszłych bionanotechnologii wykorzystujących białkowe maszyny molekularne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bogucka K., ATPaza F0F1 – budowa i funkcja, Problemy Nauk Biologicznych, 1/1997.
  2. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  3. Traczyk W., Fizjologia, Wydawnictw Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *