Fotodepilacja Wrocław

Skóra to bardzo ważny organ człowieka, który chroni narządy wewnętrzne przed bezpośrednim kontaktem ze środowiskiem. Najbardziej zewnętrzną warstwą jest warstwa rogowa. Jej budowa i grubość zależy od miejsca na ciele – może mieć różną strukturę, nawodnienie, temperaturę, pH, a nawet poziom tlenu. Na te parametry mają wpływ czynniki wewnętrzne (pożywienie) lub zewnętrzne (kosmetyki myjące i pielęgnacyjne). Jeśli chcemy utrzymać skórę w jak najlepszym stanie, należy zwracać uwagę na pH kosmetyków, których używamy.

Odczyn ph skóry

 

Prawidłowe pH skóry

PH skóry jest kwaśne i wynosi średnio od 4,7 do 5,6. Różni się ono nieco w zależności od koloru skóry (wynika to z pigmentacji). Osoby o ciemnym kolorze skóry mają nieco niższy współczynnik pH. Odczyn skóry wykazuje wahania zależnie od pory doby. Zmiany są także zauważalne sezonowo – latem jest ono nieco niższe niż w pozostałych porach roku. Różnice pH są również zależne od płci (u mężczyzn jest niższe pH niż u kobiet), od wieku (u osób po 80 roku życia jest bardziej zasadowe niż u nastolatków), a także nawet osobniczo (nie każdy jest narażony na takie same warunki pogodowe lub detergenty). Położenie anatomiczne skóry także odzwierciedla pH – w miejscach ze skłonnością do pocenia lub tam, gdzie skóra styka się ze sobą, odczyn jest bardziej kwaśny. Na czole pH jest bardziej zasadowe, niż pod pachami.

Kwaśne pH skóry jest wynikiem fizjologii ludzkiego ciała, która w efekcie reguluje wzrost naturalnej i pożądanej flory bakteryjnej. Naskórek ludzki wykazuje nieznacznie niższą temperaturę ciała, lekko kwasowe pH i generalnie jest dość suchy, dlatego nie jest środowiskiem przyjaznym dla większości bakterii, które preferują temperaturę 37 stopni Celsjusza, wilgotność i pH neutralne (w granicach 7,0). Niektóre mikroorganizmy, rezydujące na skórze, mają aktywny udział w utrzymaniu kwaśnego pH i kontrolują wzrost innych szczepów poprzez wydzielanie tak zwanych bakteriocyn (antybiotyków, które niszczą niepożądane bakterie). To zapobiega kolonizacji przez inne patogenne bakterie.

Sklep Spirulina

Nieprawidłowe pH skóry

Według badań zmienione pH skóry łączone jest z problemami dermatologicznymi takimi jak kontaktowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, rybia łuska, infekcje Candida albicans czy trądzik. Wiadomo także, że czynniki zewnętrzne takie jak mydła, kosmetyki pielęgnacyjne, kosmetyki ochronne, antybiotyki lub antyseptyki stosowane na skórę zmieniają znacząco pH skóry. Badania wykazują, że woda wodociągowa o pH około 8,0 może zmienić pH skóry na ponad cztery godziny.

W jaki sposób pH skóry ma wpływ na florę bakteryjną naskórka?

  1. Zasadowe pH ułatwia rozsiewanie bakterii po całej powierzchni naskórka, sprzyja rozwojowi patogennych szczepów.
  2. Kwaśne pH pomaga utrzymać ilość mikroorganizmów na odpowiednim poziomie.
  3. Zasadowe pH sprzyja rozwojowi grzybów Candida albicans oraz bakterii, które przyczyniają się do nieprzyjemnego zapachu potu.
  4. Kwaśne pH zwiększa aktywność białek i lipidów o działaniu bakteriobójczym.
  5. Kwaśne pH ułatwia prawidłową keratynizację i złuszczanie skóry, a także gojenie ran.

Do podwyższenia pH najczęściej przyczyniają się substancje powierzchniowo czynne zawarte w mydłach do rąk, żelach pod prysznic i szamponach. Na etykietach zaczynają pojawiać się informacje o pH kosmetyku, dlatego możemy wybrać odpowiedni dla nas produkt.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław