Medfile

Działanie zabiegów wodoleczniczych może zależeć od wielu czynników. Na ich skuteczność może wpływać nawet temperatura wody.

Działanie zabiegów wodoleczniczych

Działanie zabiegów wodoleczniczych zależy od:

  • temperatury wody
  • wielkości powierzchni ciała (bodziec jest tym silniejszy im większa jest powierzchnia ciała poddana zabiegowi)
  • okolicy ciała na którą działa bodziec
  • długość czasu trwania zabiegu (im dłuższy czas tym działanie bodźcowe jest silniejsze)
  • kombinacji zabiegów (ciepłych i zimnych)
  • od dodatkowych bodźców mechanicznych, chemicznych i elektrycznych
  • od rytmów biologicznych
  • od częstotliwości zabiegów, długości przerw między nimi
  • w przypadku kąpieli siła działania bodźcowego zależy również od głębokości zanurzenia ciała
  • im bardziej temperatura wody, użytej do zabiegów, różni się od temperatury ciała, tym krócej powinien trwać zabieg

Miejscowe i ogólne działanie zimna

Wyróżnia się dwie fazy. W I fazie zimno powoduje pobudzenie układu współczulnego, które z kolei powoduje zwężenie naczyń krwionośnych. Następuje niewielkie podwyższenie tętniczego ciśnienia krwi i pobudzenie przemiany materii, w następstwie którego zwiększa się wytwarzanie ciepła. Oddechy ulegają przyśpieszeniu i pogłębieniu. Po paru minutach rozpoczyna się II faza i zaczyna przeważać działanie układu przywspółczulnego (jedna z części układu autonomicznego) i wskutek zmniejszenia napięcia tętnice rozszerzają się. Ciśnienie tętnicze krwi ulega obniżeniu, opory obwodowego krążenia maleją a praca serca staje się bardziej ekonomiczna.

W I fazie gdzie zimno działa krótkotrwale skóra jest blada, pojawia się gęsia skórka, która szybko zanika oraz przejściowe uczucie zimna, a w fazie II ta bladość skóry ustępuje miejscu żywo różowej barwie. Towarzyszy temu uczucie ciepła i dobre samopoczucie. To czynne rozszerzenie naczyń krwionośnych nosi nazwę odczynu naczyniowego czyli normalnego. Jest to normalna fizjologiczna reakcja na krótkotrwałe zimno. Podczas zimnego zabiegu wodoleczniczego pacjent nie może stać boso na płytkach, powinien stać na macie lub trzymać stopy w misce z ciepłą wodą, wystąpienie tego odczynu naczyniowego można przyśpieszyć przez wykonywanie w czasie zabiegu ruchów czynnych. Wystąpienie tego odczynu naczyniowego jest sygnałem do zakończenia zabiegu.

Sklep Spirulina

Miejscowe i ogólne działanie ciepła

Pod wpływem niezbyt silnego, a zwłaszcza powoli zwiększającego swoją siłę ciepła, naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu. Następuje rozszerzenie naczynek, tętniczek, naczyń włosowatych, żył skóry i tkanek podskórnych oraz otwarcie nieczynnych do tej pory naczyń włosowatych. Powoduje to znaczny wzrost ukrwienia skóry. To czynne przekrwienie powoduje żywo różowe zabarwienie skóry. Reakcja na ciepło przebiega w II fazach: w I fazie działania jest gorąca skóra jest blada, występuje gęsia skórka, uczucie tępego ucisku nasilającego się niekiedy do bólu, a w fazie II skóra ulega zaczerwienieniu, występuje uczucie gorąca aż do uczucia ciepła oraz dobre samopoczucie.

Ciepło powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych , obniża ciśnienie krwi, zwiększa procesy dyfuzji przez ściany naczyń włosowatych, pobudza komórkową przemianę materii, powoduje pobudzenie części współczulnej układu autonomicznego, przyśpiesza czynność serca i zwiększa jego pojemność minutową, zmniejsza napięcie naczyń żylnych, zmniejsza lepkość płynów ustrojowych, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, rozkurczowo, rozluźnia mięśnie szkieletowe, powoduje odprężenie psychiczne, sprzyja zasypianiu. Małe przegrzanie pobudza, a duże hamuje procesy immunologiczne.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław