Szukaj
Szukaj

Ejakulacja

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ejakulacja to inaczej gwałtowny wytrysk nasienia, który zazwyczaj następuje podczas stosunku seksualnego. To odruch rdzeniowy uruchamiany przez drażnienie receptorów na żołędzi prącia. Stanowi fizjologiczną odpowiedź na silne pobudzenie seksualne.

 

Jak przebiega ejakulacja?

Ejakulacja przebiega w dwóch fazach:

  • I – silne skurcze obejmujące przewody jąder i najądrza, nasieniowód, pęcherzyki nasienne i gruczoł krokowy (tak zwana emisja);
  • II – skurcze mięśni opuszkowo-jamistych u nasady prącia (tak zwana ejakulacja właściwa).

Wynikiem skurczów pierwszej fazy jest przepchnięcie nasienia do cewki moczowej. Z kolei skurcze drugiej fazy powodują wyrzucenie nasienia na zewnątrz. Rytmicznym skurczom mięśni w czasie ejakulacji towarzyszy uczucie rozkoszy, zwane orgazmem, a następnie uczucie głębokiego odprężenia. Po wytrysku następuje tak zwany okres refrakcji (o różnym czasie trwania), kiedy kolejna erekcja nie jest możliwa.

Objętość nasienia pochodzącego z jednego wytrysku (ejakulatu) wynosi średnio od 2 do 6 ml, zaś liczba plemników w 1 ml sięga aż 100 milionów. Zachowują one żywotność, a więc i zdolność do zapłodnienia komórki jajowej w ciągu 30-40 godzin. Zamrożone nasienie może być przechowywane przez długi czas bez utraty żywotności.

Fizjologia ejakulacji

Jak wspomniano, ejakulacja jest odruchem rdzeniowym. Drogi aferentne to w większości włókna receptorów dotyku, znajdujących się w żołędzi prącia, które docierają do rdzenia kręgowego poprzez wewnętrzne nerwy sromowe. Emisja jest odpowiedzią współczulną, zintegrowaną w wyższych segmentach lędźwiowych rdzenia kręgowego, w odpowiedzi na stymulację nerwów podbrzusza.

Etap drugi ejakulacji sterowany jest z górnych krzyżowych i dolnych lędźwiowych segmentów rdzenia kręgowego. Drogi ruchowe przechodzą przez korzenie nerwów rdzeniowych, krzyżowych od I do III oraz wewnętrzne nerwy sromowe. Podejrzewa się, że w ejakulację zaangażowany jest tlenek węgla, ponieważ enzym katalizujący jego wytwarzanie w układzie nerwowym występuje licznie w drogach odpowiadających za ejakulację. Z kolei w przypadku jego braku, cały proces ejakulacji jest upośledzony.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Przedwczesny wytrysk

Przedwczesna ejakulacja jest problemem wielu par. Zgodnie z definicją to dysfunkcja seksualna dla której typowe są:

  • wytrysk występujący po penetracji trwającej krócej niż 1 minuta;
  • niezdolność do odroczenia ejakulacji we wszystkich lub niemal wszystkich przypadkach kontaktów seksualnych;
  • negatywne konsekwencje psychiczne, w tym frustracja, zawstydzenie i unikanie kontaktów seksualnych.

Przyczyny dolegliwości są złożone i obejmują czynniki zarówno natury psychicznej, jak i somatycznej. Wśród czynników somatycznych wyróżnia się między innymi wady budowy anatomicznej członka (np. krótkie wędzidełko), nadwrażliwość członka i zaburzenia hormonalne (np. nadczynność tarczycy). Z kolei przyczynami natury psychicznej są: zaburzenia libido, brak wcześniejszych stosunków seksualnych, lęk przed niezaspokojeniem partnerki czy nieudane związki z przeszłości.

Leczenie przedwczesnej ejakulacji jest złożone. W zależności od przyczyn może obejmować: psychoterapię (niekiedy wspólnie z partnerką), farmakoterapię (najczęściej środki antydepresyjne) lub zmianę nawyków seksualnych.

Zobacz również: Impotencja.

Czy ejakulacja jest ważna?

Ejakulacja nie jest niezbędna, aby odbyć stosunek seksualny. Może się zdarzyć, że współżycie nie zakończy się wytryskiem lub że będzie on przedwcześnie. Nie jest jednak konieczny, aby rozpocząć cały akt. Jednak ejakulacja jest niezwykle ważnym procesem fizjologicznym. Umożliwia bowiem zapłodnienie komórki jajowej, a więc poczęcie dziecka. Ejakulacja jest niezbędna, aby wydać potomstwo.

Ejakulacja jest również ważna ze względów psychologicznych. Wiele mężczyzn uzależnia od niej cały akt seksualny, gdy wytrysk nie następują lub występuje przedwcześnie, odczuwają wstyd, zaniepokojenie czy ogólne niezadowolenie ze współżycia. Może to prowadzić do pogorszenia kontaktu z partnerką i unikania stosunków.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
  2. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  3. Silverthorn D., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  4. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *