Szukaj
Szukaj

Ciało migdałowate

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ciało migdałowate (łac. corpus amygdaloideum) uznawane jest za część układu limbicznego. To ośrodek mózgowy posiadający bogaty system połączeń aferentnych i eferentnych. Odgrywa rolę przede wszystkim w regulacji zachowań emocjonalnych.

Ciało migdałowate (łac. corpus amygdaloideum)

Gdzie leży ciało migdałowate?

Ciało migdałowate jest strukturą położoną w przednio-przyśrodkowej części płata skroniowego. Przylega do części przedniej rogu dolnego komory bocznej. Omawiając jego dokładną lokalizację specjaliści anatomii odnoszą się do jądra ogoniastego – ciało migdałowate leży do przodu od niego. W jego sąsiedztwie wyróżnia się też podwzgórze i hipokampa.

Ze względu an swoje położenie, połączenia anatomiczne i znaczenie czynnościowe, ciało migdałowate jest zaliczane do układu limbicznego, a więc do ośrodkowego układu nerwowego. To struktura niejednorodna zarówno pod względem morfologicznym, jak i histochemicznym czy anatomicznym.

Ciało migdałowate – rola

Struktura jaką jest ciało migdałowate odgrywa niezwykle istotną rolę w procesach emocjonalnych i ich ekspresji, a także w kontrolowaniu czynności narządów wewnętrznych. Ponadto bierze udział w odbiorze bodźców węchowych. Ciało migdałowate składa się z kilku jąder, które tworzą 2 zespoły:

  • zespół podstawno-boczny;
  • zespół korowo-przyśrodkowy.

Rolą zespołu podstawno-bocznego jest nadawanie emocjonalnego znaczenia bodźcom ze środowiska zewnętrznego przez liczne połączenia korowe z ośrodkami czuciowymi i asocjacyjnymi. Bierze udział również w uczeniu się i zapamiętywaniu emocji przez połączenie z hipokampem. Z kolei zespół korowo-przyśrodkowy odpowiada za ekspresję emocji dzięki licznym połączeniom z ośrodkami wykonawczymi międzymózgowia i pnia mózgu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ciało migdałowate wprawdzie odpowiada głównie za regulację procesów o charakterze emocjonalnym i motywacyjnym, ale odgrywa także istotną rolę w modulowaniu autonomicznych, wydzielniczych i behawioralnych odpowiedzi na stres.

Ciało migdałowate – budowa

Jak wspomniano, w budowie ciała migdałowatego wyróżnia się 2 zespoły. Zespół podstawno-boczny tworzą kompleksy jąder: bocznego i podstawnego. Z kolei zespół korowo-przyśrodkowy jest utworzony przez kompleksy jąder: korowego, środkowego i przyśrodkowego.

W budowie tej struktury wyróżnia się liczne połączenia z innymi częściami mózgowia. Do najbardziej znanych połączeń aferentnych można zaliczyć te z opuszką węchową, jądrem pasma samotnego i wzgórzem. Natomiast drogi eferentne biegną do ośrodków podwzgórza i pnia mózgu.

Uszkodzenie ciała migdałowatego

Wszelkie uszkodzenia w obrębie ciała migdałowatego są bardzo wyraźne i odzwierciedlają się zaburzeniami funkcji układu nerwowego i całego organizmu. Najczęściej takim uszkodzeniom towarzyszą:

  • agnozja wzrokowa;
  • zwiększony apetyt, któremu towarzyszy brak zdolności do rozpoznawania właściwego pokarmu;
  • zmienność nastrojów;
  • upośledzenie koordynacji;
  • nadmierna seksualność.

Pośmiertne badania wykazały, że osoby cierpiące na autyzm wykazują istotnie mniejszą niż przeciętnie liczbę neuronów w części mózgu przetwarzającej emocje. Istnieje więc podejrzenie, że ciało migdałowate odgrywa znaczącą rolę w rozwoju autyzmu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kozubski W., Liberski P., Neurologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
  2. Kozubski W., Neurologia – kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *