Szukaj
Szukaj

Mięsień zginacz długi palców

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień zginacz długi palców (łac. musculus flexor digitorum longus) leży w warstwie głębokiej grupy tylnej mięśni goleni (podudzia). Ponadto, w grupie tej położony jest najbardziej przyśrodkowo i biegnie od kości piszczelowej do czterech ostatnich palców stopy.

 

Topografia

Na goleni mięsień zginacz długi palców przykrywa mięsień płaszczkowaty. Dodatkowo leży on na piszczeli i częściowo na mięśniu piszczelowym tylnym.

Powrózek naczyniowo-nerwowy biegnie na goleni pionowo ku dołowi między mięśniem zginaczem długim palców, a mięśniem piszczelowym tylnym. Przykryty jest ponadto blaszką głęboką powięzi goleni. Do tyłu od kostki przyśrodkowej biegną:

  • ścięgno mięśnia piszczelowego tylnego;
  • ścięgno mięśnia zginacza długiego palców;
  • naczynia piszczelowe tylne i nerw piszczelowy;
  • ścięgno mięśnia zginacza długiego palucha.

Wszystkie te struktury objęte są troczkiem zginaczy, który przytwierdza je do kości.

Na stopie mięsień zginacz długi palców przykrywa odwodziciel palucha oraz mięsień zginacz krótki palców. Ponadto, spoczywa on na mięśniu przywodzicielu palucha.

Mięsień zginacz długi palców – budowa

Jest podłużny, płaski i pierzasty. Posiada oddzielną pochewkę maziową objętą troczkiem zginaczy, który przytwierdza ścięgno do kości.

pp:

przyczep początkowy lokalizuje się na:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • tylnej powierzchni kości piszczelowej, poniżej kresy mięśnia płaszczkowatego;
  • blaszce głębokiej powięzi goleni pokrywającej mięsień piszczelowy tylny;
  • łuku ścięgnistym rozpiętym skośnie ku dołowi od kości piszczelowej do kości strzałkowej.

W dolnej trzeciej części goleni brzusiec mięśnia przechodzi w ścięgno. Krzyżuje ono szerokie ścięgno mięśnia piszczelowego tylnego, leżąc bardziej powierzchownie od niego. Następnie przebiega w rowku na stronie tylnej kostki przyśrodkowej. Tutaj można go bardzo łatwo odróżnić od ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego, ponieważ posiada smukły kształt i bardziej boczne położenie. Dalej ścięgno biegnie po stronie przyśrodkowej więzadła skokowo-piszczelowego tylnego, zawraca dokoła kostki przyśrodkowej i kieruje się wzdłuż brzegu bocznego podpórki skokowej kości piętowej.

Poniżej kostki przytrzymuje je warstwa głęboka troczka zginaczy, będącego zgrubieniem powięzi goleni. Ma ono tutaj własną pochewkę maziową.

Na stopie ścięgno krzyżuje stronę podeszwową ścięgna zginacza długiego palucha, otrzymuje od niego ścięgniste wzmocnienie, łączy się z mięśniem czworobocznym podeszwy i w efekcie dzieli się na 4 odnogi dla palców II-V. Ścięgna te zachowują się jak ścięgna mięśnia głębokiego zginacza palców ręki, tzn. odchodzą od nich mięśnie glistowate, a dalej na wysokości bliższego paliczka przeszywają one ścięgna mięśnia zginacza krótkiego palców.

pk:

mięsień kończy się na paliczkach dalszych kości stopy.

Mięsień zginacz długi palców – czynność (funkcje)

Mięsień zginacz długi palców w mniejszym stopniu działa na palce, które zgina, niż na całą stopę. Jeśli kończyna dolna jest odciążona powoduje zgięcie podeszwowe stopy, odwraca ją i przywodzi, przy czym ruch supinacyjny jest najsilniejszy, a zgięcie podeszwowe najsłabsze. Ważniejsze jest jego działanie na nogę obciążoną, ponieważ wzmacnia on sklepienie stopy, a poza tym zbliża piętę do goleni przy podnoszeniu ciała na palce (np. podczas tańca).

Unerwienie mięśnia zginacza długiego palców

Unerwienie mięśnia zginacza długiego palców pochodzi od nerwu piszczelowego.

Unaczynienie mięśnia zginacza długiego palców

Unaczynienie mięśnia pochodzi od tętnicy piszczelowej tylnej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *