Mięsień przywodziciel długi (łac. musculus adductor longus) należy do grupy przyśrodkowej mięśni uda. Posiada wydłużony kształt i leży poniżej mięśnia grzebieniowego. Rozpina się między kością łonową, a środkową częścią kresy chropawej kości udowej.

 

Mięsień przywodziciel długi – budowa

Mięsień przywodziciel długi rozpoczyna się silnym ścięgnem na kości łonowej poniżej guzka łonowego. Następnie włókna biegną rozbieżnie ku dołowi i bocznie, kończąc się na środkowej trzeciej części wargi przyśrodkowej kresy chropawej kości udowej.

Przyczepy można zatem zapisać w skrócie:

Sklep Spirulina
  • przyczep początkowy (pp)– kość łonowa;
  • przyczep końcowy (pk) – warga przyśrodkowa kresy chropawej kości udowej.

Ciekawostką jest, że omawiany mięsień może składać się z dwóch części przedzielonych naczyniami krwionośnymi. Znane są również przypadki, w których mięsień przywodziciel długi sięgał aż do kolana.

Topografia

Mięsień przywodziciel długi lokalizuje się między mięśniem grzebieniowym, a mięśniem smukłym. Ścięgno końcowe jest przykryte mięśniem krawieckim. Poza tym omawiany mięsień leży powierzchownie pod powięzią szeroką i pod skórą uda. U samej góry ścięgno początkowe krzyżuje u mężczyzn powrózek nasienny, który na nim spoczywa i jest tu wyczuwalny. Z kolei u dołu powierzchnię przednią mięśnia krzyżują naczynia udowe. Powierzchnia tylna spoczywa na mięśniu przywodzicielu krótkim i mięśniu przywodzicielu wielkim.

Czynność

Mięsień przywodziciel długi (jak wskazuje nazwa) jest silnym przywodzicielem, ustępującym swoją siłą jedynie mięśniowi przywodzicielowi wielkiemu. Dodatkowo unosi udo i delikatnie obraca je na zewnątrz.

Unaczynienie

Unaczynienie mięśnia pochodzi od tętnic sromowych zewnętrznych pochodzących od tętnicy udowej, głębokiej uda oraz zasłonowej pochodzącej od tętnicy biodrowej wewnętrznej.

Unerwienie

Unerwienie mięśnia pochodzi od gałęzi przedniej nerwu zasłonowego.

Zobacz również: Mięśnie przywodziciele kończyny dolnej.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Polecane produkty:
Rehabilitacja Wrocław