Jabłko Adama, zwane również grdyką, to chrzęstna struktura anatomiczna charakterystyczna dla mężczyzn. Stanowi uwydatnienie chrząstki tarczowatej i jest wyraźnie widoczna na środku szyi. Grdyka powiększa swoje rozmiary przez cały okres dojrzewania chłopców, a za cały ten proces odpowiada testosteron.

 

Występowanie jabłka Adama

Jabłko Adama uwidacznia się najczęściej w okolicach 12.-16. roku życia, ponieważ właśnie wtedy rozpoczyna się okres dojrzewania u chłopców. Dorośli mężczyźni mają już wyraźnie zaznaczoną grdykę, która porusza się podczas mówienia czy przełykania śliny. Omawiana struktura występuje wyłącznie u mężczyzn, gdyż jak wspomniano – za jej rozwój odpowiada testosteron. Co ciekawe, u kobiet również występuje chrząstka tarczowata, jednak nie jest ona widoczna, jak w przypadku płci męskiej. Jeśli wyraźne jabłko Adama pojawi się u kobiety, możemy podejrzewać różnego rodzaju zaburzenia hormonalne, zapalenie krtani czy nawet chorobę nowotworową krtani lub tarczycy.

Sklep Spirulina

Jak zbudowane jest jabłko Adama?

Jabłko Adama składa się z dwóch stosunkowo dużych płytek: prawej i lewej. Łączą się one ze sobą z przodu pod kątem w linii pośrodkowej, stanowiąc stabilne rusztowanie jej górnej części. Kąt ten zależy od wieku i płci, maksymalnie może osiągnąć 120 stopni. U mężczyzn płytki zrastają się pod kątem ostrym, zaś u kobiet pod rozwartym. W miejscu połączenia się płytek zaznacza się u góry głębokie wcięcie tarczowe górne. Na zewnętrznej powierzchni struktury znajduje się przyczep dla mięśni mostkowo-tarczowego oraz tarczowo-gnykowego.

Za co odpowiada jabłko Adama?

Jabłko Adama nie spełnia w rzeczywistości żadnych innych funkcji poza mechanicznymi i nie bierze udziału w specyficznych procesach zachodzących w ustroju. Odpowiada za:

  • ochronę strun głosowych;
  • obniżanie tonu głosu;
  • ochronę ścian i przedniej części krtani.

Uszkodzenie jabłka Adama wskutek uderzenia czy urazu prowadzi do wystąpienia ślinotoku, duszności oraz trudności w mówieniu i przełykaniu kęsów pokarmowych.

Zabieg zmniejszania grdyki

Ostatnimi czasy popularne staje się chirurgiczne zmniejszanie jabłka Adama, zwłaszcza przy zabiegach zmiany płci. Taka chirurgia plastyczna sprawia, że struktura nie jest widoczna, jednak nie zmienia barwy głosu. Nie staje się on kobiecy.

Ciekawostka

Nazwa grdyki odnosi się do przypowieści biblijnej dotyczącej Adama i Ewy w raju. Zgodnie z nią, kawałek jabłka zerwanego przez Ewę utknął w gardle Adama tworząc charakterystyczną wyniosłość, czyli właśnie omawianą strukturę.

Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Michalik M., Horyń E., Jabłko Adama vel grdyka – konteksty leksykograficzne, kulturowe, medyczne, Annales Universitatis Paedagogicae cracoviensis studia linguistica, 15/2020.
  2. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Rehabilitacja Wrocław