RSQ Technologies

Więzadło krzyżowo-guzowe (łac. ligamentum sacrotuberale) wraz z więzadłem krzyżowo-kolcowym (łac. ligamentum sacrospinale) łączy kość krzyżową z kością kulszową. Jest więzadłem pośrednio wzmacniającym staw krzyżowo-biodrowy. Ponadto stanowi jedno z miejsc przyczepu mięśnia pośladkowego wielkiego.

Więzadło krzyżowo-guzowe

Jak zbudowane jest więzadło krzyżowo-guzowe?

Rozpoczyna się wachlarzowo jako szerokie pasmo, które przyczepia się następnie do kolca biodrowego tylnego górnego i dolnego, bocznego brzegu kości krzyżowej i dwóch górnych kręgów guzicznych.

W górnej części więzadło to jest zazwyczaj złączone z więzadłami krzyżowo-biodrowymi grzbietowymi. Włókna więzadła krzyżowo-guzowego schodzą się ku dołowi i zmierzają w stronę boczną do brzegu przyśrodkowego guza kulszowego. Tam przyczepiają się jego włókna nieco wachlarzowato, a jedno pasmo przebiega dalej po przyśrodkowym brzegu gałęzi kości kulszowej, gdzie tworzy wyrostek sierpowaty (processus falciformis).

Rowek powstały między wyrostkiem sierpowatym, a gałęzią kości kulszowej jest miejscem przebiegu nerwu sromowego i naczyń sromowych wewnętrznych. Przez więzadło krzyżowo-guzowe przechodzą gałązki tętnicy pośladkowej dolnej.

Omawiane więzadło dodatkowo przebija kilka gałązek tętnicy pośladkowej dolnej. Tylna powierzchnia więzadła krzyżowo-guzowego stanowi przyczep mięśnia pośladkowego wielkiego.

Funkcje

Więzadło krzyżowo-guzowe jest jednym ze stabilizatorów stawu krzyżowo-biodrowego. Podczas utrzymywania pozycji stojącej siła grawitacji wywiera na kość krzyżową siłę w kierunku nutacji (pochylenia ku przodowi). To właśnie więzadło krzyżowo-guzowe przeciwstawia się tym siłom. W efekcie możliwe jest zachowanie pionowej postawy ciała.

Sklep Spirulina

Podrażnienie więzadła krzyżowo-guzowego

Więzadło krzyżowo-guzowe często ulega podrażnieniu przy zablokowaniu stawu krzyżowo-biodrowego. Powoduje to promieniujący ból na tylnej powierzchni uda i podudzia, podobnie jak przy uciśnięciu korzenia S1. Stąd może być mylnie interpretowany jako rwa kulszowa. Samo więzadło może być bolesne tylko pod wpływem dotyku.

Pacjent może odczuwać w obszarze promieniowania bólu napięcie mięśni. Ból nie musi ciągnąć się przez całą kończynę, gdyż może występować np. tylko w łydce. Podrażnienie więzadła krzyżowo-guzowego bywa przyczyną silnego bólu pięty, który uniemożliwia normalne chodzenie. Dodatkowo, odruchowe napięcie mięśni tylnej części kończyny dolnej wywoływać może objawy pseudoneurologiczne, jak np. drętwienie czy mrowienie, a także objawy pseudonaczyniowe, np. uczucie zimnej stopy.

Należy również wspomnieć, że dysfunkcje tego więzadła mogą wywoływać szereg objawów związanych z rejonem narządów płciowych. Przykładowo, mogą to być objawy przypominające zapalenie pęcherza moczowego, czyli:

  • konieczność częstszego oddawania moczu;
  • pieczenie w obrębie cewki moczowej;
  • uczucie pełności pęcherza moczowego;
  • bóle prącia u mężczyzn i bóle pochwy u kobiet.

Diagnozując podrażnienie lub inne dysfunkcje więzadła krzyżowo-guzowego nie należy jednak wykluczać innych schorzeń.

Podsumowując, zagrożenie zablokowaniem stawu krzyżowo-biodrowego wzrasta wraz z wiekiem, zmniejszeniem aktywności fizycznej oraz siedzącym trybem życia, natomiast nie zależy od płci. W rezultacie długotrwałe dysfunkcje tych stawów z czasem prowadzą do powstania zaburzeń na wyższych piętrach kręgosłupa, będących źródłem stałego bólu, który najczęściej zlokalizowany jest w okolicy kręgosłupa
lędźwiowego, pośladka lub kończyny dolnej. Źródłem dolegliwości może być również towarzyszące podrażnienie więzadeł pośrednich i bezpośrednich tego stawu.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Jagucka-Mętel W., Machoy-Mokrzyńska A., Nowicki A. (i inni), Dolegliwości bólowe wynikające z zaburzeń stawów
    krzyżowo-biodrowych oraz więzadeł działających bezpośrednio i pośrednio na stawy, Promeranian Journal of Life Science, 4/2017.
  3. Wietrzyńska A., Zespół więzadła krzyżowo-guzowego – co warto o nim wiedzieć? Cz. 1, 2016.
Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław