Fotodepilacja Wrocław

Bezpłodność u kobiet może być określona gdy nie zachodzi ona w ciążę przez rok uprawiania regularnego pożycia płciowego podczas najpłodniejszych dni cyklu miesiączkowego (pięć dni przed owulacją oraz w dniu owulacji). Kobiety, które przekroczyły 35 rok życia już po 6 miesiącach takich prób powinny udać się do lekarza, ponieważ płodność zmniejsza się wraz z wiekiem. W dzisiejszych czasach około 15% populacji ma problem z poczęciem dziecka. W jednej trzeciej przypadków przyczyna leży po stronie zarówno mężczyzn jak i kobiet, w pozostałych po stronie tylko jednego z partnerów.

Bezpłodność u kobiet

Bezpłodność u kobiet – przyczyny

Podczas owulacji (jajeczkowania), która występuje w połowie cyklu miesięcznego, komórka jajowa uwalnia się z jajnika kobiety. Następnie wędruje jajowodem i tu może dojść do zapłodnienia, jeśli podczas stosunku seksualnego do dróg rodnych kobiety dostało się nasienie. U jednych przyczyną bezpłodności są nieregularne owulacje lub ich brak, natomiast u innych bliznowate lub niedrożne jajowody. Aby ustalić przyczynę bezpłodności należy poddać się badaniu lekarskiemu. Prawidłowe owulacje nie występują z reguły u kobiet nieregularnie miesiączkujących lub nie miesiączkujących wcale. Zdarza się, w niektórych przypadkach, pomimo dokładnych badań nie można ustalić co może powodować bezpłodność u kobiet.

Nieregularne owulacje występują częściej u kobiet, które zbliżają się do czterdziestego roku życia. Owulacje może także hamować brak równowagi hormonalnej wynikający na przykład z nadwagi lub z nadmiernej aktywności fizycznej. Zdarza się również, że przyczyną niepłodności jest zakażenie dróg rodnych bakteriami z rodzaju Chlamydia, endometrioza lub stany zapalne w obrębie miednicy małej.

Bezpłodność u kobiet i jej objawy

  • niemożność zajścia w ciąże przez 6 do 12 miesięcy regularnego współżycia
  • u niektórych kobiet brak miesiączek lub zbyt rzadkie, jak również nieregularne ich występowanie
  • zakażenie dróg rodnych bakteriami z rodzaju Chlamydia, endometriozy, stany zapalne w obrębie miednicy małej
  • nieleczona drożdżyca i grzybica dróg rodnych

Bezpłodność u kobiet – leczenie

Jakie preparaty mogą pomóc przy bezpłodności?

Sklep Spirulina

Witaminy z grupy B pomagają zachować prawidłową czynność układu rozrodczego. Odgrywają one istotną rolę w pierwszej fazie rozwoju zarodka. W szczególności ważny jest kwas foliowy, który zapobiega wadom rozwojowym. Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem chroniącym organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które mogą upośledzać między innymi czynność jajników i macicy. Cynk jest niezbędny do prawidłowego podziału komórek. Kwasy tłuszczowe Omega 3, które występują w olejach rybnych (oraz oleju lnianym dobrej jakości) utrzymują prawidłowe czynności jajników i macicy.

Większość tych preparatów może być stosowana niezależnie od przyczyn bezpłodności razem z multiwitaminami lub preparatami wielomineralnymi. Zażywa się je także w trakcie leczenia konwencjonalnego. Wyników leczenia można spodziewać się dopiero po upływie od 3 do 6 miesięcy. Jeśli nie dało to rezultatów, należy udać się do specjalisty. Niektórzy osteopaci zajmują się leczeniem bezpłodności i zdarza się, że jest to jedyna skuteczna terapia.
Jeśli bezpłodność u kobiet wynika z nieregularnej owulacji, można próbować ją pobudzić mieszanką niepokalanka i Aletris farinosa. Stwierdzono, że niepokalanek wpływa na stężenie hormonów w organizmie m.in. zwiększa syntezę progesteronu.

Co jeszcze może pomóc w bezpłodności i jak zwiększyć płodność:

  • nie wykonywać zbyt intensywnych wysiłków fizycznych, ponieważ mogą zaburzać owulację
  • zadbać o to, aby w dziennym pożywieniu znalazły się produkty z pełnego ziarna, tłuste ryby i co najmniej 5 porcji owoców i warzyw
  • nie palić papierosów – palenie zmniejsza płodność, a u kobiety ciężarnej może poważnie zaburzyć rozwój płodu
  • schudnąć jeśli ma się nadwagę i przytyć jeśli ma się niedowagę
  • unikać picia alkoholu lub ograniczyć jego picie do minimum. Kawy z kofeiną nie należy pić więcej niż dwie filiżanki dziennie

U kobiet pijących przeszło pół filiżanki zielonej herbaty dziennie prawdopodobieństwo zajścia w ciążę zwiększa się dwukrotnie. Naukowcy sądzą, że korzystne działanie herbaty może wynikać z obecności w naparze określonego składnika lub z tego, że kobiety pijące zieloną herbatę prowadzą zdrowszy tryb życia niż amatorki kawy.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław