Zespół cieśni nadgarstka

/, Urazy/Zespół cieśni nadgarstka
Sprawdzony Fizjoterapeuta

Zespół cieśni nadgarstka

Schorzenie to przez niektórych uważane jest za chorobę ewolucyjną, która dotyka coraz to większe grono ludzi. Po raz pierwszy zespół cieśni nadgarstka opisany został w 1880 roku.
Gdy ból dłoni jest tak silny, że np. przerywa Ci spokojny sen, a podczas prowadzenia samochodu odczuwasz w niej kłucie może to oznaczać zespół cieśni nadgarstka.

Zespół cieśni nadgarstka

Kanał nadgarstka to charakterystyczna szczelina rozdzielona przez kości oraz więzadła nadgarstka. To właśnie przez ten kanał przechodzi nerw pośrodkowy dając czucie oraz ruchomość naszym dłoniom. Dodatkowo w tym miejscu przebiegają również ścięgna, które łączą mięśnie przedramienia z dłonią. Do zwężenia kanału, w którym leżą te struktury (nerw pośrodkowy, więzadła, ścięgna) może dojść w bardzo prosty sposób np. w wyniku urazu. Może on spowodować, że:
– kości zostaną przesunięte i zwężą kanał nadgarstka;
– wystąpi obrzęk tkanek wokół kanału nadgarstka;
– wystąpi obrzęk więzadeł, ścięgien bądź ich przemieszczenie;
– wystąpią ostrogi (wyrośla kostne).

Wszystkie powyższe sytuacje mogą skutkować uciśnięciem nerwu pośrodkowego znajdującego się w kanale nadgarstka powodując:
– ból;
– drętwienie;
– osłabienie palców w tym kciuka.

Dolegliwości mogą wystąpić nagle lub stopniowo, powodując ból dłoni, który aż u 95% pacjentów odczuwalny jest silnie w nocy, wybudzając ich ze snu, gdy na organizm nie działają inne bodźce.

Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny:

Do zespołu cieśni nadgarstka prowadzą mikrourazy, które powstają wskutek długotrwałych monotonnych ruchów ręki jak również palców.
Czynności takie jak: pisanie na komputerze, maszynie, obsługiwanie taśmy montażowej czy gry na instrumentach np. na gitarze, mogą doprowadzić do tego, że w ścięgnach oraz w więzadłach nadgarstka dojdzie do stanu zapalnego. Wskutek stanu zapalnego dojdzie do obrzęku, który spowoduje zwężenie kanału nadgarstka, a tym samym doprowadzi to do ucisku na struktury znajdujące się w jego wnętrzu, w tym również nerwu pośrodkowego.
Dolegliwości związane zespołem cieśni nadgarstka mogą ulec pogorszeniu w momencie, gdy w organizmie dojdzie do zatrzymania wody. Taki stan powoduje przyjmowanie niektórych środków antykoncepcyjnych (zmieniają stężenie hormonów). Ciąża czy menopauza również może zwiększyć dolegliwości bólowe w dłoni, gdyż tak jak antykoncepcja zatrzymują wodę.
Zespół cieśni nadgarstka dużo częściej doskwiera kobietom, bo aż 3 razy częściej niż mężczyzną.

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby to:
– są w wieku 30-60 lat;
– mają nadwagę;
– przynajmniej raz rodziły.

Do kolejnych przyczyn należą:
– uraz nadgarstka;
– cukrzyca;
– nadczynność tarczycy;
– choroba Raynauda;
– RZS – reumatoidalne zapalenie stawów.

Zespół cieśni nadgarstka – objawy:

– dolegliwości ze strony palców ręki, w tym kciuka, odczuwalne jako drętwienie lub mrowienie;
– silny (przeszywający) ból ze strony nadgarstka oraz przedramienia, który nierzadko promieniuje do ramienia czy barku;
– utrudnione codzienne czynności wynikające z osłabienia ręki np. podnoszenie przedmiotów, w tym kubka z herbatą;
– uczucie opuchlizny w okolicy palców. Jest to subiektywne odczucie pacjenta, które na zewnątrz nie mają odzwierciedlenia w postaci bardzo widocznej opuchlizny.

Medfile

Objawy mogą towarzyszyć choremu przez kilka dni lub trwać wiele miesięcy. O ile wdrożone leczenie nie przyniesie ulgi, konieczna może okazać się interwencja lekarska.

Kiedy zgłosić się do lekarza:

– odczuwasz bolesność w palcach ręki, są one zaczerwienione, opuchnięte – może to świadczyć o zapaleniu stawów;
– ból jest tak silny, że ogranicza Cię w wykonywaniu codziennych czynności;
– mimo, że przyjmujesz naturalne środki oraz oszczędzasz swoje ręce, ból oraz mrowienie nie ustępują – dobrze jest wziąć pod uwagę miejscowe podanie steroidów. Niekiedy lepsze rezultaty przynosi operacyjne zlikwidowanie ucisku na nerw pośrodkowy.

Zespół cieśni nadgarstka – leczenie:

Przed przyjmowaniem któregokolwiek z podanych niżej substancji skonsultuj się z lekarzem.
Badania potwierdzają, że stwierdzony niedobór witaminy B6 powoduje bardziej odczuwalny ból czy drętwienie w przebiegu zespołu cieśni nadgarstka.

Witamina B6 – zmniejsza ból wywołany zespołem cieśni nadgarstka. Utrzymuje prawidłową czynność tkanki nerwowej, hamuje stany zapalne oraz usprawnia krążenie krwi. Istnieją przypuszczenia, że witamina B6 zwiększa w mózgu ilość wytwarzanego neuroprzekaźnika kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), który związany jest z przekazywaniem wrażeń czuciowych.
Witamina B6 może być zastąpiona z pozytywnym skutkiem fosforanem pirydoksalu.
Fosforan pirydoksalu jest naturalnie wytwarzany przez organizm w momencie niedoboru witaminy B6.

Bromelina – skutecznie eliminuje stany zapalne oraz przyczyny bólu. Enzym ten znajduje się naturalnie w ananasie. Poleca się jego przyjmowanie wraz z witaminą B6 dla uzyskania lepszych rezultatów.
Kurkuma – jej działanie polega na zmniejszeniu obrzęku oraz stanu zapalnego. Wszystko dzięki kurkuminie (żółtemu barwnikowi). Ta roślina z rodziny imbirowatych przyjmowana wraz z bromeliną wzmacnia jej działanie, jak również Bromelina wzmacnia działanie kurkumy. Produkty pochodzące z kłącza kurkumy nie są tanie, jednak są bezpieczne i mogą być stosowane przez dłuższy czas.

Dodatkowo przy zespole cieśni nadgarstka należy:
– podczas długotrwałych czynności wykonywanych rękami np. robieniu na drutach czy pisanie na klawiaturze, należy co godzinę odejść od pracy oraz wykonać kilka ruchów rąk: zginanie, potrząsanie itp.;

– w momencie odczuwania bólu ze strony nadgarstków należy wykonać okłady z lodu. Trzeba pamiętać, że nie przykładamy kostek lodu bezpośrednio do skóry. Należy aplikować lód np. przez bawełnianą ściereczkę. Aby zahamować stan zapalny i wyeliminować ból należy powtarzać okład trwający 10 minut co godzinę;

– podczas leżenia należy pamiętać aby dłonie umieścić nieco wyżej, ponad poziom serca. Można oprzeć je na poduszce czy kocu.

Warto zapamiętać

Sól zatrzymuje wodę w organizmie co prowadzi do powstania obrzęków tkanek, a tym samym zwiększa objawy zespołu cieśni nadgarstka (bólu, mrowienia, drętwienia itd.). Warto wiedzieć, że zmniejszenie zawartości soli w diecie skutecznie może zmniejszyć dolegliwości ze strony zespołu cieśni nadgarstka.

Polecane produkty:
Strefa Fizjoterapii

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!

 

*Ta strona korzysta z zabezpieczenia reCAPTCHA
Prywatność i Warunki