Szukaj
Szukaj

Wszystko, co musisz wiedzieć o dniach płodnych

Spis treści

Kobiety rodzą się z około 1 milionem do 2 milionów jajeczek, ale w ciągu swojego życia uwalniają tylko od 300 do 400 poprzez owulację. Co zrobić, aby udało się zapłodnić chociaż jedno z nich? Szansę na poczęcie zwiększa umiejętność wyznaczania dni płodnych.

Wszystko, co musisz wiedzieć o dniach płodnych

Czym są dni płodne?

Przeciętny cykl menstruacyjny trwa 28-35 dni. Owulacja zazwyczaj ma miejsce pomiędzy 11 a 21 dniem cyklu. Wzrasta wtedy poziom hormonu zwanego hormonem luteinizującym (LH), który wyzwala uwolnienie dojrzałego jajeczka. W tym samym czasie śluz szyjki macicy staje się bardziej śliski, aby ułatwić plemnikom dotarcie do jajeczka.

Zazwyczaj uwalniane jest tylko jedno jajeczko w każdym miesiącu. Jajeczko po uwolnieniu przez pęcherzyk Graffa wędruje wzdłuż jednego z dwóch jajowodów, które łączą jajniki z macicą. Jeśli czas jest odpowiedni, plemniki mogą je zapłodnić w jajowodzie w drodze do macicy. Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie w ciągu 24 godzin od opuszczenia jajnika, komórka jajowa degeneruje.

Plemniki mogą żyć w drogach rodnych kobiety przez około 3 do 5, a nawet 7 dni, więc wiedza o tym, kiedy masz owulację, może pomóc zaplanować współżycie dokładnie wtedy, gdy prawdopodobieństwo poczęcia jest największe. Za dni płodne uznaje się przedział od 7 dni przed owulacją do 2 dni po niej.

Jak wyliczyć dni płodne?

Największe szanse na zajście w ciążę są wtedy, gdy seks ma miejsce 1-2 dni przed owulacją. Odlicz 14 dni od momentu, w którym spodziewasz się rozpoczęcia kolejnej miesiączki. W czasie dni płodnych zaplanuj współżycie co drugi dzień. Należy pamiętać, że codzienne uprawianie seksu może obniżyć liczbę plemników w nasieniu mężczyzny.

Twój cykl może być dłuższy lub krótszy. Jeśli chcesz możliwie najdokładniej obliczyć dni płodne, warto prowadzić kalendarzyk. Daty rozpoczęcia miesiączki notuj w zeszyciku lub aplikacji na telefonie. Oblicz średnią długość trwania cyklu i odlicz 14 dni. To jest data przewidywanej owulacji, która jest punktem odniesienia dla ustalenia dni płodnych

Dni płodne a obserwacja ciała

Cykl kobiety jest zmienny. Takie czynniki jak stres, przepracowanie, zła dieta, leki czy choroby mogą zaburzyć regularność miesiączek. W takiej sytuacji kalendarzyk nie będzie zbyt pomocny w ustalaniu dni płodnych. Warto jednak uważnie obserwować ciało, gdyż niektóre zmiany mogą nas informować o tym, że zbliża się owulacja.

Twoja wydzielina z pochwy może dać Ci znak, że nadchodzą dni płodne. Wzrost estrogenu prowadzi do zwiększonej produkcji śluzu szyjkowego. Wydzielina staje się wtedy bardziej przezroczysta i rzadsza — konsystencją przypomina białko surowego jajka.

W dniach płodnych możesz mieć też podwyższone libido. Pochwa może stać się lekko spuchnięta, a piersi bardziej tkliwe. Warto też sprawdzić szyjkę macicy, gdyż jej otwór zmienia się w ciągu całego cyklu. Gdy zbliża się owulacja, szyjka macicy przesuwa się wyżej, staje się miększa w dotyku i lekko się otwiera.

Wzrost temperatury ciała a owulacja

Po tym, jak jajnik uwolni komórkę jajową, hormon progesteron zaczyna budować i utrzymywać wyściółkę macicy. Sprawia to, że temperatura ciała lekko wzrasta, nawet do 37 stopni. Warto mierzyć temperaturę każdego ranka przed wstaniem, aby ustalić, czy miałaś owulację.

Sprawdzanie poziomu lutropiny

Gwałtowny wzrost hormonu lutropiny (LH) wyzwala w jajnikach uwolnienie jajeczka. Zwykle ma to miejsce na 36 godzin przed owulacją. W aptekach można zakupić specjalne zestawy, które sprawdzają poziom LH w moczu, aby pomóc Ci określić dzień owulacji oraz dni płodne. Testy są proste w użyciu, wygodne i dokładne. To niezwykle pomocna metoda dla osób starających się o ciążę.

Artykuł sponsorowany

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *