Pojawienie się opcji korzystania z e-recepty zostało bardzo pozytywnie przyjęte, ponieważ ludzie widzą tutaj same zalety. Teraz, po wielu miesiącach korzystania z tego, widzimy jednak, że nie zawsze jest to tak idealne rozwiązanie. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ tak samo wygląda to w przypadku każdej nowości, która po jakimś czasie zostaje zweryfikowana przez większą grupę ludzi. Nie oznacza to oczywiście, że powinno się z tego rezygnować – wręcz przeciwnie. Głosy osób przeciwnych e-receptom lub mających z nimi problemy powinny również zostać wysłuchane – tylko w ten sposób możemy poprawiać nowe rozwiązania i czynić je akceptowanymi przez wszystkich.
Wprowadzając e-recepty nie pomyślano o tych osobach, które nie do końca odnajdują się w świecie nowych technologii. Nie musimy oczywiście zawsze się do nich dostosowywać, ale w medycynie nie można zapomnieć o tym, że to faktycznie osoby starsze najczęściej korzystają ze stałych leków i e-recepty zwyczajnie mogą im się najbardziej przydać. Tym czasem po prostu nie potrafią oni się do tego przyzwyczaić i nie rozumieją, jak mogą realizować takie e-recepty.
Dobre strony e-recepty
Pozytywnych aspektów jest dużo – e-recepta pomaga na przykład uniknąć niepotrzebnej wizyty lekarskiej. Nie możemy oczywiście uznawać tutaj, że chodzenie do specjalisty nie jest nam nigdy potrzebne – ale jeżeli leczymy się na jakąś chorobę od dawna i raczej nie planujemy zmiany dawki to taka e-recepta jest dla nas zwyczajnie zaoszczędzeniem czasu. Nie musimy już przez długie godziny dzwonić do gabinetu i prosić o to, aby lekarz wypisał dla nas receptę. Nie musimy już jechać na drugi koniec miasta po to, aby ją odebrać i zrealizować w aptece.
To nie wszystko – nie musimy nawet znajdować się w tym samym mieście, ponieważ taka recepta online może zostać przez nas wykupiona w dowolnym polskim mieście. Zalety czegoś takiego są na pewno doskonale widoczne dla tych osób, które musiały kiedyś wrócić wcześniej z wakacji, ponieważ przypomniało im się, że nie mają zapasu swoich lekarstw.
Wady e-recepty
Wśród wad tego rozwiązania trzeba ponownie wspomnieć o ograniczeniach osób starszych – rzadko kiedy potrafią one korzystać z komputera lub nie mają połączenia z Internetem. W takiej sytuacji nie są w stanie wypełnić wniosku o e-receptę na stronie swojego gabinetu medycznego. Często nie są oni również wyposażeni w telefon komórkowy, więc nie mogą otrzymać kodu poprzez SMS – a tylko z nim możemy zrealizować swoją e-receptę w aptece.
Artykuł sponsorowany