Uraz stawu skokowego – przyczyny, objawy, leczenie

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Uraz stawu skokowego to bardzo częsta kontuzja, która może przytrafić się w każdym wieku. Statystycznie, co roku problem ten dotyczy ponad 300 tysięcy Polaków, tym samym stając się częstą przyczyną wizyt w gabinetach ortopedycznych. Nic dziwnego, wystarczy chwila nieuwagi w postaci upadku, poślizgnięcia się lub uderzenia, aby doszło do uszkodzenia.

Uraz stawu skokowego – przyczyny, objawy, leczenie

Budowa stawu skokowego

Anatomicznie staw skokowy dzieli się na:

  • staw skokowy górny, czyli potocznie zwana kostka,
  • staw skokowy dolny.

Staw skokowy, zwany także stawem skokowo-goleniowym, to połączenie pomiędzy kośćmi goleni i kośćmi stępu. Jest to staw o znacznej ruchomości, który odpowiedzialny jest za wznoszenie i opuszczanie stopy. Z kolei staw skokowy dolny to staw, który dzieli się na przedni i tylni, a jego zadaniem jest odwracanie i nawracanie stopy.

Jak objawia się uraz stawu skokowego?

Uraz stawu skokowego zależy od mechanizmu, w jakim powstała kontuzja. Wyróżnia się dwie główne grupy patologii w obrębie stawu skokowego i są to: skręcenie oraz zwichnięcie. W ponad 90% przypadków dochodzi do skręcenia kostki, którego objawy zależne są od stopnia ciężkości urazu. Gdy mamy do czynienia z lekkim urazem, ból jest mały, nieznacznie przeszkadza w ruchach, obecna jest tkliwość stawu, a także może pojawiać się niewielki obrzęk, który szybko ustępuje. W umiarkowanym skręceniu objawy są podobne, ale bardziej nasilone, przy czym ból może utrudniać chodzenie, obrzęk jest znaczny i szybko narasta, pojawia się także krwiak. Z kolei ciężkie skręcenie charakteryzuje się silnym bólem uniemożliwiającym chodzenie, obszernym obrzękiem i krwiakiem oraz zauważalną niestabilnością stawu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak odróżnić skręcenie od zwichnięcia stawu skokowego?

Zwichnięcie to zupełnie różny od skręcenia uraz stawu skokowego. W przypadku skręcenia do czynienia mamy z przekroczeniem fizjologicznego zakresu ruchu w stawie, które skutkuje uszkodzeniem tkanek miękkich takich jak: torebka stawowa lub więzadła. Z kolei zwichnięcie polega na utracie łączności powierzchni stawowych kości, połączonych torebką stawową, któremu towarzyszy uraz struktur wewnątrz stawu oraz naciągnięcie lub zerwanie torebki stawowej. Z tego powodu zwichnięcie traktuje się jako uraz znacznie poważniejszy i z pewnością bardziej bolesny od skręcenia, dodatkowo wymagający szybkiej interwencji lekarza.

Co robić w przypadku urazu stawu skokowego?

Głównym celem postępowania terapeutycznego jest zwalczanie dolegliwości bólowych, hamowanie narastania obrzęku oraz ochrona przed kolejnymi urazami. W tym celu należy przede wszystkim odciążyć staw objęty kontuzją i ograniczyć ruchy w obrębie stawu. Dobrym sposobem na zmniejszenie obrzęku jest umieszczenie nogi w pozycji uniesionej, powyżej poziomu serca oraz stosowanie zimnych okładów np. z kostek lodu zawiniętych w ręcznik. Z kolei w walce z bólem zwykle stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), np. podawany doustnie lek zawierający deksketoprofen. Lek ten szybko przynosi ulgę w bólu i zmniejsza stan zapalny. W przypadku bólu ostrego, jakim jest ból po urazie mięśni, lub stawów, gdzie szybka pomoc ma znaczenie – można przyjąć go na pusty żołądek.

Należy pamiętać, że przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku warto zapoznać się z ulotką, skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Co ważne, w przypadku dolegliwości bólowych, które nie ustępują po kilku dniach, a niepokojące objawy ze strony stawu narastają, należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza.

Artykuł sponsorowany

Enedu
Enedu

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *