Uraz stawu skokowego to bardzo częsta kontuzja, która może przytrafić się w każdym wieku. Statystycznie, co roku problem ten dotyczy ponad 300 tysięcy Polaków, tym samym stając się częstą przyczyną wizyt w gabinetach ortopedycznych. Nic dziwnego, wystarczy chwila nieuwagi w postaci upadku, poślizgnięcia się lub uderzenia, aby doszło do uszkodzenia.
Budowa stawu skokowego
Anatomicznie staw skokowy dzieli się na:
- staw skokowy górny, czyli potocznie zwana kostka,
- staw skokowy dolny.
Staw skokowy, zwany także stawem skokowo-goleniowym, to połączenie pomiędzy kośćmi goleni i kośćmi stępu. Jest to staw o znacznej ruchomości, który odpowiedzialny jest za wznoszenie i opuszczanie stopy. Z kolei staw skokowy dolny to staw, który dzieli się na przedni i tylni, a jego zadaniem jest odwracanie i nawracanie stopy.
Jak objawia się uraz stawu skokowego?
Uraz stawu skokowego zależy od mechanizmu, w jakim powstała kontuzja. Wyróżnia się dwie główne grupy patologii w obrębie stawu skokowego i są to: skręcenie oraz zwichnięcie. W ponad 90% przypadków dochodzi do skręcenia kostki, którego objawy zależne są od stopnia ciężkości urazu. Gdy mamy do czynienia z lekkim urazem, ból jest mały, nieznacznie przeszkadza w ruchach, obecna jest tkliwość stawu, a także może pojawiać się niewielki obrzęk, który szybko ustępuje. W umiarkowanym skręceniu objawy są podobne, ale bardziej nasilone, przy czym ból może utrudniać chodzenie, obrzęk jest znaczny i szybko narasta, pojawia się także krwiak. Z kolei ciężkie skręcenie charakteryzuje się silnym bólem uniemożliwiającym chodzenie, obszernym obrzękiem i krwiakiem oraz zauważalną niestabilnością stawu.
Jak odróżnić skręcenie od zwichnięcia stawu skokowego?
Zwichnięcie to zupełnie różny od skręcenia uraz stawu skokowego. W przypadku skręcenia do czynienia mamy z przekroczeniem fizjologicznego zakresu ruchu w stawie, które skutkuje uszkodzeniem tkanek miękkich takich jak: torebka stawowa lub więzadła. Z kolei zwichnięcie polega na utracie łączności powierzchni stawowych kości, połączonych torebką stawową, któremu towarzyszy uraz struktur wewnątrz stawu oraz naciągnięcie lub zerwanie torebki stawowej. Z tego powodu zwichnięcie traktuje się jako uraz znacznie poważniejszy i z pewnością bardziej bolesny od skręcenia, dodatkowo wymagający szybkiej interwencji lekarza.
Co robić w przypadku urazu stawu skokowego?
Głównym celem postępowania terapeutycznego jest zwalczanie dolegliwości bólowych, hamowanie narastania obrzęku oraz ochrona przed kolejnymi urazami. W tym celu należy przede wszystkim odciążyć staw objęty kontuzją i ograniczyć ruchy w obrębie stawu. Dobrym sposobem na zmniejszenie obrzęku jest umieszczenie nogi w pozycji uniesionej, powyżej poziomu serca oraz stosowanie zimnych okładów np. z kostek lodu zawiniętych w ręcznik. Z kolei w walce z bólem zwykle stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), np. podawany doustnie lek zawierający deksketoprofen. Lek ten szybko przynosi ulgę w bólu i zmniejsza stan zapalny. W przypadku bólu ostrego, jakim jest ból po urazie mięśni, lub stawów, gdzie szybka pomoc ma znaczenie – można przyjąć go na pusty żołądek.
Należy pamiętać, że przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku warto zapoznać się z ulotką, skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Co ważne, w przypadku dolegliwości bólowych, które nie ustępują po kilku dniach, a niepokojące objawy ze strony stawu narastają, należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza.
Artykuł sponsorowany