Wyjazd rehabilitacyjny do ośrodka leczniczego jest sposobem, by podreperować zdrowie i wypocząć. Wczasy w sanatorium to połączenie zajęć z rehabilitantem, zabiegów leczniczych, spacerów i korzystania ze zdrowych, przygotowanych przez dietetyków posiłków. Nie musisz mieć nawet skierowania od lekarza, bo pobyty rehabilitacyjne dostępne są także dla osób prywatnych.
Na czym polegają turnusy rehabilitacyjne?
Leczenie w sanatorium jest zwykle kontynuacją leczenia szpitalnego. Ma na celu doprowadzanie pacjenta do sprawności po chorobie albo wypadku, kiedy pacjent ten wymaga określonych zabiegów. W ośrodku rehabilitacyjnym wykorzystywane są sprawdzone zabiegi fizjoterapeutyczne, hydroterapia, fizykoterapia, kinezyterapia, krioterapia, masaże czy inhalacje. W czasie pobytu w sanatorium można korzystać także z kąpieli, sauny czy groty solnej oraz uczestniczyć w zajęciach z gimnastyki indywidualnej i w grupie innych pacjentów. Na turnusy rehabilitacyjne kierowani są pacjenci zdolni do zabiegów leczniczych i dobrze znoszący podróż. Z turnusów skorzystać mogą osoby w każdym wieku.
Czas trwania leczenia w ośrodku rehabilitacyjnym to zwykle 21 dni, chociaż z powodzeniem można wybrać się na krótszy turnus dla podreperowania zdrowia i poprawy samopoczucia. Pacjenci po operacji lub udarze, otyli i z nadwagą, dzieci, a także osoby po prostu zmęczone, potrzebujące odpoczynku i odnowy biologicznej mogą korzystać z oferty ośrodków rehabilitacyjnych w wybrany przez siebie sposób.
Sposoby finansowania turnusów rehabilitacyjnych
Pobyt w sanatorium trwa zwykle 21-28 dni. Leczenie ambulatoryjne uzdrowiskowe trwa od 6 do 18 dni. Skierowanie do sanatorium wystawia lekarz, biorąc pod uwagę aktualny stan zdrowia pacjenta, brak wskazań lub istniejące przeciwwskazania, a także określając, jak leczenie wpłynie na stan zdrowia pacjenta.
Skierowanie przesyłane jest przez lekarza lub przez pacjenta do oddziału wojewódzkiego NFZ, następnie sprawdzane jest przez lekarza specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. Ocenia on celowość skierowania i wskazuje miejsce, w którym można zrealizować plan leczenia. Dla dziecka pobyt w sanatorium jest bezpłatny, osoby dorosłe ponoszą częściową odpłatność, między innymi koszty zakwaterowania i wyżywienia. Wysokość opłat zależy od standardu pokoju i jest ściśle określona przez Ministra Zdrowia. Odpłatność za wyżywienie i zakwaterowanie za jeden dzień pobytu wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych.
Również PEFRON proponuje turnusy z dofinansowaniem dla osób niepełnosprawnych. Obsługą wniosków o dofinansowanie ze środków PFRON zajmują się Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie. W turnusie rehabilitacyjnym z dofinansowaniem PFRON można wziąć udział wyłącznie w takim ośrodku, który znajduje się w odpowiednim rejestrze.
Można też samodzielnie wykupić pobyt w wybranym przez siebie ośrodku rehabilitacyjnym, a wtedy czas oczekiwania na turnus znacznie się skraca i z leczenia można korzystać częściej i w dowolnych terminach.
Jesteś pod opieką i kontrolą specjalistów
Ośrodki rehabilitacyjne, by uzyskać uprawnienia i wpis do rejestru ośrodków i rejestru organizatorów turnusów rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych, muszą spełnić warunki określone przepisami i złożyć wniosek do urzędu marszałkowskiego, który po zaopiniowaniu przesyła go wojewodzie.
Organizatorzy turnusów rehabilitacyjnych muszą realizować zakładany program zajęć indywidualnych i grupowych, a także zapewnić odpowiednią, wykwalifikowaną kadrę i stałą opiekę pielęgniarską pacjentom. Ocenie podlega baza noclegowa i żywieniowa, gabinet lekarski lub zabiegowy, zaplecze do realizacji różnorodnych form rehabilitacji, a także infrastruktura, która musi być przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Sam ośrodek jest także regularnie kontrolowany.
Dlatego w sanatorium rehabilitacyjnym można liczyć na komfortowe pokoje, sale zabiegowe, ale także na opiekę wykwalifikowanych rehabilitantów, którzy profesjonalnie przeprowadzają różnorodne zabiegi. Nad zdrowiem podopiecznych czuwa też zawsze lekarz, który zaleca sposób leczenia i kontroluje jego skutki.
Dobrze zaplanowany odpoczynek w centrum
Turnusy rehabilitacyjne to połączenie zabiegów prozdrowotnych z wypoczynkiem. Nikt, kto korzysta z wyjazdu do sanatorium, nie powinien czuć przemęczenia z powodu zabiegów, ani nie powinien nudzić się i być zmuszonym do rezygnacji z udziału w zajęciach. Specjalistyczna terapia sprawnie jest łączona z wypoczynkiem.
Powrót do sprawności i poprawa zdrowia
Proces rehabilitacji ma przede wszystkim przywrócić pacjentowi dawną sprawność ruchową po udarach, wypadkach czy chorobach. Aktywni pacjenci z dnia na dzień mogą odczuć, że wracają do sił, a komfort ich codziennego życia wzrasta. Wyjazd na wczasy rehabilitacyjne poprawia stan zdrowia fizycznego, ale także ogólne samopoczucie. Wyjazd z domu do sanatorium umożliwia zawarcie nowych znajomości, odciąga od pracy i codziennych obowiązków. Można pobyć poza domem, często w ładnej okolicy, w której panuje cisza, spokój, a przyroda zachęca do spacerowania. Pacjenci sanatorium mają określony rozkład dnia, w którym nie brakuje czasu do zabawy i rozrywki.
Dlatego przed wyborem turnusu warto sprawdzić, w jakim miejscu znajduje się ośrodek, jakie zabiegi gwarantuje podczas pobytu, z jakich można skorzystać dodatkowo i jak można spędzić czas popołudniami i wieczorami.
Ogromne znaczenie dla psychiki pacjentów ma też sam fakt odzyskania, chociaż częściowo, sprawności ciała. Dzieje się tak nie tylko w wyniku różnorodnych zabiegów oraz ćwiczeń, ale także dzięki korzystaniu ze spacerów, odpoczynku, snu, lepszej diety. Wielu pacjentów czuje się lżejszych, wypoczętych, zrelaksowanych jak po wakacjach, mimo że fizycznie wykonywali codziennie pewną pracę w postaci ćwiczeń i poddawali się leczeniu.
Warto więc, wybierając ośrodek rehabilitacyjny, zwrócić baczną uwagę na jego położenie, otoczenie, w jakim się znajduje, na komfort pokoi oraz oferowane posiłki. Można skutecznie połączyć leczenie z błogim wypoczynkiem.
Artykuł sponsorowany