Tabletki na katar i zatoki dostępne bez recepty

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Katar utrudnia codzienne funkcjonowanie – wielu pacjentów zastanawia się, czy lepsze są krople czy tabletki na katar? Wątpliwości te mogą narastać gdy do domu przychodzi dziecko z katarem. Poniżej omówiono najczęściej spotykane i dostępne bez recepty tabletki, aerozole (np. z wodą morską) oraz leki na katar i zatoki.

Tabletki na katar

Katar i jego rodzaje. Czy katar można wyleczyć? Czy każdy katar trwa siedem dni?

Katar, inaczej nieżyt nosa, może mieć różne podłoże. Wyróżniamy m.in. katar o podłożu wirusowym i bakteryjnym. Niekiedy może mieć charakter przewlekły – trwa dłużej niż tydzień. Wśród objawów kataru należy wymienić utrudnione oddychanie, obrzęk błony śluzowej nosa z towarzyszącym kichaniem, wydzielaniem śluzu (w zależności od charakteru możemy wymienić wodnisty, o żółtym / zielonym zabarwieniu). Dolegliwość ta często towarzyszy zapaleniu zatok – mamy wtedy do czynienia z katarem zatokowym. Warte wspomnienia jest to, że leki na katar – tabletki czy aerozol działają jedynie objawowo!

Leki na katar – tabletki. Jak działają, co zawierają oraz ich skutki uboczne.

Ze względu na łatwość stosowania, tabletki na katar bez recepty są jednymi z częściej wybieranych środków. Leki te zawierają substancje o działaniu obkurczającym rozszerzone naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa, są pomocne również w zapaleniu zatok. Można wymienić tutaj pseudoefedrynę, fenylefrynę, które obecne są m.in. w lekach do zwalczania alergicznego nieżytu nosa. Należy pamiętać, że leki tego typu posiadają również działanie ogólnoustrojowe, którego wynikiem mogą być niektóre skutki uboczne (ból i zawroty głowy, wzrost ciśnienia tętniczego, przyspieszony puls). Substancje te na własną rękę powinno stosować się krótkotrwale. Należy pamiętać, że leki te mogą wpływać niekorzystnie na zdolność prowadzenia pojazdów – kierowcy powinni zatem uważać szczególnie.

Aerozole do nosa i woda morska na katar.

Dużą zaletą tych środków jest ich miejscowe działanie, można zatem uniknąć wielu działań niepożądanych w porównaniu z tabletkami na katar. Wśród tego typu leków znajdziemy przedstawicieli z grupy sympatykomimetyków jak ksylometazolina, oksymetazolina oraz steryd mometazon (o przeciwzapalnym działaniu) dostępny obecnie bez recepty. Leki na katar do nosa posiadają złożony skład – oprócz substancji obkurczającej naczynia występuje również związek o przeciwalergicznym działaniu. Należy pamiętać, że stosowanie niektórych aerozoli do nosa jest ograniczone czasowo – leki z ksylometazoliną stosuje się zwykle do 7 dni. Ich dłuższe stosowanie może wiązać się z wtórnym katarem.

Alternatywą dla leków na katar jest woda morska, możemy wyróżnić jej 2 stężenia:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • roztwór izotoniczny (o stężeniu fizjologicznym 0,9%) – może być stosowany przy łagodnym katarze oraz do codziennej pielęgnacji nosa — oczyszcza i nawilża jamę nosową;
  • roztwór hipertoniczny (o stężeniu wyższym niż fizjologiczny – zwykle 3%) – jest stosowany podczas gęstego kataru (upłynnia zalegającą wydzielinę), znacznego obrzęku śluzówki nosa (zmniejsza go).

Woda morska jest bezpiecznym środkiem, który mogą stosować kobiety w ciąży, w okresie karmienia piersią oraz małe dzieci.

Olejki eteryczne w postaci maści, plastrów i domowych inhalacji.

W przypadku kataru pomocne mogą okazać się naturalne olejki eteryczne np. sosnowy, eukaliptusowy. Zawierają one składniki o przeciwobrzękowym działaniu, a także właściwości przeciwbakteryjne. Olejki te są składnikiem plasterków na katar dla dzieci, aerozoli czy maści (m.in. o działaniu rozgrzewającym) do smarowania na klatkę piersiową. W obrębie domowych możliwości można pokusić się o inhalacje parowe z użyciem ziół jak rumianek, szałwia czy wspomnianych olejków. Jak zrobić domowe inhalacje z olejkami eterycznymi na katar? Do miski z gorącą wodą dodajemy kilka kropli olejku, kolejno pochylamy się nad pojemnikiem tak, aby móc swobodnie wdychać unoszący się substancje, na głowę warto zarzucić ręcznik.

Lek na katar to też lek na zatoki?

W przypadku zapalenia zatok jednym z objawów jest również katar. Leki na katar znajdują również zastosowanie na zapalenie zatok. Możemy wymienić tutaj wspomniane aerozole np. ze sterydem lub oksymetazoliną, ale również wody morskie, które pomogą upłynnić zalegającą wydzielinę. Pomocne mogą okazać się również domowe inhalacje z olejkami eterycznymi lub inhalacje solą fizjologiczną. Oprócz tego w aptece znajdziemy ziołowe tabletki na zatoki bez recepty – zawierają one zestaw roślinnych składników o sekretolitycznym działaniu.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *