Powszechnie wiadomo, że dieta sportowców zawiera specjalnie zbilansowaną kompozycję składników. Większa podaż białka zwiększa masę mięśniową, a węglowodany dodają energii. Na nic jednak dopracowany plan żywieniowy, jeśli nie zadbasz o jelita i równowagę mikrobioty. Sprawdź, dlaczego u sportowców suplementacja w odpowiednie szczepy bakteryjne jest tak ważna.
Suplementacja dla sportowców – dlaczego to takie ważne?
Niezależnie od tego, czy sport uprawiasz rekreacyjnie, amatorsko, czy zawodowo, w twoim ciele zachodzą przemiany energetyczne, które zużywają cenne mikro- i makroskładniki. Zapotrzebowanie na witaminy i minerały jest znacznie wyższe aniżeli w przypadku osób nieuprawiających sport, tym bardziej że jakość diety wpływa na zdolność wysiłkową sportowca, pomaga w regeneracji po treningu i minimalizuje ryzyko kontuzji.
Co więcej, wysiłek – zwłaszcza ten intensywny – prowadzi do powstawania wolnych rodników, czyli reaktywnych form tlenu, a stres oksydacyjny jest powszechną zmorą zawodowców, ale i amatorów. Odżywki i suplementy diety dla sportowców, które oferuje np. sklep Lab One zawierają kompleks witaminowy, który ma uzupełnić te straty i zapobiec niedoborom. Aby jednak wchłaniały się, jak powinny, przede wszystkim należy zadbać o dobrostan mikrobioty – to od jelit bowiem w dużej mierze zależy stan naszego zdrowia. Jednak żeby mieć zdrowe jelita, trzeba je odpowiednio karmić, a to zadanie probiotyku.
Szczepy probiotyczne w suplementach dla sportowców – co dają?
Probiotyki należy traktować jako prawdziwych sprzymierzeńców sportowców. Intensywny trening daje popalić stawom – wykazano, że probiotyki prowadzą do zmniejszenia stanu zapalnego i przepuszczalności jelit, a w konsekwencji do zmniejszenia cytokin zapalnych. Wpływają też na oś podwzgórze-przysadka, a dalej na produkcję testosteronu, oksytocyny, hormonu tarczycy TSH i hormonu wzrostu. W konsekwencji ma to pozytywny wpływ na przyrost masy mięśniowej. Ponadto 95% serotoniny jest wytwarzana przez komórki przewodu pokarmowego, a pozytywne podejście do rywalizacji poprawia również samą wydajność.
Należy również wspomnieć o sposobie odżywiania sportowców, zwłaszcza kulturystów. Na etapie budowania masy mięśniowej spożywają oni sporą ilość pożywienia, po czym następuje etap deficytów i odwodnienia przed zawodami – wszystko to powoduje wyjałowienie mikrobioty. W konsekwencji pojawiają się zaparcia, biegunki, wzdęcia, zaburzona perystaltyka jelit itd.
Jakie suplementy probiotyczne dla sportowców się sprawdzą?
W zależności od objawów sportowca można stosować różne szczepy probiotyków i prebiotyków. W kontekście zaparć dobrze sprawdzają się szczepy Lactobacillus plantarum, Bifidobacterium breve i Bifidobacterium lactis, które poprawiają perystaltykę jelit. Natomiast w zapobieganiu przewlekłym stanom zapalnym doskonale sprawdza się szczep Streptococcus thermophilus.
Przede wszystkim jednak trzeba mieć na uwadze, że aby probiotykoterapia była skuteczna, należy dostarczać organizmowi żywe szczepy bakterii. Nie mniej liczy się technologia produkcji preparatu. Zanim szczepy bakterii dotrą do jelita, muszą pokonać drogę przez żołądek i dwunastnicę, gdzie bynajmniej nie panują dla nich przyjazne warunki. Aby zwiększyć ich żywotność, niektórzy producenci suplementów diety stosują specjalną technologię mikrokapsułkowania, która jest aktualnie najskuteczniejszą metodą ochrony szczepów bakteryjnych.
Podsumowując, stosowanie probiotyków i dbałość o nasze jelita są ważne dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Jeśli utrzymamy zdrową mikrobiotę jelitową, możemy liczyć na poprawę struktury naszych mięśni, lepszą wydajność treningów, a w konsekwencji lepsze wyniki sportowe.
Artykuł sponsorowany