Powszechnie uważa się, że saunę wymyślili Finowie. Nie jest to jednak prawdą. Finowie tak bardzo docenili jej właściwości, że nadali jej imię i upowszechnili. I choć sauna fińska nie jest ich wynalazkiem, można śmiało nazwać ich ojcami saunowania.
Sama sauna jest prawie tak stara jak dzieje człowieka, który odkrył, że rozgrzany w ognisku kamień, przeniesiony następnie do szałasu czy jaskini podnosi w pomieszczeniu temperaturę. Jednak ciepło nie utrzymywało się zbyt długo i poszukiwano materiału, który zjawisko ochładzania się spowolni. Tym izolatorem okazało się drewno, wykorzystywane w tym celu do dziś.
Gorące kamienie służyły początkowo tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale ktoś zauważył, że polane wodą generują parę, a ta oczyszcza ciało. Stało się to impulsem do budowania saun a następnie parowych łaźni. Ewolucja trwała, w tym również saun i odkrywano, że nie tylko oczyszcza skórę, ale również ma działanie lecznicze, podnosząc choćby znacznie odporność organizmu. I tym sposobem sauna stała się miejscem oczyszczenia ciała i duszy. Tak jest do dziś. Nie ma wątpliwości bowiem, że człowiek regularnie korzystający z sauny suchej jest o wiele zdrowszy fizycznie i ma lepszą kondycję psychiczną.
Sauna sucha – korzyści dla ciała i ducha
Seanse w suchej saunie każdemu sprawiają dużą przyjemność, pozwalając się wyciszyć, zrelaksować i odstresować. Wyraźnie odczuwa się spadek napięcia i bólu mięśni i stawów. Saunowanie sprawia, że ułatwione jest oddychanie, wysokie ciśnienie krwi zostaje obniżenie i następuje wyraźnie odczuwalne rozluźnienie. Sauna fińska uwalnia od zmęczenia, nerwowości i uczucie niepokoju. Wszystko to dzięki bardzo wysokiej temperaturze (nawet do 110oC) i niskiej wilgotności powietrza (ok. 10-15%). Ale sauna sucha to nie tylko przyjemność, to również cała gama właściwości, które mają bardzo duży wpływ na nasze zdrowie.
Ciepło powoduje bowiem, że pory potowe i łojowe znajdujące się na skórze zaczynają się otwierać, a nasz organizm pozbywa się toksyn. Jest to proces całkowicie automatyczny. Wystarczy tylko kilka seansów saunowych, a organizm całkowicie, samoistnie się z nich oczyści. Oczywiście tylko wtedy, gdy ściśle przestrzega się reguł schładzania ciała po saunie i odpoczynku. Po takich seansach ciało pozbywa się nie tylko toksyn, ale również złogów łoju, a skóra zostaje oczyszczona bez wysuszających ją detergentów. Jest jeszcze jedna zaleta korzystania z saunowych seansów, a mianowicie mocny, zdrowy sen.
I wszystkie te dobrodziejstwa są dostępne dla Gości w Hotelu Bristol**** ART & Medical SPA w Busku Zdroju, gdzie oprócz saun suchych do dyspozycji jest również sauna parowa, BIO czy infrared.
Zasady korzystania z sauny fińskiej
Zasady korzystania z sauny fińskiej są takie same niezależnie czy jest to Hotel Bristol w Busku Zdroju czy mały basen miejski. Do pomieszczenia dobrze jest wchodzić nago, choć nie zawsze jest to oczywiście możliwe. Zanim usiądziemy lub położymy się na drewnianej ławie, należy rozłożyć w tym miejscu duży, bawełniany ręcznik.
Z sauny nie korzystamy wówczas, gdy jesteśmy objedzeni bądź wcześniej piliśmy alkohol. Przed wejściem należy zostawić okulary, zegarek, biżuterię i dokładnie zmyć makijaż. I kwestia kluczowa, zanim rozpocznie się saunowy seans, trzeba dokładnie umyć ciało mydłem a następnie je osuszyć.
Gdy już spełnione są powyższe warunki, możemy oddać się błogości saunowania. Optymalne korzyści dla organizmu osiąga się wówczas, gdy przestrzega się cykli nagrzewanie – schładzanie – relaks. Najlepiej by odbyły się trzy, ale każdy powinien przejść ich tyle, na ile pozwala mu samopoczucie. Trzeba mieć na uwadze, że skuteczne seanse w saunie polegają na dużej kontrastowości bodźca termicznego, dlatego konieczne jest naprzemienne dostarczanie organizmowi ciepła i zimna.
W pomieszczeniu, ze względów bezpieczeństwa powinny znajdować się co najmniej dwie osoby, a zaraz po wejściu dobrze jest zlokalizować przycisk alarmowy. Jednorazowy pobyt w saunie to 8-15 minut, zawsze jednak jest to sprawa indywidualna i w razie pojawienia się złego samopoczucia należy natychmiast wyjść. Po wyjściu konieczne jest schłodzenie ciała. W zależności od możliwości może być to zimny prysznic, „kąpiel w śniegu”, beczka z lodem lub zanurzenie w basenie. Kolejny krok to odpoczynek. Dobrze jest mieć ze sobą książkę czy słuchawki z ulubioną muzyką, gdyż odpoczywać należy co najmniej kilkanaście minut. I tak 2-3 razy. Po ostatnim seansie odpoczynek powinien trwać około pół godziny. W trakcie każdego obowiązkowo należy uzupełniać płyny pijąc wodę lub niesłodzone soki.
Sauna fińska w koronach drzew? Hotel Bristol ART & Medical SPA zaprasza!
Hotel Bristol w Busku Zdroju ma dla swoich Gości kolejną niespodziankę. Na dachu budynku, na wysokości koron drzew i z widokiem na nie, powstała ekskluzywna strefa saunowa.
Do dyspozycji amatorów saunowania jest nowa sauna, która pomieścić może nawet 40 osób. Wykonana na zamówienie, z przednich gatunków drzewa sosnowego i abachi, roztacza wokół niesamowity zapach drewna. Budowla ta została wyposażona w sprzęt oświetleniowy i nagłaśniający na najwyższym poziomie. Pozwala to organizować seanse saunowe dla nawet najbardziej wymagających Gości.
Na tym jednak nie kończą się atrakcje saunowania na dachu. Cały taras został przystosowany do tego, by z sauny można było wyjść na otwartą przestrzeń. Zimą, jeśli spadnie akurat śnieg można będzie korzystać z niego do schłodzenia ciała, jeśli nie, do dyspozycji pozostaje niecka do schładzania. Ale na tym nie koniec. Na tarasie stanęło również jacuzzi. Mnóstwo bąbelków z widokiem na niebo.
Z drugiej strony sauna połączona jest z przestrzenią zabudowaną, gdzie znajduje się wytwornica lodu i prysznice, nie ma zatem konieczności wychodzenia na siarczysty mróz, jeśli nie ma się na to ochoty. Projektanci pomyśleli o wszystkim.
Noce saunowe w Hotelu Bristol**** ART & Medical SPA
To wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju miejsce na dachu Hotelu Bristol w Busku Zdroju zaprasza na niezwykłe wydarzenia jakimi sią „Noce saunowe”. Gdy zapada zmrok, rezydenci Paweł i Mateusz wprowadzają Gości w świat saunowej magii. Każdego otuli ciepło, cudowny zapach olejków, peelingów i balsamów do ciała oraz muzyka, odpowiednio dobrana do tematu każdej saunowej nocy. Doznania są niesamowite i na długo pozostają w pamięci. Doskonale pamięta o nich również zrelaksowane ciało.
Oprócz saunowania, Goście mogą skorzystać również z całej strefy wellness, basenu, jacuzzi, tepidarium i innych saun, Hotel Bristol bowiem posiada również saunę parową, bio, infrared i fińską, które mieszczą się w budynku.
Niewiele osób zapewne wie, że w Polsce od roku 2014 prężnie działa Polskie Towarzystwo Saunowe, które oprócz tego, że propaguje saunowanie, szkoli również saunomistrzów. Hotel BRISTOL**** ART & Medical SPA zaprasza tych najbardziej utytułowanych do prowadzenia nocy saunowych. Każda taka noc to wyjątkowa, autorska sesja.
Kto raz weźmie udział w „Nocy saunowej” w Hotelu Bristol, będzie wciąż tutaj wracał. Jest to bowiem nieskończona przyjemność, błogość i relaks. A zupełnie niechcący i przy okazji wzmocnienie organizmu i gwarancja bycia zdrowym.
Artykuł sponsorowany