Szukaj
Szukaj

Soczewki do zadań specjalnych – do korekcji bardzo dużych wad wzroku

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Według danych statystycznych aż 2,3 miliarda ludzi na świecie boryka się z jakąś wadą wzroku. Spora część z tej liczby to poważne problemy widzenia, które bardzo negatywnie wpływają na ogólną jakość życia. Astygmatycy, krótko- i dalekowidzowie mają do dyspozycji dwa rozwiązania – okulary korekcyjne i soczewki kontaktowe. Jednak przy dużych wadach wzroku znacznie częściej wybierane są soczewki kontaktowe. Dlaczego? Odpowiadamy poniżej, podsuwając Wam także gotowe propozycje soczewek idealnych dla osób borykających się z dużymi wadami wzroku.

Soczewki do zadań specjalnych - do korekcji bardzo dużych wad wzroku

Wada wzroku – na czym polega?

Aby widziany przez Ciebie obraz był ostry i wyraźny, niezbędna jest prawidłowa budowa oka oraz prawidłowe funkcjonowanie całego Twojego układu optycznego. Chodzi tutaj o wpadanie promieni słonecznych do oka, ich przejście przez rogówkę oraz soczewkę, a następnie skupienie na siatkówce. Tam zaczynają działać receptory nerwowe, które poprzez impulsy przekazują informację do mózgu. W zasadzie mózg zmienia te powierzchownie nic nieznaczące impulsy w obraz, który widzisz. Z tego powodu mówi się, że widzisz mózgiem – nie oczami. Kiedy widziany przez Ciebie obraz traci ostrość, to znak, że rozwija się wada wzroku. Twój układ optyczny nie skupia wiązki światła na siatkówce, a przed nią (krótkowzroczność), za nią (dalekowzroczność – nadwzroczność) lub przez nieprawidłową krzywiznę rogówki w kilku różnych miejscach (astygmatyzm).

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Trzy sposoby korekcji wady wzroku

  1. Okulary korekcyjne – jedna z powszechniejszych form korekcji wzroku. W przypadku dalekowzroczności szkła okularów są wypukłe, skupiające, a krótkowzroczności – wklęsłe, rozpraszające wiązkę światła. Za to astygmatyzm wymaga korygowania przy pomocy okularów z soczewkami cylindrycznymi, o cylindrycznej krzywiźnie łamiącej.
  2. Zabieg laserowy – zdecydowanie najbardziej inwazyjna metoda korekcji wzroku. Wymaga dokładnego wywiadu lekarskiego i szeregu badań. W trakcie zabiegu, przy pomocy wiązki lasera, modeluje się rogówkę w taki sposób, by wiązki światła padały idealnie na siatkówkę. Prawidłowo przeprowadzony zabieg pozwala całkowicie wyeliminować wadę wzroku. Jednak, jak każda operacja, wiąże się z ryzykiem. Jest też bardzo kosztowny.
  3. Soczewki kontaktowe – rozwiązanie zrzeszające coraz większe grono wielbicieli. Dzięki stale poszerzającym się ofertom producentów z soczewek kontaktowych mogą korzystać wszyscy – osoby borykające się zarówno z krótko-, i dalekowzrocznością oraz astygmatycy. To, co w rankingu jakości umiejscawia soczewki nad okularami to z pewnością walory estetyczne, wygoda stosowania oraz fakt, że mogą korzystać z nich pacjenci z naprawdę dużymi wadami wzroku, którzy w innych warunkach musieliby męczyć się z noszeniem okularów o bardzo grubych szkłach. Soczewki kontaktowe są zalecane przez lekarzy najczęściej w tych trzech sytuacjach: różnowzroczności dużego stopnia (od 3 dioptrii w górę), wysokiej krótkowzroczności oraz bezsoczewkowości (obecnej np. po operacji zaćmy).

Co przemawia na korzyść soczewek kontaktowych?

  • łatwość aplikacji – zakładanie soczewek może sprawiać problem tylko na początku. Później, kiedy już nabierzesz wprawy, możesz zakładać je nawet bez lustra. Wystarczy pamiętać o umyciu rąk i sprawdzeniu czy soczewka jest czysta i wywinięta w odpowiednią stronę.
  • dokładniejsza korekcja wzroku – dzięki temu, że soczewka leży bezpośrednio na oku i idealnie do niego przylega, widziany obraz jest wyraźny i klarowny w całym obszarze. Dla porównania, okulary mają skłonność do zakrzywiania obrazu na obrzeżach i przekłamywania widzianych barw.
  • dodatkowa ochrona oczu – obecnie normą jest, że soczewki kontaktowe wzbogacone są o kompleks nowoczesnych filtrów UV, chroniących oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Nawet najlepsze okulary, wzbogacone o te same filtry będą chronić gorzej, przez to właśnie, że nie pokrywają dokładnie całego oka, tak, jak robią to szkła kontaktowe.
  • walory estetyczne – marzyłeś kiedyś o tym, by zmienić lub podkreślić kolor swoich oczu? Z soczewkami kontaktowymi masz taką możliwość. Możesz stosować je jako ciekawy gadżet i jednocześnie korygować posiadaną wadę wzroku.

Jakie soczewki kontaktowe dla osób z dużymi wadami wzroku?

Przejdźmy do konkretów. Oto niektóre z przykładów soczewek kontaktowych świetnie spisujących się w korekcji bardzo dużych wad wzroku:

  • Proclear Sphere (https://www.szkla.com/proclear-sphere-6-szt.html) – soczewki od Cooper Vision oparte na wysoce uwodnionym materiale Omafilcon B, z wysokim parametrem przepuszczalności tlenowej, wzbogaconym o fosforylocholinę, dzięki której soczewki jeszcze szybciej i dokładniej dopasowują się do oka. Gwarantują widzenie w wysokiej rozdzielczości – bez szumów, refleksów i zbędnych cieni. Jednak to, co wyróżnia je na tle innych soczewek w pierwszej kolejności, to szeroki zakres mocy, od -20,00 do +20,00 D oraz jedyne rozwiązanie dedykowane osobom z zespołem suchego oka.
  • AquaView Monthly (https://www.szkla.com/aquaview-monthly-6-szt.html) – rodzaj soczewek asferycznych, co pozwala na uzyskanie jeszcze lepszej jakości widzenia. Zastosowanie materiału Methafilcon A w zestawieniu z hialuronianem sodu skutecznie zabezpiecza przed powstawaniem zespołu suchego oka. Poza wysoką jakością widzenia, warto zwrócić uwagę na zastosowanie dodatkowej ochrony wzroku w postaci kompleksu filtrów UVA/UVB oraz szeroki zakres mocy, od -20,00 do +12,00 D.

Pośród dostępnych rozwiązań optycznych warto zwrócić uwagę na pozostałe soczewki kontaktowe od CooperVision, które w przypadku marek Biofinity, Proclear i Zero 6 posiadają produkty dostosowane dla osób z wysokimi wadami wzroku. Zmagasz się z dużą wadą wzroku na poziomie kilkunastu dioptrii? Przetestuj prezentowane soczewki kontaktowe, ale w pierwszej kolejności skonsultuj się ze specjalistą, który rozwieje Twoje wątpliwości dotyczące prawidłowego ich doboru.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *