Szukaj
Szukaj

Schodołazy – jak działają, jakie są ich rodzaje i komu się przydadzą?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Schodołazy to specjalistyczne urządzenia służące do pokonywania schodów przez osoby z niepełnosprawnościami, starsze i mające problemy z samodzielnym poruszaniem się. Są zatem kluczowe dla zapewnienia tym osobom dostępu do różnych miejsc – instytucji, urzędów, placówek zdrowia, przestrzeni publicznej i obiektów komercyjnych. Warto zatem wiedzieć, jak działają schodołazy, jakie są ich typy i gdzie można je wykorzystać.

Schodołazy — jak działają, jakie są ich rodzaje i komu się przydadzą?

Czym są i do czego służą schodołazy?

Schodołazy (nazywane też transporterami schodowymi) to urządzenia do transportu osób mających problemy z poruszaniem się po schodach. W przeciwieństwie do wind i rozmaitych ruchomych podestów są mobilne. Oznacza to, że nie montuje się ich na stałe na jednych, konkretnych schodach. Można je natomiast relatywnie łatwo transportować, a więc wykorzystywać do pokonywania wielu barier architektonicznych w przestrzeni publicznej czy prywatnej.

Schodołazy należą zatem do najprostszych i najtańszych sposobów na likwidację architektonicznych barier stojących przed osobami z niepełnosprawnościami, starszymi czy mającymi różnego typu problemy z poruszaniem się.

Schodołazy wykorzystuje się więc wszędzie tam, gdzie nie ma wind lub ramp dla wózków inwalidzkich — w szpitalach, przychodniach, urzędach, sądach, muzeach, galeriach i wielu innych instytucjach publicznych, jak i w przestrzeni prywatnej.

Warto zauważyć, że urządzenia te są niewielkich rozmiarów i doskonale sprawdzają się nawet na wąskich klatkach schodowych, co znacząco zwiększa ich funkcjonalność. Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie ze schodołazów przeważnie wymaga asysty drugiej osoby.

Rodzaje schodołazów

Schodołazy dzielą się na dwa zasadnicze rodzaje — są to tzw. schodołazy kroczące i gąsienicowe. Oba typy mają swoje zalety i wady i mogą być wykorzystywane w nieco innych sytuacjach. Co istotne, zależnie od wybranego modelu, schodołaz może być wyposażony w krzesełko transportowe lub być przeznaczony do transportu osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Wybór odpowiedniego typu warto więc dobrze przemyśleć.

Schodołazy kroczące

Schodołazy — jak działają, jakie są ich rodzaje i komu się przydadzą?

Schodołazy kroczące to modele, których działanie opiera się na tzw. mechanizmie kroczącym. Pokonują schody stopień po stopniu, z pomocą tzw. kół prowadzących. Występują one w wersji ręcznej i elektrycznej.

Ręczne schodołazy kroczące pokonują bariery architektoniczne wyłącznie dzięki sile mięśni operatora. Oznacza to po prostu, że operator sam wciąga schodołaz stopień po stopniu. Wymaga to oczywiście sprawności i siły. Niemniej tego typu schodołazy są mniejsze, lżejsze i tańsze od elektrycznych.

W przypadku schodołazów elektrycznych operator może liczyć na wsparcie silników elektrycznych, co znacząco ułatwia korzystanie z urządzenia i wymaga znacznie mniej siły. Mimo to operator i tak musi być osobą sprawną, ponieważ nawet elektryczne schodołazy kroczące nie są samobieżne. Wciąż wymagają pewnej siły (nawet 30% obciążenia pozostaje “w rękach” operatora).

Zalety schodołazów kroczących to zatem kompaktowość (niewielkie rozmiary) i stosunkowo niska waga, co przekłada się na ich mobilność, a także relatywnie niska cena. Wadą jest natomiast to, że korzystanie z nich wymaga asysty drugiej osoby o dużej sile i sprawności.

Schodołazy gąsienicowe

Schodołazy — jak działają, jakie są ich rodzaje i komu się przydadzą?

Schodołazy gąsienicowe są urządzeniami o większych rozmiarach i wadze od modeli kroczących. Przeważnie mają długość około 1 metra, szerokość 40 cm i wagę 40-50 kg. Duże rozmiary i znaczna waga tych urządzeń jest oczywiście ich wadą, niemniej większość nowoczesnych modeli schodołazów gąsienicowych można składać, co znacząco ułatwia transport.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Schodołazy gąsienicowe mogą zatem być nieco nieporęczne przy transporcie, ale są wyjątkowo wygodne i proste w użytkowaniu. Urządzenie wyposażone jest w gąsienice, które zapewniają dużą stabilność, a mechanizm elektryczny sprawia, że te schodołazy poruszają się po schodach właściwe same, bez użycia jakiejkolwiek siły operatora. Oznacza to, że schodołazy gąsienicowe może obsługiwać właściwie każdy, niezależnie od kondycji fizycznej.

Niektóre modele schodołazów gąsienicowych wyposażone są też w hamulce elektromagnetyczne, które zapewniają bezpieczeństwo osoby transportowanej. Gwarantują one, że schodołaz sam nie zjedzie po schodach.

Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na spore gabaryty urządzenia schodołazy kroczące wymagają sporo miejsca do manewrowania. Nie będą więc odpowiednie na klatkach schodowych z małymi podestami — tzw. spoczynkami, czy półpiętrami, na których trzeba wykręcić. Co więcej, schodołazy gąsienicowe nie nadają się na schody ze stopniami zaokrąglonymi. Przed ich zakupem trzeba więc dobrze przemyśleć, gdzie będą wykorzystywane.

Schodołazy krzesełkowe lub dla osób na wózkach

Zarówno schodołazy kroczące, (ręczne i elektryczne), jak i gąsienicowe występują w dwóch wersjach. Mogą to być urządzenia przeznaczone do podłączenia wózka inwalidzkiego lub wyposażone we własne krzesełko transportowe.

Cechuje je zatem zasadniczo inna funkcjonalność. Schodołazy dla wózków przeważnie pozwalają na podłączenie dowolnego modelu wózka, ale nie pomogą pokonać schodów osobie poruszającej się o kulach, z balkonikiem czy samodzielnie, ale z trudnościami. Ten problem da się oczywiście ominąć, dokupując do zestawu wózek, który będzie wykorzystywany jako krzesełko transportowe, niemniej trzeba o tym pamiętać, wybierając schodołaz do konkretnych zastosowań.

Z kolei modele krzesełkowe pomogą w transporcie osób, ale nie tych, które poruszają się na wózkach. Tu również istnieje możliwość obejścia problemu przez osobny transport wózka oraz jego użytkownika. Wiąże się to jednak z oczywistymi problemami, szczególnie kiedy pomocy osobie transportowanej udziela osoba starsza lub o ograniczonej sprawności.

Wybór odpowiedniego schodołazu powinien więc zależeć nie tylko od stanu zdrowia użytkownika urządzenia, ale także od kondycji i sprawności operatora.

Gdzie i komu przydadzą się schodołazy?

Schodołazy przydadzą się wszędzie tam, gdzie schody utrudniają czy wręcz uniemożliwiają przemieszczanie się osób o ograniczonej mobilności. Skorzystają z nich zatem osoby starsze, chore, kontuzjowane czy z niepełnosprawnością.

Ponieważ są łatwe w obsłudze, mogą być obsługiwane bez specjalnych umiejętności. Korzysta się z nich zatem w domach prywatnych, jak i w miejscach publicznych, instytucjach, placówkach ochrony zdrowia, oświaty, urzędach i innych miejscach użyteczności publicznej.

Schodołazy są bowiem najtańszą, a przy tym wysoce funkcjonalną alternatywą dla wind, ruchomych podestów i różnego rodzaju stacjonarnych (trwale zamontowanych) form transportu osób po schodach. Mobilność jest tu istotną zaletą, ponieważ schodołazy można zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Właśnie dlatego chętnie kupowane są nie tylko przez instytucje, ale również przez osoby prywatne — do użytku własnego.

Oczywiście schodołazy muszą być dostosowane do specyficznych potrzeb — czy to instytucji, czy osób prywatnych — które chcą z nich korzystać. Wybór odpowiedniego typu i modelu urządzenia zależy m.in. od rodzaju i budowy schodów, które są do pokonania, mobilności osób, które mają być transportowane oraz sprawności operatora. Ponadto poszczególne modele różnią się między sobą istotnymi parametrami, takimi jak wymiary stopni, które mogą pokonać, udźwigiem (dopuszczalnym obciążeniem), zasięgiem (w przypadku modeli elektrycznych) czy dodatkowym osprzętem, akcesoriami i funkcjami.

Wybór odpowiedniego urządzenia nie jest więc prosty i musi być dokładnie przemyślany. Schodołazy w sklepie promedyczny.pl to modele różnego rodzaju, o różnej funkcjonalności i parametrach. Szeroki asortyment sprawia, że łatwo znaleźć model spełniający wszystkie wymagania klienta.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *