Każdy rodzic zastanawia się jak ulepszyć i urozmaicić życie swojego dziecka, aby było ono szczęśliwe, zdrowe i prawidłowo się rozwijało. Ogromnym wyzwaniem okazują się wyjścia na świeże powietrze. Ten rodzaj spędzania wolnego czasu jest niezwykle ważny dla każdego człowieka, a w szczególności dla małego brzdąca, który poznaje świat. Dzieci jednak szybko się nudzą, wózki nie są już wystarczającą atrakcją, a piesze przechadzki bywają męczące. Ciekawym rozwiązaniem okazuje się wtedy rowerek biegowy. Jednak jaki ma on wpływ na rozwój oraz zdrowie dziecka?
Czym jest rowerek biegowy?
Rowerek biegowy jest specyficznym rodzajem rowerka, który jest skierowany do dzieciaczków w wieku od 2 do 5 lat. Z pozoru wygląda on jak klasyczny jednoślad, jednak charakteryzuje się on brakiem pedałów i lekko obniżonym siodełkiem. Dzięki takiej specyfikacji, dziecko przemieszcza się na nim, odpychając się nóżkami od podłoża, jednocześnie siedząc wygodnie na siodełku.
Pozytywny wpływ na rozwój i zdrowie dziecka
- zabawa na świeżym powietrzu
Dzieci potrzebują zabaw, które odbywały się będą na dworze. Taka forma relaksu ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka, który w pierwszych latach swojego życia potrzebuje dużo intensywnego ruchu, świeżego powietrza i promieni słonecznych. Urozmaicenie wypraw ze swoją pociechą o rowerek biegowy może okazać się świetną decyzją. Jest to o wiele większą atrakcja dla dziecka, które otrzymuje alternatywę dla wózka lub rąk rodziców. W ten sposób mały rowerzysta, zaczyna poznawać świat na własnych zasadach. Nie dość, że w pełni decyduje o swoim sposobie przemieszczania się, to dzięki rowerkowi biegowemu, dorównuje tempem, kroku rodziców. Czyni go to, poważnym, samodzielnym i odpowiedzialnym wędrownikiem, co ma niebagatelny wpływ na jego motywację i rozwój.
- poprawa cech motorycznych
Jeżdżenie na rowerku biegowym, oducza korzystania z wózków lub pojazdów sterowanych przez rodziców. Dzięki takiemu rozwiązaniu, mały podróżnik zaznaje ciekawszej formy aktywnego spędzania czasu, przy użyciu własnych mięśni. Poruszanie się na rowerku biegowym uczy brzdąca zachowania prawidłowej postawy. Rozwija również zdolności motoryczne, pozytywnie wpływa na koordynację ruchową, wyczucie odległości oraz reakcję i podejmowanie decyzji. Istotny jest również pozytywnego wpływu na wytrzymałość i siłę malucha.
- przygotowanie do jazdy na rowerze
Naprzemienny ruch nóżek dziecka na rowerku biegowym, pozytywnie wpływa na stymulację obu półkul mózgu, a co za tym idzie, ma ogromne znaczenie przy rozwoju malucha. Ten fakt będzie niezmiernie sprzyjający podczas bardzo ważnego mementu, jakim będzie przeniesienie się na rower dziecięcy. Umiejętności wypracowane na poprzednim jednośladzie sprawią, że jazda na rowerze z pedałami będzie dla dziecka łatwa i przyjemna.
Uwagi i przeciwwskazania do korzystania z rowerka biegowego
- koślawość kolan
Dzieci, które mają kolana koślawe i szpotawe, nie powinny korzystać z tego rodzaju rowerka. Z uwagi na fakt, iż ruch odpychania się nóżkami od ziemi wymusza kierowanie nóg do środka, mogłoby to doprowadzić do pogłębienia się wady. W takiej sytuacji warto poczekać, aż maluszek trochę podrośnie i zainwestować w rowerek z pedałami.
- długie podróże
Rowerki biegowe nie są przeznaczone do długich, kilkukilometrowych wędrówek. Taka forma aktywności mogłaby zniechęcić dzieciaczka do wyjść na podwórko i aktywnej zabawy na świeżym powietrzu.
Podsumowanie
Inwestycja w rowerek biegowy jest również inwestycją w zdrowie, rozwój i dobrą koordynację ruchową swojej małej pociechy. Dziecko korzystające z takiej formy aktywności fizycznej, nie dość że spędza przyjemnie czas na świeżym powietrzu, to uczy się również samodzielności, odwagi, podejmowania decyzji oraz nabiera, jakże ważnej, pewności siebie.
Artykuł sponsorowany