Rośliny lecznicze w leczeniu chorób stawów

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ci, którzy dzieciństwo spędzili na aktywnych zabawach na ulicy z innymi dziećmi, doskonale wiedzą, że najlepszym środkiem bakteriobójczym jest babka lancetowata. Większość współczesnych dzieci nigdy nawet nie słyszała o takim wynalazku natury.

Rośliny lecznicze w leczeniu chorób stawów

Rośliny lecznicze to nie zapomniana przeszłość, ale aktualna teraźniejszość.

W drugiej połowie XX wieku niesłusznie zapomniano o roślinach leczniczych. Pomimo swojej prostoty i łatwej dostępności, ziołolecznictwo jest skuteczną metodą leczenia większości chorób, nie powodując skutków ubocznych, uzależnienia i krótkotrwałej poprawy.

W czasie, gdy preparaty chemiczne łagodzą tylko objawy choroby, rośliny lecznicze często całkowicie ją leczą. Teraz leczenie lekami opartymi na roślinach leczniczych wróciło do medycyny, a zaufanie do niego rośnie z każdym rokiem. Świadczą o tym wyniki globalnego badania WHO dotyczącego stosowania leków ziołowych. Na przykład w latach 2017-2019 sprzedaż leków ziołowych wzrosła o 22% w Czechach, 34% w Polsce i 70% w Bułgarii.

Przyczyny wzrostu popularności leków ziołowych

 • Główną zaletą kuracji preparatami ziołowymi jest ich naturalność i przyjazność dla środowiska.
 • Prawie wszystkie leki ziołowe nie mają skutków ubocznych. Zioła są doskonale wchłaniane przez nasz organizm, najważniejsze jest ich prawidłowe stosowanie, bez naruszania instrukcji.
 • Długotrwałe stosowanie fitoterapii nie szkodzi organizmowi, natomiast preparaty chemiczne stosowane są w krótkich cyklach i mogą powodować uzależnienie (wtedy lek już nie pomoże)
 • Preparaty na bazie roślin leczniczych są przepisywane nawet najmniejszym dzieciom, gdyż bardzo rzadko wywołują reakcje alergiczne i są łatwiejsze w stosowaniu w postaci wywarów, kąpieli czy nalewek.
 • Skuteczność działania roślin leczniczych w leczeniu niektórych chorób jest wyższa niż preparatów chemicznych.

Oczywiście nie wszystko można leczyć ziołami: zawał serca, zapalenie wyrostka robaczkowego, udar i wiele innych chorób nie można wyleczyć ziołami. W takich przypadkach można je stosować jedynie do ogólnego wzmocnienia organizmu i aktywacji układu odpornościowego.

Do leczenia chorób układu mięśniowo-szkieletowego, zwłaszcza stawów, najlepszym lekarstwem są rośliny. Maści i nalewki ziołowe do leczenia stawów można wykonać samodzielnie, ale bezpieczniej jest używać gotowych, ponieważ nad ich stworzeniem pracowała cała grupa naukowców medycznych (skład, dawkowanie, technologia przygotowania), a skuteczność takich leków była wielokrotnie testowana i sprawdzana zanim się pojawiły się w sprzedaży.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jakie zioła powinny zawierać maści na choroby stawów?

Rzadko można znaleźć maść lub krem ​​na bazie jednego naturalnego składnika, zwykle takie fundusze składają się z całego, specjalnie dobranego kompleksu, w którym każdy element odgrywa rolę:

 • korzeń Adama w składzie maści do leczenia schorzeń stawów działa przeciwbólowo, pomaga zatrzymać procesy zapalne, wspomaga regenerację uszkodzonych tkanek. Po wykorzystaniu środków z korzeniem Adama zmniejszają się bóle stawów, wraca mobilność, znika nieprzyjemne „chrupnięcie” stawów;
 • pięciornik wspomaga gojenie uszkodzonej chrząstki, odbudowuje i wzmacnia tkanki torebki stawowej, usuwa nadmiar soli z tkanki kostnej, powodując zmniejszenie obrzęku i bolesnych odczuć ;
 • żywokost ma zdolność szybkiego gojenia ran, gojenia złamań, łagodzi stany zapalne i obrzęki, aktywuje procesy odnowy i regeneracji chrząstki. Lecznicze działanie żywokostu wiąże się z dużą zawartością alantoiny, która ma zdolność stymulowania tworzenia nowych, zdrowych komórek w dowolnej tkance.
 • złoty wąs wzmacniają działanie wszystkich składników wchodzących w skład maści;
 • sumak zawiera substancję toksykodendrol, która łagodzi stany zapalne stawów po przeziębieniu i zamoczeniu, przy reumatyzmie stawów, porannej sztywności stawów, bólach mięśni, charakterystycznym drętwieniu kończyn, zwiększonej wrażliwości na zimno i złą pogodę;
 • dziki rozmaryn i jałowiec – bogate w olejki eteryczne, działają antyseptycznie, przeciwbólowo, przeciwzapalnie i obkurczająco. Znajdują szerokie zastosowanie w leczeniu reumatyzmu, artretyzmu, osteochondrozy, dny moczanowej, zaburzeń mikrokrążenia, a także chorób skóry;
 • boswellia – hamuje stany zapalne stawów, pomaga odbudować uszkodzone naczynia krwionośne i poprawia odżywienie stawów;
 • korzeń żeń-szenia stymuluje procesy regeneracyjne w uszkodzonych tkankach stawowych, zapobiega starzeniu się układu mięśniowo-szkieletowego;
 • kapsaicyna (wyciąg z najgorętszych odmian czerwonej papryki) działa silnie rozgrzewająco i przeciwbólowo, aktywuje procesy metaboliczne w tkance mięśniowej i okołostawowej, poprawia mikrokrążenie. Zmniejsza obrzęki, łagodzi skurcze mięśni, jest kanałem dla innych składników terapeutycznych;
 • aloes zawiera stymulatory biogenne, które przyspieszają odnowę komórek i samoleczenie tkanek podczas chorób i starzenia się stawów;
 • nasiona konopi zawierają wysokie stężenie kanabidiolu – pierwiastka łagodzącego stany zapalne i ból.

Do leczenia stawów każdą z tych roślin można stosować osobno, ale w połączeniu kilkakrotnie zwiększają siłę maści. Niektóre zabijają wirusy i bakterie, inne regenerują tkanki stawów, a inne łagodzą obrzęki, zmniejszają ból i rozgrzewają. Na przykład złoty wąs wzmacnia działanie wszystkich składników, a kapsaicyna zapewnia, że ​​wszystkie składniki lecznicze przenikają do ogniska choroby.

W sklepie Aram Natura można kupić szeroką gamę maści na stawy na bazie naturalnych składników. Dbając o Twoje zdrowie w ofercie są wyłącznie sprawdzone i wysokiej jakości produkty.

Stosując maści oparte na naturalnych składnikach należy uzbroić się w cierpliwość. Preparaty o naturalnym składzie do leczenia stawów mogą szybko jedynie złagodzić ból, a do leczenia należy je stosować długo i systematycznie.

Artykuł sponsorowany

Wypromuj gabinet

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *