Korzystający ze świadczeń zdrowotnych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, najczęściej narzekają na czas oczekiwania na wizyty u specjalistów. Są to tygodnie, miesiące, a w niektórych przypadkach nawet lata, co skutecznie zniechęca nas do państwowej opieki. Rozwiązaniem takich kłopotów jest ubezpieczenie zdrowotne.
Ile w Polsce czeka się na konsultację ze specjalistą?
Wizyta u lekarza na NFZ często wiąże się z długimi kolejkami. Wiele jednak zależy od tego, do jakiego specjalisty chcemy się udać. W przypadku pediatry czy lekarza rodzinnego prawdopodobnie będzie to kilka dni, często wizyta możliwa będzie nawet tego samego dnia. Średni czas oczekiwania na lekarza w ramach funduszu wynosił w Polsce w 2018 roku blisko 4 miesiące, przy czym w praktyce taka informacja niewiele mówi o sytuacji, gdyż z jednej strony do wspomnianego pediatry można się dostać natychmiast, a są i tacy lekarze, do których na wizytę poczekamy nawet ponad rok. Szczegółów na ten temat można się dowiedzieć z raportu przygotowanego przez Fundację Watch Health Care, Warsaw Enterprise Institute oraz pracownię MAHTA.
Najkrócej czeka się do wspomnianego pediatry, nieco dłużej do ginekologa, otolaryngologa, onkologa – w tym przypadku czas oczekiwania nie przekracza 10 dni. Natomiast na drugim biegunie znajdują się:
- endokrynolog – 23 miesiące,
- ortodonta – prawie 12 miesięcy,
- immunolog – 9 miesięcy,
- angiolog – prawie 8 miesięcy,
- kardiolog dziecięcy – ponad 7 miesięcy,
- hepatolog – ponad 7 miesięcy,
- kardiolog – blisko 6 miesięcy,
- neurochirurg – ponad 5 miesięcy.
Trudno sobie wyobrazić tak długi czas oczekiwania na konsultację u specjalisty, skoro problem do rozwiązania mamy właśnie teraz. W takim przypadku alternatywą pozostaje skorzystanie z prywatnej wizyty, ale wtedy musimy się liczyć z wydatkiem nawet kilkuset złotych, a w dodatku i tak mało prawdopodobne, że zostaniemy przyjęci z dnia na dzień. Z takimi problemami może nam pomóc ubezpieczenie zdrowotne.
Ubezpieczenie zdrowotne – zalety
Kiedy pojawią się kłopoty ze zdrowiem, to jedynym dobrym rozwiązaniem jest jak najszybsze skonsultowanie dolegliwości z odpowiednim specjalistą. Jeśli korzystamy z ubezpieczenia zdrowotnego i zdecydujemy się na polisę z odpowiednio szerokim zakresem ochrony, dostęp do lekarzy będzie dużo łatwiejszy. Im większą liczbę specjalistów mamy do dyspozycji, tym lepiej.
W UNIQA proponujemy ubezpieczenie zdrowotne, które może obejmować:
- konsultacje z lekarzami nawet 21 specjalizacji, a w tym z kardiologiem, laryngologiem, dermatologiem czy chirurgiem ogólnym,
- opiekę internisty, pediatry i lekarza medycyny rodzinnej,
- badania radiologiczne – np. RTG, USG,
- raz w roku szczepienia przeciwko grypie,
- przeglądy stomatologiczne 2 razy w roku,
- badania laboratoryjne – np. morfologię krwi.
Przy czym zakres ochrony uzależniony jest od wariantu ubezpieczenia, na który zdecyduje się klient. Ile się czeka na konsultacje z poszczególnymi specjalistami? W przypadku internisty, lekarza medycy rodzinnej i pediatry czas ten wynosi do 24 h od momentu zgłoszenia takiej potrzeby. Natomiast u pozostałych specjalistów – do 5 dni, a co istotne – nie jest wymagane skierowanie na taką wizytę.
Wariant podstawowy gwarantuje konsultacje z 6 specjalistami – chirurgiem ogólnym, dermatologiem, kardiologiem, okulistą, laryngologiem i ginekologiem. Natomiast w rozszerzonym pakiecie lista zwiększa się do 21 lekarzy – dostępni są też alergolog, anestezjolog, pulmonolog, diabetolog, endokrynolog, gastrolog, hematolog, nefrolog, neurolog, onkolog, ortopeda, traumatolog, psychiatra, radiolog, reumatolog i urolog. W 2018 roku na wizytę do endokrynologa w ramach NFZ należało czekać blisko 2 lata! Płacąc składkę miesięczną wynoszącą kilkadziesiąt lub ponad sto złotych, zyskujemy dla siebie dostęp do specjalistów bez długich kolejek.
Źródło:
http://wei.org.pl/wp-content/uploads/2018/06/Informacja-prasowa.pdf
Artykuł sponsorowany