Szukaj
Szukaj

Podkolanówki na żylaki, czyli kompresjoterapia w praktyce

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kompresjoterapia za pomocą podkolanówek na żylaki jest jedną z najprostszych i niezwykle skutecznych metod w profilaktyce i leczeniu stanów zapalnych żył oraz zakrzepicy żylnej. Podkolanówki kompresyjne usprawniają krążenie krwi w nogach, robiąc to w niezwykle dyskretny sposób, ponieważ niczym się nie różnią od tradycyjnych podkolanówek. Jak to działa i przed czym dokładnie chronią podkolanówki uciskowe?

Podkolanówki na żylaki

Podkolanówki kompresyjne – zasada działania

Nie można zrozumieć tego, jak działają podkolanówki na żylaki, bez zrozumienia, jak funkcjonuje obieg krwi w dolnych partiach nóg. Nie każdy może bowiem wiedzieć, że podstawą są tutaj mięśnie łydki, które w czasie chodzenia pełnią funkcję pompy, umożliwiającej swobodne przemieszczanie się krwi z dolnych partii ciała do serca. W sytuacji, kiedy łydki nie pracują, ponieważ zostają w spoczynku, czy to z powodu długotrwałego stania w jednej pozycji, czy siedzenia, ciśnienie krwi zwalnia i zaczynają pojawiać się problemy z jej sprawnym obiegiem.

Oczywiście żyły wyposażone są w specjalny system w postaci zastawek, który zapobiega obiegowi zwrotnemu. Zastój krwi w nogach powoduje jednak ich obrzmienie, a także rozszerzenie żył i naczynek krwionośnych. W niedotlenionej krwi mogą się pojawiać zakrzepy, które z kolei mogą powodować zatory żylne, a w razie oderwania takiego skrzepu przyczynić się nawet do śmierci. Podkolanówki uciskowe na żylaki mają zatem za zadanie wywierać nacisk na dolne partie nóg, który usprawnia przemieszczanie się krwi ku górze.

Patronite
Patronite

Podkolanówki uciskowe na żylaki oraz ich zastosowanie

Podkolanówki na żylaki chronią zatem zarówno przed stanami zapalnymi żył, jak i przed zakrzepicą żylną. Warto tutaj zaznaczyć, że znajdują one zastosowanie w wielu różnych sytuacjach. Profilaktycznie będą one skuteczną ochroną przed niewydolnością krążenia w dolnych partiach ciała dla osób wykonujących pracę siedzącą lub stojącą, a także dla tych, które z powodu genetyki mogą mieć tendencje do tworzenia się żylaków. Wczesnymi objawami, które wskazują, że podkolanówki kompresyjne mogą być nam przydatne, to przede wszystkim uczucie ciężkości nóg, ich puchnięcie i pojawianie się tzw. pajączków.

Co do leczenia za pomocą kompresjoterapii z użyciem podkolanówek uciskowych, to najczęściej jest ona stosowana w przypadku zaawansowanych żylaków i stanów zapalnych żył oraz okołooperacyjnie – w tym również po zabiegu usunięcia żylaków. Przy czym w zaawansowanych stanach chorobowych kompresjoterapię zawsze należy skonsultować z lekarzem, który dobierze dla nas rajstopy, pończochy czy podkolanówki uciskowe na żylaki o odpowiedniej klasie ucisku.

Artykuł sponsorowany

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *