Szukaj
Szukaj

Pistolet do masażu – nie tylko dla fizjoterapeutów

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Pistolet do masażu cieszy się coraz większą popularnością, dlatego obecnie możemy znaleźć go w wielu różnych miejscach. Mają je sklepy internetowe, stacjonarne placówki sportowe, a czasem nawet ogólne sklepy z elektroniką. Są polecane przez sportowców i fizjoterapeutów, ale zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź czym jest i czy wiesz, jak poprawnie używać tego narzędzia.

Pistolet do masażu - nie tylko dla fizjoterapeutów

Co to jest pistolet do masażu?

Jeśli nie miałeś dotąd styczności z tym urządzeniem, musisz wiedzieć, że cieszy się wszechstronnym zastosowaniem w różnych sytuacjach. Pistolet do masażu pozwala ludziom wykonywać szybkie, mocne masaże w dowolnym miejscu i czasie. Jednocześnie jest poręczny, dlatego używanie go nie sprawia problemu nawet tym osobom, które mają go w ręce po raz pierwszy.

Nietrudno domyślić się, dlaczego omawiane narzędzia nazywają się pistoletami do masażu – wyglądają jak pistolety i pozwalają na wykonanie masażu. Na rynku jest ich bardzo dużo, co może utrudnić oddzielenie najlepszych masażerów ręcznych od tych o raczej niskiej jakości. Aby znaleźć coś w dobrym stosunku ceny do jakości możesz sprawdzić ranking pistoletów do masażu albo po prostu osobiście wypróbować kilka różnych urządzeń np. w sklepie elektronicznym.

Jak działa pistolet do masażu?

Krótko mówiąc, dobry pistolet do masażu zapewnia szybkie uderzenia ​​tkanki mięśniowej, łagodząc jej ból i sztywność. W większości przypadków posiada on możliwość doczepienia różnego rodzaju główek masujących, które rytmicznie uderzają w mięsień, rozbijając go podobnie, jak robi to masażysta. Duży wybór kształtu główek masujących sprawia, że masaż możemy dostosować do aktualnych potrzeb, preferencji czy miejsca na ciele, w którym go wykonujemy.

Dużym plusem pistoletów do masażu jest możliwość używania ich codziennie, a także ich stosunkowo niski koszt – urządzenia dobrej jakości możemy znaleźć już za kilkaset złotych. To słuszny wydatek, biorąc pod uwagę fakt, że taki masażer (stosowany zgodnie z zaleceniami) posłuży nam przez wiele lat.

Na co zwracać uwagę kupując masażer ręczny?

Wybór odpowiedniego masażera ręcznego zależy od wielu czynników. Na poniższej liście znajdziesz sugestie, które pozwolą Ci kupić najlepszy pistolet do masażu:

  • bateria – celuj w pojemność powyżej 2200 mAh i 24V napięcia. Zapewni to nie tylko długie działanie urządzenia podczas sesji, ale także wydłuży żywotność baterii na przestrzeni kilku lat;
  • prędkość uderzeń – im większy zakres tym lepiej, ale szukaj urządzeń oferujących maksymalny zakres powyżej 3200 uderzeń na minutę;
  • wymienne końcówki – im więcej tym lepiej, szukaj zestawów z końcówkami o różnym stopniu twardości, np. końcówka gumowa pozwala na masowanie miejsc, na które plastikowa jest za trudna.

Pozostałe cechy masażerów nie mają aż takiego znaczenia, więc dobierz je pod siebie. Jeśli zwrócisz uwagę na baterię, zakres pracy oraz ilość wymiennych końcówek, z pewnością będziesz zadowolony z pracy urządzenia.

Jak używać pistolet do masażu?

W celu jak najlepszego wykorzystania pistoletu do masażu, ważne jest wiedzieć jak prawidłowo go używać. Niewłaściwe użycie może prowadzić do kontuzji lub w najlepszym wypadku do utraty pieniędzy przeznaczonych na jego zakup. Oto kilka wskazówek dotyczących używania tego rodzaju urządzenia w różnych sytuacjach.

Pistolet do masażu jest przeznaczony nie tylko dla zawodowych sportowców. Można go także używać na co dzień, kiedy zachodzi potrzeba rozluźnienia mięśni po długim dniu pracy fizycznej lub tej przy biurku – bo taka nie zawsze jest mniej męcząca dla ciała. Jak we wszystkim, najważniejsze jest bezpieczeństwo, więc musisz dobrać odpowiednie środki do celu, który chcesz osiągnąć. Najczęściej masowane części ciała to kark i plecy (w przypadku pracy biurowej) oraz uda, łydki i stopy (jeśli pracujemy fizycznie).

Jak rozluźnić kark i plecy pistoletem do masażu?

Najważniejszą rzeczą, którą musisz zrobić przed użyciem pistoletu do masażu, jest dobór odpowiednich końcówek. W przypadku karku i pleców sugerowane końcówki to te bardziej miękkie (najlepiej gumowe), ponieważ są to miejsca wrażliwe na uderzenia. Twarde końcówki mogą więc jedynie pogorszyć sprawę. Masaż rozpoczynaj od góry karku i pleców, schodząc powoli ku dołowi. Przeznacz około 5-10 sekund na każde miejsce, do którego przykładasz pistolet. Cały masaż karku oraz pleców nie powinien trwać jednorazowo więcej niż 10 minut.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak rozluźnić uda, łydki i stopy?

W przypadku ud, łydek i stóp dobrym rozwiązaniem będzie dobranie końcówek twardszych (szczególnie dla ud i łydek). Sugerujemy tutaj tzw. kulki, czyli końcówki o kształcie kuli, często obite materiałem dla większego komfortu masowanego miejsca. Jeśli w zestawie jest więcej niż jedna kulka, ważne, aby używać tej obszerniejszej do masowania ud, a mniejszej do łydek, z powodu różnicy w wielkości i wrażliwości tych mięśni. Jeśli uda lub łydki są wyjątkowo spięte, możesz użyć czegoś bardziej punktowego. Jednak zawsze zaczynaj od kulek i stopniowo przechodź do bardziej skoncentrowanych główek.

Używanie pistoletu do masażu przed treningami

Sesja przedtreningowa z pistoletem do masażu może pomóc Ci się rozgrzać, zwiększając przepływ krwi do mięśni, które planujesz zaangażować podczas treningu. Może również poprawić zakres ruchomości, który zostanie wykorzystany w trakcie treningu. Aby użyć pistoletu do masażu przed treningiem, poświęć 1-2 minuty na masowanie każdej grupy mięśni, którą zamierzasz ćwiczyć bezpośrednio, plus 30 sekund na partie, które je otaczają.

Na przykład, jeśli planujesz wykonać trening nóg, wypróbuj tę procedurę przedtreningową z użyciem pistoletu do masażu:

  • 60 sekund na każdym udzie;
  • 60 sekund na każde ścięgno udowe;
  • 30 sekund w dolnej części pleców;
  • 30 sekund na każdą łydkę.

W mniej niż 5 minut poprawisz krążenie i przygotujesz mięśnie do ćwiczeń. Nie zaniedbuj jednak innych ważnych elementów rozgrzewki, takich jak dynamiczne rozciąganie i lekkie cardio, aby zwiększyć tętno. Po wykonanym treningu nie zapomnij też o fazie ochłodzenia organizmu.

Używanie pistoletu do masażu po treningu

Po treningu możesz użyć pistoletu do masażu w ramach odpoczynku. Terapia perkusyjna po treningu może pomóc sprowadzić ciało ze stanu aktywności z powrotem w stan spoczynku. Pistolety do masażu pomagają rozluźnić układ nerwowy, maskując sygnały bólu wysyłane do mózgu po ciężkim treningu, podobnie jak urządzenia typu TENS. Dodatkowo terapia perkusyjna wzmacnia krążenie po treningu, co dostarcza tlen i potrzebne składniki odżywcze zmęczonym mięśniom.

Wreszcie, potreningowa terapia perkusyjna może pomóc zmniejszyć stan zapalny w mięśniach, co pomaga zmniejszyć ich bolesność po treningu (uważa się, że bolesność mięśni występuje z powodu mikro urazów we włóknach mięśniowych i stanów zapalnych w tkankach).

Używanie pistoletu do masażu na ból mięśni

Dzień lub dwa po treningu możesz zauważyć, że Twoje mięśnie naprawdę bolą. Nazywa się to opóźnioną bolesnością mięśni (DOMS), a pistolet do masażu może w pewnym stopniu pomóc. Nie wyeliminuje całkowicie DOMS, ale może on zapewnić tymczasową ulgę.

W celu użycia pistoletu do masażu na obolałe mięśnie, dostosuj ustawienia prędkości i głębokości tak, aby nie powodowały bólu. Ze względu na to, że obolałe mięśnie są zwykle wrażliwe, prawdopodobnie będziesz chciał trzymać się niższych ustawień urządzenia. Gdy znajdziesz odpowiednią prędkość uderzeń, użyj pistoletu do masażu przez 1-2 minuty na każdym bolącym obszarze.

Pistolet do masażu – jak nie używać

Ogólnie rzecz biorąc, pistolety do masażu są bezpieczne w użyciu w przypadku bólu mięśni i jako narzędzie wspomagające rozgrzewkę, jednak trzeba go używać poprawnie. Unikaj masowania miejsc kościstych, okolic ran czy siniaków. W takich przypadkach możesz tylko pogorszyć sprawę. Pistolety do masażu używane są przez wielu fizjoterapeutów, więc jeśli temat Cię zainteresował, wyszukaj urządzenie idealne dla Ciebie i do dzieła!

Artykuł sponsorowany

Patronite
Patronite

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *