Lumbago to silny i nagły ból okolicy lędźwiowej kręgosłupa, którego przyczyną jest nadwyrężenie pleców i choroby krążków międzykręgowych, tzw. Dysków. Dochodzi wówczas do ucisku nerwów w kanale kręgowym. W przypadku ostrych objawów niezbędna jest pierwsza pomoc.
Pierwsza pomoc przy lumbago
Lumbago, zwane też postrzałem ze względu na niespodziewany i ostry charakter bólu w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, który dodatkowo może promieniować przez pośladek w kierunku dystalnym jednej z nogi, powoduje znaczne zaburzenia w chodzeniu, a nawet utrudnia utrzymanie statycznej pozycji. Najczęściej przyczyną jest przeciążenie możliwości adaptacyjnych kręgosłupa podczas aktywności fizycznej, np. próby podniesienia ciężkiego przedmiotu. Lumbago może też stanowić powikłanie chorób krążka międzykręgowego, stenozy kanału kręgowego czy schorzeń niezwiązanych z kręgosłupem, jak endometrioza.
W sytuacji wystąpienia postrzału niezbędna jest pierwsza pomoc. Dobrze jest podać lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym o szybkim i długim działaniu jak Ketonal. Poszkodowany na skutek nagłego ucisku nerwów znajdujących się w kanale kręgowym często nieruchomienie w zastanej pozycji, dlatego należy szybko działać. Leczenie na tym etapie ukierunkowane jest na złagodzenie objawów, rozluźnienie mięśni i odciążenie kręgosłupa. Warto chorego ułożyć w wygodnej dla niego pozycji, która nie nasila bólu, a pod kolana i głowę podłożyć poduszkę. W czasie odpoczynku można zastosować ciepły kompres na dolny odcinek kręgosłupa, który pobudzi miejscowe krążenie, rozluźni spięte i podrażnione tkanki i przyspieszy ich regenerację. Po ustąpieniu dolegliwości niezbędna może okazać się fizjoterapia, uwzględniająca terapię manualną, masaż, ćwiczenia rozciągające i wzmacniające kręgosłup, brzuch i pośladki, a także zabiegi z użyciem pola magnetycznego, lasera, prądu czy ultradźwięków.
Profilaktyka lumbago
W profilaktyce lumbago ważna jest edukacja w zakresie ergonomii pracy fizycznej, czyli zachowania odpowiedniej postawy ciała podczas codziennych czynności. Najlepiej unikać gwałtownego schylania oraz nagłych skrętów tułowia na wyprostowanych nogach. Manewr podnoszenia należy wykonać z ugiętych nóg, przykucając, zachowując przy tym proste plecy. Dobrze jest również unikać niewygodnych i niepoprawnych długotrwałych pozycji podczas pracy, nauki i odpoczynku, które przeciążają kręgosłup. Dla zachowania zdrowia ważne jest także podejmowanie aktywności ruchowej, nie tyle o charakterze sportowym, ile rekreacyjnym. Ważne, aby ruszać się regularnie. Wszelkie ćwiczenia miejscowe i ogólnousprawniające powinny być dostosowane do wieku i możliwości fizycznych każdej osoby. Jedną z korzystniejszych dla kręgosłupa dyscyplin jest pływanie i aqua-aerobik. Środowisko wodne zapewnia całkowite odciążenie ciała i ułatwia wykonywanie ruchów, a w zależności o charakteru treningu, może także stawiać opór, mobilizując mięśnie do większego wysiłku.
Artykuł zewnętrzny