Obecne liczby wskazują, iż mamy do czynienia z masowym, systematycznym starzeniem się społeczeństwa. Rosnący odsetek osób starszych idzie w parze z rosnącą długością życia, która dziś wynosi około 80 lat. Na ten moment szacuje się, że osoby po 65 roku życia stanowią prawie 20% całej populacji, z jednoczesnym założeniem, że za około 40 lat procent ten wzrośnie niemal dwukrotnie.
Liczby te świadczą o sporym wyzwaniu – zarówno pod kątem społecznym, medycznym, jak i ekonomicznym. Nic więc dziwnego, że coraz częściej tworzone są oddzielne dedykowane odłamy usług, których zadaniem jest wspomóc seniorów w stawianiu czoła codziennym wyzwaniom. Wśród tych usług wymienia się rehabilitację geriatryczną, która stanowi za ciekawą odnogę “standardowej” rehabilitacji.
Na czym polega rehabilitacja geriatryczna?
Rehabilitacja geriatryczna jest odłamem standardowej rehabilitacji, z jednoczesnym nakierowaniem na pomoc osobom starszym. Najprościej mówiąc jest to kompleksowy zespół postępowania medycznego i społecznego, którego celem jest wsparcie osób z ograniczeniami sprawności. Co ważne, ograniczenia te muszą być charakterystyczne dla wieku starczego.
W zakresie rehabilitacji geriatrycznej wymienia się także podtrzymywanie sprawności osób starszych, minimalizując w ten sposób postępujące ograniczenia z zakresu sprawności fizycznej i poznawczej. Regularne sesje rehabilitacyjne mają za zadanie nie tylko wspomóc pacjentów po wypadkach, ale także działać prewencyjnie, zapobiegając tym samym ewentualnym niepełnosprawnościom, wynikającym z podeszłego wieku.
Rehabilitanci stworzyli w związku z powyższym pewne grupy, na podstawie których dobiera się zestaw ćwiczeń oraz częstotliwość zajęć. Głównym czynnikiem determinującym grupę jest wiek pacjenta:
- najmłodsze osoby starsze w grupie od 65 do 74 lat;
- osoby średnio starsze do 84 roku życia;
- osoby starsze do 99 roku życia;
- osoby najstarsze ze starszych powyżej 100 lat.
Z zajęć rehabilitacji geriatrycznej skorzystasz m.in. w przychodniach rehabilitacyjnych, szpitalach, sanatoriach, a także w klubach fitness. Zajęcia te są finansowane z budżetu państwa.
Dlaczego rehabilitacja jest ważna? Czyli o zmianach słów kilka.
Rehabilitacja jest kluczowa z punktu widzenia zmian, które zachodzą w organizmie po 65 roku życia. Zaznajomienie się z tym procesem jest niezwykle istotne, aby zrozumieć celowość prowadzonych zajęć okołorozwojowych. Badania jasno wskazują, że regularna aktywność przynosi wymierne korzyści, wspierając terapię chorób serca, wspomagając walkę z otyłością, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, depresją, zmianami zwyrodnieniowymi i chorobą Parkinsona. Ponadto, rehabilitacja spełniająca zadanie aktywności stanowi solidny filar profilaktyki, wpływając bezpośrednio na zmniejszenie cząstkowości występowania niebezpiecznych chorób.
Ostatecznie więc pacjent nie tylko poprawia swoją sprawność fizyczną, ale także wzmacnia niezależność i samodzielność, stwarzając sobie pole do efektywniejszego radzenia sobie z codziennymi obowiązkami. A te, bywają niezwykle uciążliwe, zwłaszcza jeśli przeanalizujemy zachodzące zmiany w organizmie statystycznego 65 latka. Po pierwsze, w wyniku procesów starzenia zmniejsza się elastyczność tętnic oraz dochodzi do pogrubienia ścian. Na skutek tego spada maksymalna wydolność tlenowa oraz zmniejsza się pojemność serca. Zmiany te doprowadzają do rozwoju nadciśnienia tętniczego, a także do niewydolności serca czy miażdżycy. Po drugie, dochodzi do sarkopenii, czyli stopniowej utraty masy mięśniowej. Wraz z nią zmniejsza się również gęstość mineralna kości, przez co osoba starsza walczy z osteoporozą. Po trzecie, zaburzenia poznawcze oraz zmiany w układzie nerwowym zmniejszają koncentrację, wydłużają czas reakcji i spowalniają ruchy, przez co senior ma problem z wykonywaniem złożonych sekwencji. Wszystkie te elementy wymagają więc pomocy specjalistów, którzy poprzez sesje rehabilitacyjne wspomagają układ ruchu pacjenta. Oprócz nich rekomenduje się także zakup specjalistycznych produktów do domowego użytku (np. fotele sanitarne), dzięki którym senior działa bardziej globalnie i efektywniej.
Artykuł sponsorowany