Kremy nawilżające są skuteczne dzięki specjalnie skoncentrowanej formule związków aktywnych o działaniu hydrofilowym, hydrofobowym i modyfikującym warstwę rogową skóry. Pomagają wiązać cząsteczki wody i utrudniają jej odparowanie. Sprawdź, o jakie składniki chodzi!
Substancje aktywne kremu nawilżającego
Substancje aktywne, zwane też czynnymi, to składniki wykazujące efekt terapeutyczny. Odpowiadają one za działanie produktu, a jeśli chodzi o krem, to działa poprzez chemiczny wpływ od zewnątrz na komórki skóry. Od ich rodzaju, kompozycji i ilości zależy charakter i skuteczność kosmetyku. To właśnie na nie warto zwrócić szczególną uwagę podczas wybierania kremu nawilżającego. Należy czytać skład produktu na opakowaniu, a nie oglądać etykietę, która, mimo że zapewnia o nawilżającym efekcie, często tylko doraźnie poprawia bilans wodny skóry.
Dobrej jakości krem wyróżnia formuła zawierająca związki o zdolnościach hydrofilowych, hydrofobowych i modyfikujących warstwę rogową naskórka. Dzięki nim można uzyskać trwały i wyraźny efekt poprawy kondycji skóry nie tylko na jej wierzchnich warstwach. Szeroki wybór dermokosmetyków, czyli produktów pielęgnacyjnych o właściwościach leczniczych, znajduje się na stronie https://www.cetaphil.pl/produkty/nawilzanie.
Wśród najważniejszych substancji w kremach nawilżających zwiększających syntezę wody w skórze uważa się m.in. kolagen, kwas hialuronowy i piroglutaminowy, czyli naturalne czynniki nawilżające, które wspomagają procesy odbudowy cementu międzykomórkowego. Duże znaczenie mają też gliceryna, panthenol czy mocznik mające zdolności higroskopijne i usprawniające przenikanie innych substancji aktywnych w głąb naskórka. Ze względu na różny stopień wchłanialności przez barierę naskórkową substancje czynne dobrych kremów nawilżających uzupełniają się wzajemnie, zapewniając kompleksową kurację.
Co jeszcze jest ważne?
Dla skuteczności działania kremu nawilżającego istotne są też składniki, które na powierzchni skóry tworzą nieprzepuszczalny dla wody film, ale przy tym nie zaburzają wymiany gazowej. Utrudnia to procesy odparowywania wody w bezpieczny sposób, dzięki czemu skóra zachowuje równowagę i nie ulega ani przesuszaniu, ani nadprodukcji sebum. Do grupy tzw. substancji okluzyjnych zalicza się m.in. oleje mineralne i roślinne, w tym olej rycynowy, migdałowy czy wazelina, woski i tłuszcze zwierzęce, wosk pszczeli i parafinę, a także silikony.
Wybierając krem nawilżający, warto także szukać substancji dobroczynnie wpływających na warstwę rogową. Stanowią je przede wszystkim lipidy różnego rodzaju. Ze względu na to, że tłuszcze naturalnie wchodzą w skład skóry, ich suplementacja w formie kremu w zdrowy sposób uzupełnia ubytki, które powodują pogorszenie kondycji i wyglądu skóry. Cenne są przede wszystkim ceramidy, cholesterol i kwasy tłuszczowe. Warto pamiętać, że aby krem nawilżający przyniósł wymierne korzyści, czyli działał efektywnie, powinien być nie tylko odpowiednio wybrany pod kątem jakości i nasycenia składników aktywnych, ale też dopasowany do typu cery i używany regularnie.
Artykuł zewnętrzny