Najpopularniejsze kontuzje na siłowni – jakie urazy grożą początkującym (i nie tylko)?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Sport to zdrowie – trzeba tylko wiedzieć, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo. Niekiedy wystarczy chwila nieuwagi, nieodpowiednio dobrane obciążenie czy zła technika wykonywania ćwiczeń, aby nabawić się groźnej kontuzji. Jakie urazy występują najczęściej wśród początkujących adeptów siłowni? Jak je rozpoznać?

Najpopularniejsze kontuzje na siłowni – jakie urazy grożą początkującym (i nie tylko)?

Zapalenie stawów barku

Ból barków jest częstą konsekwencją niepoprawnej techniki wykonywania ćwiczeń. Nowy wzorzec ruchu podczas pracy mięśni powoduje ich znaczne obciążenie. W wielu przypadkach wystarczy skupienie się na poprawie techniki wykonywania poszczególnych powtórzeń, by w krótkim czasie zmniejszyć odczuwane dolegliwości. Warto pamiętać też, by nowe ćwiczenia zawsze wykonywać z mniejszym obciążeniem, skupiając się przede wszystkim na wyrobieniu w sobie poprawnych nawyków.

Skręcenie stawu skokowego

Wszelkie gwałtowne ruchy nóg mogą doprowadzić do poważnej kontuzji, czyli skręcenia stawu skokowego. Ten uraz często przydarza się biegaczom lub osobom praktykującym fitness. Najlepszym sposobem zapobiegania jest dobór profesjonalnego obuwia z odpowiednią stabilizacją i amortyzacją. Warto też zachować uważność podczas schodzenia z urządzeń takich jak orbitrek czy stepper.

Złamania

Niestety, porywanie się na zbyt duże obciążenia, brak ostrożności podczas treningu może skończyć się złamaniem kości. Narażone są na nie również osoby, które nie wykonują rozgrzewki i nie przechodzą przez cykl treningowy etapami. Zbyt szybkie zwiększanie intensywności treningów może prowadzić do tzw. złamania przeciążeniowego.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Skręcenie kostki

Najczęściej do skręceń dochodzi przez zwyczajną nieuwagę. Zbyt dynamiczne ruchy, brak koordynacji czy przemęczenie mogą spowodować, że źle ustawimy stopę na podłożu. Przypadkiem możemy też źle nadepnąć na stepper czy bieżnię. Podobnie jak w przypadku innych kontuzji, profilaktyką jest zakup odpowiedniego obuwia sportowego, które zabezpieczy naszą kostkę przed skręceniem.

Bóle pleców

Jeśli w czasie treningu odczujesz intensywny ból w dolnej części pleców, może się okazać, że mięśnie pleców w odcinku lędźwiowym zostały przeciążone. Kontuzja pojawia się przede wszystkim u osób porywających się przedwcześnie na ćwiczenia ze sztangą.

Bóle nadgarstków

Osoby ćwiczące z obciążeniem (kettlebells, sztanga, hantle) mogą doświadczać dolegliwości bólowych nadgarstków. Kontuzja zwykle spowodowana jest przeciążeniem stawów. Aby jej zapobiec, trzeba pamiętać o doborze odpowiedniego obciążenia i wykonaniu rozgrzewki przed każdą sesją treningową.

Kontuzje kolan

Stawy kolanowe są podatne na kontuzje. Jest to jedna z najbardziej skomplikowanych struktur w układzie ruchowym człowieka. Często przyczyna kontuzji nie leży wcale w pracy samego stawu, ale wynika ze złej techniki wykonywania ćwiczeń, nieprawidłowej postawy, a nawet niedopasowanego obuwia. Warto zadbać także o dodatkowe zabezpieczenia. Stabilizatory od Unbroken Store utrzymują kolana we właściwej pozycji w trakcie przysiadów i podskoków. Zapewniają też odpowiednią kompresję i ciepło, dzięki czemu ograniczają przeciążanie kolan podczas intensywnego treningu.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *