Szukaj
Szukaj

Najczęstsze zimowe urazy – jak je leczyć?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Wielu osobom zima kojarzy się z wyjazdem w góry i świetną zabawą na nartach, czy desce snowboardowej. Niestety zimą dochodzi również do wielu wypadków, czy to na oblodzonych chodnikach, schodach, czy też podczas uprawiania sportów zimowych. Czasem ich konsekwencją są niestety długie miesiące rehabilitacji. Jakie kontuzje zdarzają się najczęściej o tej porze roku? Jak wygląda ich leczenie? Na co zwracać uwagę, aby uniknąć nieprzyjemnych wypadków? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Najczęstsze zimowe urazy - jak je leczyć?

  1. Najczęstsze zimowe urazy
  2. Jak uniknąć kontuzji zimą?
  3. Przygotowanie do sportów zimowych

Najczęstsze zimowe urazy

Złamania

O złamaniu mówimy wtedy, gdy dojdzie do przerwania ciągłości tkanki kostnej. Jeśli oprócz tego zostanie przerwana skóra, jest to już złamanie otwarte. Tego typu uraz charakteryzuje się mocnymi dolegliwościami bólowymi (które nasila próba wykonania ruchu), nienaturalnym ustawieniem kończyny i szybko narastającym obrzękiem. W przypadku podejrzenia złamania trzeba jak najszybciej udać się do szpitala, ponieważ często kości wymagają nastawienia, a noga unieruchomienia w gipsie.

Po zdjęciu opatrunku zalecana jest rehabilitacja, obejmująca kinezyterapię, czyli ćwiczenia skupiające się m.in. na odzyskaniu utraconej masy mięśniowej i ruchomości w stawie. W zależności od potrzeb stosuje się także zabiegi z zakresu fizykoterapii np. masaże wirowe, krioterapię, elektrostymulację, czy pole magnetyczne.

Skręcenia

Skręcenie stawu to uraz, w wyniku którego dochodzi do przekroczenia fizjologicznego zakresu ruchu w stawie. Zimą taka kontuzja dotyczy zwykle stawu skokowego, na skutek nieprawidłowego ułożenia stopy na podłożu. Dochodzi wówczas do uszkodzenia struktur wewnątrzstawowych oraz okołostawowych. Kontuzja objawia się zwykle nagłym, ostrym bólem, opuchlizną, może pojawić się również krwiak oraz ocieplenie okolicy stawu. Powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza, który oprócz badania przedmiotowego, zleci również badania obrazowe takie jak RTG czy USG.

Skręcone kolano jest natomiast urazem przytrafiającym się często narciarzom. Stopa jest co prawda dobrze ustabilizowana w bucie, ale kolano jest poddane oddziaływaniu dużych sił. Najczęściej uszkodzeniu ulega więzadło krzyżowe przednie (ACL). W takim przypadku często pojawia się również tzw. woda w kolanie, czyli płyn stawowy. Oprócz tego odczuwane jest nieprzyjemne przeskakiwanie w kolanie, słychać także dźwięki przypominające trzaski i chrupanie.
W wyniku takiego urazu (w zależności od stopnia uszkodzenia), konieczne może być leczenie zabiegowe, a następnie rehabilitacja. Bardzo ważne są ćwiczenia poprawiające stabilizację i czucie głębokie, ćwiczenia izometryczne, pomocny jest również kinesiotaping.

Zwichnięcia

Zwichnięcie to uszkodzenie stawu, w trakcie którego dochodzi do utraty fizjologicznej łączności powierzchni stawowych kości tworzących staw i połączonych torebką stawową. W wyniku zwichnięcia dochodzi do uszkodzenia struktur wewnątrz- i zewnątrz stawowych, a także znacznego naciągnięcia lub nawet całkowitego rozerwania torebki stawowej. Konieczne jest nastawienie końców kości, które się przemieściły i odtworzenie układu stawu. Następnie zakładana jest szyna gipsowa, a po jej zdjęciu pacjent idzie na rehabilitację. W zależności od konkretnego przypadku stosuje się m.in. terapię manualną, kinesiotaping, zabiegi fizykoterapeutyczne, np. ultradźwięki, laser czy hydromasaż.

Skręcenie i zwichnięcie to pojęcia, które są często ze sobą mylone. Trzeba pamiętać, że zwichnięcie świadczy o poważniejszym urazie. W przebiegu skręcenia zostaje przekroczony zakres ruchu w stawie, a następnie wraca on „na swoje miejsce”, a skutkiem tego są uszkodzenia okolicznych tkanek. Zwichnięcie z kolei sprawia, że powierzchnie stawowe pozostają w patologicznym położeniu, czego skutkiem jest również uszkodzenie okolicznych struktur.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Do charakterystycznych objawów zwichnięcia stawu należą: silny ból, obrzęk i krwiak w okolicy urazu, zniekształcenie obrysu stawu, niefizjologiczne ustawienie kończyny, brak lub ograniczenie ruchomości, bolesny opór podczas ruchów biernych. Skutkiem zwichnięcia może być także uszkodzenie nerwów lub naczyń krwionośnych.

Stłuczenia

Są najmniej obciążającym urazem ze wszystkich, które zostały wymienione w artykule. Często są one konsekwencją upadku, niewielkiemu uszkodzeniu ulegają znajdujące się pod skórą tkanki i mięśnie. Pojawiają się dolegliwości bólowe, krwiak i obrzęk. W przypadku stłuczeń zwykle stosuje się zimne okłady,  a w razie potrzeby maści przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Jak uniknąć kontuzji zimą?

Urazy, których doświadcza w tym okresie tak wiele osób, zwykle powstają w przypadku poślizgnięcia się. Warto pamiętać, że pod śniegiem często ukryty jest lód i należy poruszać się ostrożnie oraz w odpowiednich butach. Szczególnie dotyczy to schodów, nierównych powierzchni, czy spadków wysokości terenu. Warto kontaktować się również z odpowiednimi służbami, gdy chodniki są nieodśnieżone i nieposypane piaskiem lub solą.

Przygotowanie do sportów zimowych

Miłośnicy sportów zimowych powinni przykładać dużą wagę do zadbania o formę przed sezonem (np. chodząc na siłownię), a także do odpowiedniej rozgrzewki. Niezwykle ważne jest również zachowanie bezpieczeństwa na stokach, poprzez m.in. dostosowanie szybkości jazdy do panujących warunków, ilości osób, czy swoich umiejętności. Poważne wypadki często zdarzają się również przez brawurę i wchodzenie na stok pod wpływem alkoholu.
Naprawdę warto szczególnie uważać na swoje bezpieczeństwo zimą. Nikt przecież nie chce kojarzyć wyjazdu na narty z poważną kontuzją, bólem, a następnie z długimi miesiącami rehabilitacji.

Placówki ortopedyczne

Jeśli jednak do urazu już doszło i konieczne jest np. wykonanie zabiegu, warto rozejrzeć się za profesjonalną kliniką ortopedyczną, aż 120 placówek znajdziesz na https://www.kliniki.pl/ortopedia/. Możesz tu przeczytać opinie osób, które poddawały się zabiegom, zapoznać z cenami, a także pozyskać więcej informacji na temat konkretnych metod.
Nie zapominaj, że powrót do sprawności po kontuzji zwykle wymaga również fachowej fizjoterapii, bazą ponad 80 placówek jest https://www.kliniki.pl/rehabilitacja-medyczna-fizjoterapia/. Dowiesz się stąd wielu informacji na temat rehabilitacji.

Źródła:

  1. Gawęda K., Mazurkiewicz A., Skwarcz Sz., Tarczyńska M., Zwichnięcia stawu kolanowego-mechanizmy, powikłania, Chirurgia Narządów Ruchu i Ortopedia Polska, 2016.
  2. Ortopedia i rehabilitacja, Wybrane zagadnienia z zakresu chorób i urazów narządu ruchu dla studentów i lekarzy, PZWL, 2015.
  3. Białoszewski D., Fizjoterapia w ortopedii, PZWL, 2021.

 

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *