Na czym polega i kiedy warto stosować masaż tajski?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Masaż tajski jest jedną z najpopularniejszych technik masażu, z której chętnie korzystają pacjenci na całym świecie. Powstał on około 2500 lat temu i stanowi nieodłączną część kultury Tajów. Na współczesny kształt masażu tajskiego, ogromny wpływ miały ajurweda, joga, medycyna chińska oraz buddyzm. Po dziś dzień jego nieodłącznymi elementami są techniki oddychania, zasada współczucia oraz etyki, które wywodzą się z tradycji buddyjskiej. Masaż tajski polecany jest osobom żyjącym w ciągłym biegu, borykającym się ze stresem oraz napięciem mięśni.

Na czym polega i kiedy warto stosować masaż tajski?

Na czym polega masaż tajski?

Masaż tajski jest połączeniem elementów jogi pasywnej, akupresury, medytacji oraz rozciągania. Dużą rolę odgrywa w nim także aromaterapia, czyli zastosowanie olejków eterycznych, które w zależności od potrzeb pacjenta, mogą działać pobudzająco, wyciszająco, przeciwbólowo czy antydepresyjnie. Masaż tajski może być wykonywany przez jednego lub dwóch masażystów. Polega on na mocnym uciskaniu konkretnych miejsc na ciele osoby masowanej. Według filozofii Dalekiego Wschodu, punkty te zwane meridianami, tworzą skomplikowaną sieć kanałów, którymi energia przedostaje się do wszystkich narządów. Odblokowanie ich umożliwia jej ciągły i niezakłócony przepływ, co sprzyja uczuciu głębokiego odprężenia oraz relaksu. Podczas zabiegu masażysta wykorzystuje kciuki, całe dłonie, łokcie, przedramiona, a niekiedy także kolana lub stopy. Osoba masowana jest zaś układana w różnych pozycjach, zaczerpniętych z asan jogi.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Efekty i bezpieczeństwo masażu tajskiego

Masaż tajski może być doskonałym uzupełnieniem leczenia częstych bóli głowy (w tym migrenowych i pochodzących od zatok), kręgosłupa oraz mięśni. Pomaga on również w dolegliwościach związanych z okresem menopauzy, zaburzeniach krążenia, problemach z przemianą materii oraz przy przewlekłym stresie. Niekiedy stosowany jest także po rekonwalescencji lub w celu redukcji cellulitu. Bardzo ważne, aby masaż tajski wykonywały osoby, które posiadają ukończone szkolenia, kursy lub szkołę policealną w Poznaniu. Wybór zawodowca jest gwarancją bezpieczeństwa i zdrowia. Dobrze przeprowadzony masaż korzystnie wpływa na samopoczucie oraz przywraca harmonię całego organizmu. Profesjonalne masaże tajskie wykonywane są najczęściej w SPA, gabinetach odnowy biologicznej, uzdrowiskach oraz salonach urody. Może go również przeprowadzić technik masażysta w Poznaniu, który świadczy prywatne usługi.

Masaż tajski – przeciwwskazania

Choć masaż tajski uznawany jest za jedną z najstarszych metod leczniczych, nie każdy będzie mógł sobie na niego pozwolić. Z zabiegu muszą zrezygnować kobiety w ciąży, osoby cierpiące na choroby układu krążenia, nerwowego i kostnego, a także pacjenci z chorobą wrzodową, nowotworową oraz zmianami skórnymi. Masaż tajski nie powinien być ponadto wykonywany w pierwszych miesiącach po urazach (złamaniach, skręceniach, naderwaniach mięśni lub ścięgien), a także podczas bolesnej i intensywnej menstruacji.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *