Szukaj
Szukaj

Maska przeciwgazowa – wspaniały wynalazek

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Różnego rodzaju zagrożenia chemiczne, biologiczne oraz zanieczyszczenia przemysłowe przyczyniają się do zmniejszenia odporności organizmu. W efekcie prowadzą do wielu problemów zdrowotnych. Praca w trudnych warunkach środowiskowych wymaga odpowiedniej ochrony. Pora, by przyjrzeć się bliżej cudownemu urządzeniu, jakim jest maska przeciwgazowa.

Maska przeciwgazowa - wspaniały wynalazek

Czym są maski przeciwgazowe?

Współcześnie często używanym sprzętem jest maska przeciwgazowa. Służy ona między innymi do ochrony oczu, skóry oraz dróg oddechowych. Najczęściej spotykane modele zrobione są z gumy, bądź silikonu. Mogą zawierać także dodatek innych tkanin i materiałów. Cechą charakterystyczną masek przeciwgazowych jest to, że ściśle przylegają do twarzy. Dzięki temu doskonale chronią przed przedostaniem się do organizmu pyłów radioaktywnych, szkodliwych bakterii i drobnoustrojów, wirusów chorobotwórczych, a także niebezpiecznych środków trujących.

Tego typu ochrona sprawdzi się przede wszystkim w przemyśle chemicznym, górnictwie, pożarnictwie oraz podczas działań militarnych. Maska przeciwgazowa umożliwia odizolowanie się od otoczenia. W związku z tym może być stosowana również przy bardzo wysokich stężenia substancji oraz w przypadkach całkowitego braku tlenu. Niektóre modele umożliwiają nurkowanie oraz pracę pod wodą. Duży wybór masek przeciwgazowych znajdziesz na stronie internetowej BHP-Gabi.pl, dostępnej pod linkiem: https://www.bhp-gabi.pl/k167,drogi-oddechowe.html.

Wróćmy do początku, czyli kilka słów o historii masek przeciwgazowych

Maska przeciwgazowa - wspaniały wynalazek

Pierwsze wersje masek przeciwgazowych powstały w końcówce XVIII wieku. Wykonane byłe z materiałów, tj. większość ubrań. Początkowo chroniły jedynie drogi oddechowe górników, pracujących w kopalniach oraz w kamieniołomach. Z biegiem czasu ich zastosowanie zwiększało się. Podczas I Wojny Światowej proste, prowizoryczne konstrukcje z filtrami z gąbki chroniły także żołnierzy. Pierwszą maskę przeciwgazową, zapewniającą skuteczną ochronę armii przed szkodliwymi substancjami chemicznymi zaprojektował Nikołaj Zielinski – chemik pochodzący z Rosji. Ze względu na zastosowany w niej pochłaniacz węglowy, stała się podstawowym elementem wojskowym, który zapewniał bezpieczeństwo podczas ataków, walczącym o kraj żołnierzom. Obecnie maski przeciwgazowe znajdują zastosowanie również w innych dziedzinach, m.in. w przemyśle chemicznym, pożarnictwie oraz górnictwie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Rodzaje dostępnych na rynku masek przeciwgazowych

Maski przeciwgazowe można podzielić na dwa podstawowe rodzaje – filtracyjne oraz izolacyjne. Te pierwsze charakteryzują się tym, że posiadają specjalne filtry. Zastosowane pochłaniacze powodują oczyszczenie skażonego powietrza dostarczanego do dróg oddechowych. Natomiast typ drugi działa na zasadzie sprężonego w wysokociśnieniowej butli powietrza. Dzięki reakcji chemicznej oraz elastycznym przewodom jest to prowadzone w prosty sposób do maski.

Jak zbudowane są maski filtracyjne, a jak izolacyjne?

Budowa masek filtracyjnych

Maski przeciwgazowe filtracyjne zbudowane są z:

  • części twarzowej, ze specjalnymi otworami umożliwiającymi patrzenie, gwintem pozwalającym na podłączenie wybranego pochłaniacza oraz z zaworami wdechowymi i wydechowymi. Najnowsze modele wyposażone zostały w złącza, dzięki którym możliwe jest picie płynów.
  • torby, służącej transportowi i przechowywaniu urządzenia.
  • filtra lub innego pochłaniacza.

Budowa masek izolacyjnych o zamkniętym obiegu gazów

Maski izolacyjne, wyróżniające się zamkniętym obiegiem gazów, podobnie jak wersje filtrujące składają się z części twarzowej, torby i pochłaniacza, który wypełnia się zazwyczaj ponadtlenkiem sodu lub potasu. Ponadto ten typ masek wyposażony został w specjalny worek oddechowy, który dzięki zaworowi redukuje nadmiar tlenu.

Maska przeciwgazowa to rewelacyjny wynalazek, który ma zastosowanie w wielu sytuacjach i dziedzinach życia. Zapewnia jeden z wyższych poziomów bezpieczeństwa. Dlatego jest chętnie wybierany przez osoby zatrudnione w zakładach przemysłowych oraz chemicznych.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *